Atbrīvotāji

Dažādos savas pastāvēšanas gados "atbrīvotāji" Rīgas meistarsacīkstēs spēlēja ar dažādiem nosaukumiem: divdesmito vidū tā bija Bezpartejisko nacionālo Latvijas atbrīvotāju biedrība (BNLAB), trīsdesmito gadu vidū: Bezpartejisko Latvijas Atbrīvotāju biedrība, bet trīsdesmito beigās: Latvijas Nacionālo atvaļināto karavīru biedrība (LNAKB), kādu laiku arī Nacionālo Latvijas atvaļināto karavību biedrība (NLAKB).

Komandas pirmsākumi meklējami 1926.gadā, kad atvaļinātajiem karavīriem trīs futbola komandas, pirmā komanda uzņemta Latvijas futbola līgā un iekļauta Rīgas meistarībā. Komandas formas tērps bija tumši zils krekls, baltas bikses un melnas zeķes. Atvaļinātie karavīri īrēja ASK laukumu. Komanda Rīgas meistarsacīkšu C grupā ieņēma trešo vietu. Komandas sastāvs:

Veldre - Eglītis, Krievs - Rublis, Melbergs, J.Mihelsons - Ansons, Pulciņš, A.Zilbermans, Caune, O.Zilbermans.

Labākie spēlētāji vienlaikus bija JKS biedri, viņu vidū par spējīgāko futbolistu tika uzskatīts Melbergs. Tā kā 1927.gadā mainījās līgu sistēma, tad tas līmenis, kurā spēlēja Atbrīvotāji, dēvējās par B grupu, ieņemtā vieta gan bija tāda pati - trešā.

Tad vairākus gadus atvaļinātajiem karavīriem savas komandas Rīgas meistarsacīkstēs nebija, līdz tā atkal tika pieteikta 2.līgā 1932.gadā. Astoņu komandu konkurencē gan nācās samierināties ar pēdējo vietu. Toties nākamajā sezonā sasniegumi jau bija labāki - atbrīvotāji bija sestie no desmit komandām. Turpmākos gadus līdz pat 1936.gada sezonai atbrīvotāju komanda nemainīgi bija viena no otrās līgas pastarītēm, kam regulāri bija problēmas ar sastāva komplektēšanu, nereti tā saņēma arī tehniskos zaudējumus par neierašanos uz spēlēm. 1936.gada sezonu komanda nepabeidza, izstājoties no sacensībām. Ievērojot komandas panākumu trūkumu, par Atbrīvotāju futbolistiem prese daudz nerakstīja, zināms vienīgi, ka 1936.gadā NLAKB rindās spēlēja ievērojamais Rīgas zemāko līgu futbolists Eduards Zandavs, kas trīsdesmitajos-četrdesmitajos gados paspēja pārstāvēt arī Rīgas nomaļu savienību, Iļģeciemu, Bolderāju un Latvijas Vanagus.

Pēc dažu gadu pārtraukuma Atbrīvotāju komanda Rīgas meistarsacīkstēs atgriezās 1939./1940.gada sezonā. Komandas rindās bija sportisti, kas iepriekš obligātā karadienesta laikā bija pārstāvējuši Daugavpils ASK (Hofmanis, Alfrēds Klaviers). Otrajā līgā šī komanda ieņēma dalītu piekto vietu. Atbilstoši presei, labākie spēlētāji Atbrīvotāju rindās bija Pētersons, Purviņš un Klaviers.

Sastāvs 1939.gadā:

Hofmanis - Antons Stass, Ablonovs - Leonhards Širmahers, Herberts Čariņš, Kārlis Pētersons - Jānis Purviņš, Hofmanis, Kļaviņš, Antonovs, Alfrēds Klaviers

Līdz ar Latvijas okupāciju komanda tika likvidēta.

Spēlētāji ar biogrāfijām

SpēlētājsGadi komandā
Arnolds Leiškalns1927
Rolands Dancbergs1940
Eižens Detlofs1940