Slovakia

Učitelka

8.5
Slovākija. Astoņdesmitie gadi. Skolā sākas jauns mācību gads, un klasei ir jauna skolotāja. Kura klase? Precīzi nepateikšu, bet, pieņemsim, ka septītā, nav svarīgi. Skolotāja šķiet jauka un smaidīga, vēlas iepazīties ar saviem audzēkņiem. Katram no viņiem jāpieceļas, jāpasaka, kā viņu sauc un ar ko nodarbojas viņa vecāki. Viens pēc otra viņi stāda priekšā savus vecākus: mehāniķus, laborantus, pārdevējas, frizieres, tiesnešus, ārstus. Kādi nu kuram vecāki tādā normālā piepilsētas skolā.
2018-06-08 15:48:35
film, 2016

Zahrada

7.5
"Zahrada" jeb "Dārzs" ir viena no ievērojamākajām neatkarīgās Slovākijas kino filmām. Par tās galveno plusu var nosaukt savdabīgo stāstījuma manieri un visai simbolisko sižetu, bet ir arī viens mīnuss - attēla kvalitāte, kas laikam ir saistīta ar to, ka man pieejamās filmas versijas izcelsme šķiet ar televizoru un nevis DVD saistīta. Tās galvenais varonis ir Jēkabs, kas ir sava tēva dārza sargs (vairāk vai mazāk). Tiesa, viņa tēvs principā nav vis Dievs, bet gan šuvējs. Jēkaba dzīvē ir arī divas sievietes - precētā un vecākā par viņu Terēza, kas to vien domā, kā pārgulēt ar Jēkabu, un visai jaunā un skaistā Helēna, kurai ir raksturīgas kaut kādas dīvainības. Vēl filmā parādās tādi personāži kā filosofs Žans-Žaks Ruso, kas pārliecina Jēkabu, ka dzīvē nav nozīmes materiālām lietām (un pie reizes konfiscē Jēkabam viņa mašīnu, iedodot pretī savu pusizjukušo "vaboli"), kā arī kāds aitu gans, kurš izlēmis kļūt par svēto. Filma, gluži kā tas raksturīgs grāmatām, ir sadalīta nodaļās, kuru sākumā tiek paziņots, kas šajā nodaļā notiks. Lielākoties gan paziņotais un reāli pieredzētais ievērojami atšķiras, vai - precīzāk - pieredzētais ir paziņotā mazāk prognozējamā versija. Kā lai arī nebūtu, šī filma ir kārtējais "nepieradinātā" kino paraugs un, ja vien tās ieraksta kvalitāte būtu labāka, es būtu to labprāt noskatījies vēl kādu reizi.
film, 1995

Skupinova terapia

6.5
Turpinu savu ekskursiju Slovākijas mūzikas pasaulē. Ja var ticēt Wikipēdijai, Desmod ir viena no šīs valsts ietekmīgākajām rokgrupām, tādējādi ir tikai dabiski, ka es mazliet iepazīstu tās daiļradi. Albūms "Skupinova terapia" (Grupveida terapija, ja ticam automātiskajam tulkotājam) tapis 2004. gadā un tas patiešām pieder rokmūzikai un nevis, piemēram, trance vai hiphop stila mākslai. Albūms sākas ar klavieru/sintezatoru partiju, kas izklausās kā no Linkin Park albūma nozagta, taču tālāk dzirdams slovākisks vokāls vīrieša ar spēcīgu balsi izpildījumā, kas ir pārāk melodisks un ne repīgs, lai būtu "Linkin Park" līdzīgs, tad jau drīzāk varētu vilk paraleles ar "Pearl Jam" vai kādu no tās atdarinātājiem. Pati dziesma saucas "Aby bolo jasnē" ("Lai būtu skaidrs" vai kaut kas tamlīdzīgs) un man nav skaidrs, kam tieši ir jābūt skaidram, vajadzētu varbūt tomēr mēģināt apgūt čehu/slovāku valodu. Arī tālākajās dziesmās turpinās pirmās aizsāktais stiliņš - starplaikos starp dziedāšanu dzirdamas skaļas un pat ļoti jaudīgas ģitāras skaņas, kamēr pantiņi ir tādi vieglāki un popsīgāki. "Zemly plyn" izmanto nelielu skrečošanu un kaut kādu smieklīgu MC iesaistīšanu, lai gan pati dziesma ir ļoti līdzīga pirmajām divām. Vispār par visu albūmu var teikt, ka turpina jau sākumā radušos asociāciju Linkin Park + Pearl Jam ar nelielu čehoslovākisma piedevu, lai gan nekā nacionāla mūzikā nav. Toties tur ir kompozīcija "PlayStation 2", kas sākas ar atklāti zagtu klavieru ievadu, tikai es nezinu no kā tas ir zagts. Kas tieši tiek dziedāts par PlayStation, man nav skaidrs, bet varu nojaust, ka tas ir kaut kas pozitīvs, vismaz tā izklausās pēc dziesmas noskaņas. Protams, Desmod nav no tām grupām, kuras gribas klausīties atkal un atkal, it īpaši, ja tev nav ne mazākās sajēgas, ko tieši tu klausies, taču skaidrs ir viens - tā nav arī tāda grupa, ko nevar klausīties. Patiešām izteikti viduvējs ieraksts, kur nav nekā ko paslavēt un nekā, ko kritizēt. Tas vienkārši ir.
music, 2004

Ja Chacu Tebja

6.5
Es absolūti nenojaušu, kas "Horkyne Slyze" īsti ir par grupu, vienīgais, ko esmu sapratis, ir tas, ka viņi ir panki no Slovākijas. Vēl es esmu sapratis, ka viņu teksti varētu būt visai parupji, jo ar visu to, ka no slovāku valodas neko daudz nezinu, izdirdis vārdu savienojumu "malij penis", es nedomāju, ka tas ir kaut kāds svešs termins, plus kas tie par pankiem, kas nav rupji. Stilistiski tas atkal ir kaut kāds jauns, man līdz šim nezināms pankmūzikas žanrs ar visai augstu eksperimentalitātes devu. Pa brīžiem tas izklausās baisi, piemēram, kompozīcija `Nepocujem Tamburinu` ir vienkārši atbaidoša. Tikām "Chlapcenska" ir tipisks čehoslovāku poproks. "Kybel Gitu" ir pavisam normāls pankroks, apmēram agrīno Green Day gaumē, tikai ar lielāku ātrumu. Vispār ieraksts tāds dīvains, it īpaši tādēļ, ka man nav zināms, ko tas vēsta. Varbūt tā ir kaut kāda geju vai nacistu mūzika, bet patiesībā man vienalga, jo tas tak ir pankroks un pankroks var būt jebkas. Sava odziņa tai mūzikai varbūt arī ir, taču tā noteikti nav pasaules līmeņa grupa un tā noteikti nekad neatbrauks uz Latviju. Ai, kaut kā sviests tikai rakstās.
music, 2000