Rob Marshall

Memoirs of a Geisha

8.0
Theoretically I should have disliked this film from the very first moments of it - you see, I`m not exactly fond of the Japanese culture and neither am I a huge fan of Hollywood takes on different cultures. But surprising it proved to be a very worthy film. I still can`t say that I can identify myself with geishas perfectly - I`m not 100% sure that I understand what`s so cool about them. And - why do Japanese make those cardboard houses that I could accidentally destroy after having slipped on a wet floor and crashed through the wall? Neiter do I get what`s so cool about wearing dressing gowns (I don`t care that they call it kimono - it`s still a gown to me), putting on lots and lots of makeup and - the part that bugs me the most - what`s about those shoes? I suppose Japanese people think that wearing ugly sandals with the sole a whole foot thick as the greatest idea ever, but I`ll quote Edmund Blackadder here: "It`s the worst idea since Abraham Lincoln thought to himself - I`m bored from sitting at home, I think I shall go to see a show tonight." The film itself though is good, a bit depressive of course, for there`s not much funny in being sold by your father to be a geisha (although geisha is not a prostitute and it`s very cool to be a geisha and everyone envies you if you become one) and your virginity is put on an auction after you`ve given rice puddings to the contestants, and you end up with your first sexual experience being offered by a fifty year old doctor called Dr. Crab. But that`s life I suppose. The dreary content doesn`t change the fact that the film is astonishingly beautifully directed and that there`s lots and lots of breath taking scenes in it (yeah, and there are no silly folks with blades in sight, just a couple of funny sumo warriors).
2006-03-01 00:00:00
film, 2005

Chicago

7
Apgādājoties ar filmu krājumu Budapeštai, kaut kā sanāca uzsvaru likt uz mūzikliem. Sāku ar "Chicago" - atbilstoši ASV kinoakadēmijai, tā ir 2002. gada labākā filma, labāka par "Pianistu" un "The Hours". Un par "Lord of the Rings: The Two Towers", kas gan manās acīs nav nekāds dižais sasniegums. Tolaik, kad šī filma bija svaiga, man neradās ne mazākā vēlme to skatīties - neuzrunāja ne mūziklainums, ne tematika. Tagad, kad tā galīgi vairs nav svaiga, bet jau 15 gadus veca, varēju "Chicago" skatīties, sevišķi neiespringstot uz filmas statusu.
2017-05-28 13:53:23
film, 2002

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

5
Liene gribēja aiziet uz šo filmu uz kino, tad nu tā arī izdarījām. Kā tagad apskatījos šeit pat, pirmās trīs filmas man visas bija itin labi patikušas, taču par ceturto gluži to pašu neteiktu. Lai arī man (cik atceros) ne pārāk patika pirmajās filmās Orlando Blūma tēls, iespējams, ka filmām kaut kādus pluspunktus deva kontrasts starp normālo Blūma varoni un pilnīgi šīzīgo Depa varoni. Tikām šajā filmā šāda balansa vairs nav, un tā rezultātā arī Jack Sparrow šajā filmā nav ne tuvu tik neadekvāts un smieklīgs kā pirmajās filmās. Plus par sevišķu sasniegumu es nenosauktu to, ka filmas sižets pamatā grozās ap vienu milzīgu McGuffin - mūžīgās jaunības avotu. Jāatzīmē, ka no iepriekšējo filmu varoņiem šeit ir atlicis visai maz - ne tikai Blūms un Naitlija ir prom, tāpat ir pazuduši divi komiskie otrā plāna pirāti, no kuriem vienu sauca Rageti un otra vārdu man ir slinkums meklēt. Viņu vietā gan ir parādījies cits britu aktieris, kuru nesen redzēji bišķi cita satura filmā - Stephen Graham iekš "This is England" bija nacionālistiski noskaņoto skinhedu līderis, kamēr šajā filmā viņš ir jokains un nenopietns pirāts.
2011-06-20 09:05:37
film, 2011