Latvijas futbola vēsture 1907-1940
Projekts ir darba procesā, pakāpeniski tiek papildināts. Skaistais gala mērķis - iespējami plaši aptverošs projekts par futbolu Latvijā līdz 2.Pasaules karam (ar uzsvaru uz neatkarības gadiem). Šobrīd darbs notiek pie divām daļām - sportistu biogrāfijām un klubu (komandu) aprakstiem. Ar laiku cerams parādīsies arī kādas tabulas. Par statistisko materiālu gan jāatzīst, ka nav sevišķu cerību uz pilnvērtīgu informāciju par komandu sastāviem un vārtu guvējiem Virslīgas spēlēs, jo preses sniegtā informācija bieži ir nepilnīga un neprecīza, bet (cik man zināms) nekas precīzāks nav saglabājies (LVVA var atrast tiesnešu ziņojumus atsevišķām, ne diži daudzām Virslīgas spēlēm, bet pat tur iztrūkst informācija par vārtu guvējiem).
Viss šis ir viens vienīgs entuziasms ar mērķi izveidot iespējami precīzu priekšstatu par norisēm un personībām Latvijas neatkarības gados populārākajā sporta veidā.
Ja ir kas piebilstams/labojams, vēlams ar mani sazināties e-pastā uz adresi kuutnieks iekš gmail punkts com (var meklēt arī Raimondu Kaži soctīklos, bet tur var gadīties, ka atbildēšu lēnām).
Izmantotie avoti
Paša "rakumi" galvenokārt no periodika.lv, Latvijas Valsts vēstures arhīva fondiem (par sportu un ne tikai), komunikācijas ar futbolistu pēcnācējiem / radiem. Ar pārtraukumiem šai lietai esmu laiku veltījis kopš orientējoši 2007. gada. Būtiskākās grāmatas, kur esmu smēlies informāciju par futbolu, futbolistiem un Latvijas sportu kopumā:
- Ainis Ulmanis. "Patiesībā bija tā. Futbols Latvijā 1907-2009." Lielupes izdevniecība, 2010. Apjomīgākais un vērienīgākais izdevums par Latvijas futbolu ar visai detalizētu brīvvalsts perioda aprakstu, daudz informācijas par Latvijas izlases spēlēm.
- Andris Zeļenkovs. "Sākums. Latvijas hokeja izlase 1932-1940. 27 Media, Salaspils, 2017." Lai arī šī grāmata ir par hokeju, apskatītajā periodā sportisti bieži nodarbojās augstā līmenī ar vairākiem sporta veidiem, vairums ievērojamāko brīvvalsts hokejistu spēlēja arī futbolu. Izcili rūpīgs un detalizēts izdevums, neatsverami vērtīgs informācijas avots.
- Vilis Čika un Gunārs Gubiņš. "Latvijas sporta vēsture 1918-1944." Amerikas Latviešu Apvienība, 1970. Vērtīgs izdevums par brīvvalsts sportu Latvijā kopumā. Grāmatā ir diezgan daudz neprecizitāšu, ko veicinājis apstāklis, ka grāmata tapusi trimdā, ar ļoti ierobežotiem pieejamajiem informācijas avotiem.
- Vilis Čika. "Prezidiju konventa sports." Latvijas Korporāciju Apvienība Ņujorkā, 1975. Bagātīga informācija par sportistiem - studentiem. Noderīgs izdevums gan korporāciju futbola spēļu sakarā, gan lai vispār precizētu studējušos sportistus.
- Arnis Ērmanis. "Jelgavas futbola vēsture", 2012. Ļoti detalizēts izdevums, kas sniedz informāciju par futbola norisēm ne tikai Jelgavā, bet arī vispār Zemgalē.
- Miķelis Rubenis. "Latvijas futbola vēsture", 2000. Atspēriena punkts, ar ko sāku Latvijas futbola vēstures iepazīšanu. Informācija par brīvvalsts futbolu vērtējama skeptiski, daudz neprecizitāšu.
- Andžils Remess. "Liepājas futbola spožums un ēnas", 2012. No visām Latvijas futbolam veltītajām grāmatām, šī ir ar lielāko personīgās klātbūtnes elementu, mēģina izskaidrot Liepājas futbola fenomenu. Diezgan maz faktoloģiski precīzas informācijas par brīvvalsts gadiem.