Āgenskalna vingrošanas un sporta biedrība

Āgenskalna vingrošanas un sporta biedrība 1903. gadā izveidota kā patstāvīga biedrība, atdaloties no Āgenskalna saviesīgās biedrības. Futbola komanda Āgenskalnā izveidota 1910. gadā, bet Rīgas meistarībā tā dalību sāka 1911. gadā.

Pirmajā sezonā Āgenskalna komanda bija pārliecinoši vājākā Rīgas meistarībā - piecās spēlēs tā zaudēja 11 vārtus, pati negūstot nevienus. Toties nākamajā gadā, kad notika pirmā Rīgas futbolistu starptautiskā spēle (pret Somijas izlasi), rīdzinieku sastāvā bija arī divi Hagensberg futbolisti: Alslēbens un A. Teile. Āgenskalna komanda joprojām Rīgas meistarsacīkstēs bija vājākā dalībniece, taču otro komandu grupā tai izdevās ieņemt pirmo vietu.

Pēdējā pabeigtajā pirmskara Rīgas meistarsacīkšu turnīrā Hagensberg futbolisti jau vairs nebija "peramo zēnu" lomā - viņiem izdevās apsteigt gan jauno komandu Amatieris, gan arī daudz pieredzējušāko Union, tādējādi iegūstot 3. vietu turnīrā. Otro gadu pēc kārtas Āgenskalna futbolisti uzvarēja otro komandu turnīrā un ieguva Hatola-Holla kausu. Āgenskalna biedrībai bija arī savs futbola laukums, kas atradās Volguntes ielā.

Āgenskalna otrā komanda, 1914 Āgenskalna 2. komanda 1914. gadā. No kreisās: Šillers, Karhofs, Pilers, Hazenklevers, Alslēbens II, Puscepurs, Plade III, Artūrs Silgailis, Pavlovičs, Žurciņš, Strazde

Sekojošajos 1914. un 1915. gados Rīgas meistarsacīkstes netika pabeigtas, bet aizvadīto turnīra pirmo riņķu laikā komandas sniegums bija ļoti atšķirīgs. Kamēr 1914. gadā Hagensberg futbolistiem vienīgos punktus izdevās gūt pret turnīra pastarīti - "Amatiera" komandu, 1915. gadā āgenskalnieši pārspēja arī Union un 2. Rīgas riteņbraucēju biedrības komandas. Tiesa, šajā sezonā meistarsacīkstēs nepiedalījās viena no pieredzējušākajām komandām - Kaiserwald. Zināms, ka Hagensberg kapteinis A. Teile 1915. gada vasarā kā brīvprātīgais iestājās Krievijas armijā.

Par nopietnu konkurenti vadošajām pirmskara Rīgas komandām Āgenskalna vingrošanas un sporta biedrības komandai kļūt neizdevās, taču tajā futbolu spēlēja vairāki nozīmīgi sportisti. Futbola ziņā ievērojamākie bija brāļi Plades, no kuriem četri (Kurts, Vladimirs, Teodors un Alfrēds) divdesmitajos gados spēlēja Latvijas izlasē, bet piektais (Bruno Plade), lai arī līdz oficiālām spēlēm valstsvienībā netika, tika Latvijas meistara godā. Domājams, ka Āgenskalna komandas rindās spēlēja arī vecākie no brāļiem Pladēm, kas pēc 1. Pasaules kara gaitas futbolā vairs neturpināja, bet tā laika presē raksturīgais veids vienāda uzvārda futbolistus apzīmēt kā "Pladde 1", "Pladde 2", "Pladde 3" liedz iespēju identificēt, kuri no brāļiem paspēja uzspēlēt Rīgas meistarsacīkšu pirmajā grupā. Droši zināms, ka Hagensberg komandā skaitījušies Bruno Plade un Kurts Plade. Arī citi vēlāk labi zināmi sportisti, kas divdesmito gadu sākumā Kaiserwald sastāvā kļuva par pirmajiem Latvijas čempioniem (Arvīds Graupners, Heinrihs Johansons, Edgars Dumbergs) savas gaitas futbolā sāka Āgenskalna komandas rindās. Tāpat Hagensberg komandas rindās spēlēja pazīstamais vieglatlēts Alfrēds Alslēbens, 1912.gada Stokholmas Olimpisko spēļu dalībnieks.

Pēc kara Āgenskalna vingrošanas un sporta biedrība savu darbību turpināja, taču futbols nebija tās lielākā prioritāte, vairāk uzsvaru liekot uz vingrošanu un tenisu. Rīgas meistarsacīkstēs divdesmitajos gados āgenskalnieši piedalījās ar pārtraukumiem, bet trīsdesmitajos gados - vispār nepiedalījās. Nozīmīgākie futbolisti, kas divdesmitajos gados pārstāvēja Āgenskalna komandu (lielākoties kā pirmo komandu savā karjerā): Harijs Fogels, Georgs Neibergs, Leopolds Sukki. Komandas krāsas: zila un balta.

Izmantotie avoti

Spēlētāji ar biogrāfijām

SpēlētājsGadi komandā
Edgars Dumbergs1912–1914
Heinrihs Johansons1912–1915
Kurts Plade1914–1915
Arvīds Graupners1915
Harijs Fogels1920–1922
Georgs Neibergs1920–1922
Valters Tīdemanis1922
Leopolds Sukki1922–1924
Florentīns Popovs1922
Ērihs Brēde1928–1929
Ēriks Bēze1929
Latvijas izlases spēlētāji: 4