Korporāciju futbols

Līdzās pilsoņiem, strādniekiem, ierēdņiem un aizsargiem futbolu neatkarīgajā Latvijā spēlēja arī studenti. Pēdējo vidū gan kopumā, it īpaši trīsdesmito gadu otrajā pusē, iecienītāks sporta veids bija basketbols, tomēr arī dažādu korporāciju futbola komandu rindās netrūka ievērojamu futbolistu, turklāt pastāvēja arī Latvijas studentu izlase, kas piedalījās Universiādēs. Šajā aprakstā - īsumā par sacensībām starp korporāciju futbola komandām trīsdesmitajos gados.

Pirmā futbola sacīkste starp korporācijām notika 1932. gada 14. oktobrī LSB laukumā, sacenšoties Lettonias un Patrias sastāviem, tās rezultāts 3:3. Slavenākie šīs spēles dalībnieki bija brāļi Reinbahi Lettonias rindās, kā arī Rūdolfs Bārda, Jānsis Skinčs un brāļi Sokolovi kā Patria pārstāvji.

1933. gada 15. oktobrī notika pirmais P!K! futbola zibensturnīrs, tajā piedalījās seši konventi. Vispirms Selonija pieveica Ventonia komandu, bet Beveronija - Lettonia ārstāvjus. Pusfinālā Selinija pieveica Patria futbolistus, bet Beveronija - Letggalia. Finālā sastapās Selonija ar Beveroniju, spēle beidzās 0:0. Notika atkārtota spēle, kura, atšķirībā no iepriekšējām spēlēm, bija normālā (2x45 minūšu) ilgumā, šajā spēlē uzvarēja Beveronija (3:0), iegūdama Filistru biedrību savienības dāvināto balvu. Vartus guva Pētersons (2) un Neimanis.

Beveronijas sastāvs: Jānis Kļaviņš (JKS), Harijs Cerbulis (JKS), Rūdolfs Slavišens (RFK), Fricis Balodis, Jānis Puriņš (RFK), Bruno Cilinbergs, Rūdolfs Jurciņš (US), Ēriks Pētersons (RFK), Raimonds Neimanis (LSB), Kārlis Rozentāls (LSB).

Nākamais zibensturnīrs notika 1934. gada 31. oktobrī LSB laukumā, tajā pieteica dalību: Selonija, Letgalia, Beveronija, Ventonia, Phileronia, Fraternitas Academica, Patria, Lacuania un Fraternitas Metropolitana. Pirmajā spēlē tikās Beveronija un Ventonia, ar 1:0 uzvarot ieprieksējā turnīra uzvarētājai Beveronijai, pateicoties otrā puslaikā Pētersona gūtiem vārtiem. Beveronijas galvenā konkurente Selonija tikām izstājās jau pēc pirmās spēles pret Letgalia - pēc neizšķirta 2x15 minūtēs pamatlaika Letgalia guva trīs vārtus pagarinājumā. Lettonia tikām ar 1:0 pārspēja Phileronia. Metropolitana pārspēja lakuaņus ar 2:0. Pusfinālā Bevenroija ar 1:0 pārspēja Letgalia (1:0, Pētersons), kamēr Letonia - Fr Metropolitana (1:0, Caune). Finālā, līdzīgi kā gadu iepriekš, rezultāta nebija, pēc 2x30 minūtēm rezultāts neizšķirts 0:0. Bija paredzēta pārspēle vēlākā datumā, tomēr presē nekur ziņas par tādas notikšanu nav atrodamas.

Trešais zibensturnīrs notika 1935. gadā, šoreiz uzvarēja Letgallia, otrajā vietā - Lettonia.

Lettgalia sastāvs: Kārlis Sātiņš, Kārlis Tils, Andrejs Bērziņš, Alfreds Zvanītājs, Leonīds Vedējs, Konstantīns Eliāss, Jānis Rozenbergs, Aleksandrs Pakuls, Arvīds Pētersons, Jānis Stilbs, Andrejs Jessens.

1936. gadā zibenstunrnīrs notika jau pavasarī, jo bija paredzēts rudenī rīkot vērienīgāku P!K! turnīru (šī iecere gan tā arī palika tikai ieceres līmenī). Par pavasara zibensturnīru inforrmācijas presē nav daudz, jo tas sakrita ar 15. maija svētkiem (spēles notika 14. maijā). Zināms, ka Letgallia uzvarēja Patriu, Frat. Metropolitana pieveica Ventonias sastāvu. Lettgalia uzvarēja Seloniju, bet Frat. Lataviensis izsita no turnīra Frat. Metropolitanu. Finaļā ar 2:0 Lettgalia pārspēja Frat. Lataviensis komandu.

Turpinājumā korporāciju futbolā iestājās lielāks klusums, kuru paretām pārtrauca kādas draudzības spēles. Beidzot 1939. gadā P!K!S! noorganizēja pirmās regulārās meistarsacīkstes, paredzot sacensības divos posmos pēc divu zaudējumu sistēmas ar spēles laiku 2x30 minūtes. Pieteicā deviņi konventi: Lettonia, Selonija, Lettgallia, Talavija, Latvia, Beveronija, Philyronia, Frat. Metropolitana un Frat. Lataviensis. Turnīru aizsāka jau 5. maijā, tomēr līdz pat rudenim vēl meistarsacīkstes nebija pabeigtas, bija plāni tās turpināt 1940. gada pavasarī, bet arī tiem nebija lemts piepildīties.