Melnā maska

Viena no lielākajām mistifikācijām sava laika Latvijas futbolā, kas jau tajā laikā izpelnījās pretrunīgu slavu, bet turpinājumā tās stāsts pārvērtās par leģendu.

Dokumentāli zināms ir sekojošais: "Melnā maska" savā pastāvēšanas vēsturē aizvadīja vienu spēli - 1924. gadā Kauņā ar rezultātu 1:3 piekāpās vietējai LFLS vienībai. Komandas nosaukums bija tāds, jo tās spēlētāji laukumā devās melnās maskās. Tiesa, spēles gaitā maskas viņi novilka.

Pirms spēles Kauņā "Melnā maska" tika pieteikta kā spēcīga komanda no Zviedrijas. Nav droši zināms, kas un kā radīja šo mītu, lietuvieši latviešiem pārmeta krāpšanos, kamēr latvieši apgalvoja, ka zviedru komandas zīmolu bija izdomājuši paši lietuvieši, šādi vēloties piesaistīt spēlei vairāk skatītāju (un tas patiešām izdevās).

"Melnās maskas" sastāvs tās vienīgajā aizvadītajā spēlē: Alfrēds Plade, Maksis Lorencs, Jakobs Šarfs, Kurts Strazdiņš, Arvīds Graupners, Nikolajs Maļušins-Jakuņins, Džeimss Hodžs, Vladimirs Svistuņenko, Česlavs Stančiks, Valdis Plade, Jāzeps Šadeiko.

Melnās maskas futbola komanda Melnās maskas komanda