Mīklainais notikums ar pazudušajām 30 sekundēm

2015-07-28

Svētdien devāmies ar velo nelielā izbraucienā pa pēdām "Sarkanajam oktobrim". Apskatījām šādus tādus torņus, bunkurus, pazemes ejas un ko nu tur vēl padomju armija bija paspējusi Kurzemes piekrastē sabūvēt, bet ne par to ir šis stāsts.

Atbraucām veiksmīgi svētdien vakarā mājās. Bija jau pavēls. Iegāju dušā, Marina tikām kārtoja mantas pirmdienai. Tad Marina iegāja dušā. Es izlēmu, ka vajadzētu ielikt Endomondo šīs dienas nobraukto velo maršrutu. Ieslēdzu datoru, piespraudu Garminu, atvēru Endomondo lapu. Gribēju spiest pogu "Add Workout", bet ko ieraugu sava profila lentē? Tur jau priekšā ir ieraksts "Marina has been cycling 64 kilometers with Endomondo". Ko tas tur dara? Marina to noteikti nebija pievienojusi, pat dators nebija ieslēgts. Un tā taču nevarētu būt, ka es pats jau pirms pusminūtes to izdarīju, bet vairs neatceros (vērts pieminēt, ka parasti Endomondo maršrutus vispirms ielieku Marinas kontā un pēc tam iekopēju savējā)? Šādi pēkšņi atmiņas zudumi man (cik atceros) līdz šim nebija novēroti, un tomēr - kāds cits izskaidrojums iespējams?

Marina iznāca no dušas. Pavaicāju viņai, vai viņa nebija pievienojusi maršrutu Endomondo? Nē, protams, ka nebija. Tas jau būtu skaidrs. Un Garmin'am pilnīgi noteikti nav nekādas iespējas kaut ko tādu izdarīt pašam - ne tam ir piekļuve Internetam, ne tāds saprāta līmenis. Kad Marinai apgalvoju, ka es šo "track" pievienojis nebiju, šķiet, īsti pārliecināta par to, ka es filtrēju, ko saku, viņa nebija. Un var jau arī saprast - tas nav normāli, un arī man pašam no malas būtu šķitis, ka vienīgais iespējamais izskaidrojums ir tāds, ka man bija uz mirkli aizgājis ciet šīberis un es biju pārstājis filtrēt savas darbības. Kādu laiku domājām, vai nevar būt cits skaidrojums šai mīklai, bet nē - nekas jēdzīgs prātā nenāca. Un tā es paliku bez skaidras pārliecības - bija man atgadījies smadzeņu "gļuks" vai nē.

Te nu mēs nonākam otrdienas pēcpusdienā. Marina telefonā saņem ziņu no Endomondo, ka Iveta "iepatīkojusi" šo viņas velobraucienu. Marina atver telefonā Endomondo aplikāciju un skat - telefons ziņo par pabeigtu velobraucienu. Pieslēdz Marina Garmin pie datora, atrod tur svētdienas maršrutu. Izrādās - gluži ar Endomondo atrodamo tas nesakrīt. Proti, mani pārsteigušais ieraksts bija nācis no telefona un nevis no Garmin. Un telefons gan pie ieslēgšanas automātiski sinhronizējas ar Endomondo internetā. Man nav gļuku!

Tālāk jautājums - kā tas var būt, ka telefons ņēmis un precīzi ierakstījis mūsu velo maršrutu, ne vairāk ne mazāk? Skaidrs ir tas, ka ieslēgts telefonā Endomondo tika vēl pirms mūsu izbraukšanas - kamēr Garmin startēja ap 9:20, otra track sākums ir jau 8:38. Un, rekonstruējot svētdienas rīta notikumus, man ir versija, kas notika 8:38 - Marina uz telefona izlēja kafiju.

Jā, aizvadītā nedēļas nogale Marinas telefonam nebija viegla - vispirms sestdienas vakarā tas tika nejauši iemests jūrā (izkratot gumijnieku, kurā nebija ūdens, bet bija telefons), tad atstāts visu nakti izslēgtā stāvoklī cerībā, ka nekas ļauns nebūs noticis, bet svētdienas rītā tam vēl tika virsū arī kafija. Pārsteidzošā kārtā telefons pēc šiem piedzīvojumiem joprojām turpināja strādāt, bet, kā rādās, bija fonā nostartējis Endomondo. Bateriju tas gan rija pamatīgi, bet tā izdzīvošana līdz velobrauciena beigām tika nodrošināta, pateicoties:
(1) sevišķai ekrāna neizmantošanai
(2) kad Miķeļtornī ieturējām pusdienas, telefonu Marina uzlika lādēties

Savukārt maršruta beigas sakrita ar velobrauciena beigām tālab, ka sasnieguši auto un finišu, telefonu atstājām mētājamies mašīnā, bet paši aizbraucām lasīt ogas ar riteņiem. Kamēr ogojām, telefons, stāvot uz vietas, izlādējās un izslēdzās.

Plus vēl viena pazīme, kuru nebijām pareizi interpretējuši - velobrauciena laikā Marina pāris reizes mēģināja telefonā palaist Ingress aplikāciju, bet tai neizdevās dabūt savu GPS lokāciju. Pieņēmām, ka pelžu rezultātā sācis čakarēties GPS, bet patiesībā - palaistais Endomondo neļāva otrai aplikācijai lietot savus resursus.

Visubeidzot pēdējā drošākā zīme, lai atšķirtu telefona un Garmin GPS maršrutu ierakstus - telefona Endomondo aplikācija izdzēsusi visas reizes, kad mēs apstājāmies (auto pauze), līdz ar to uzrādītais laiks tās maršrutā ir labāks.

Tā, lūk, noskaidrojās mistērija ar pazudušajām 30 sekundēm manas dzīves, kuras patiesībā nekur nebija pazudušas. Secinājums: mūsdienu tehnoloģisko brīnumu iespējas ir biedējošas. Tomēr labāk ir, ja biedē tehnoloģijas, nevis paša smadzenes.