Žanis Krišjānovs

Žanis Krišjānovs
Personas dati
1917-03-15
Kuldīga
Pārstāvētie klubi
SezonasKlubs
1936-193714. Kuldīgas APSK
1937-1940Liepājas Olimpija
1941RDKA
1942-1943Kuldīgas sporta klubs

Uzbrucējs. Divkārtējs Latvijas meistars (1938, 1939). Viens no Ievērojamākajiem Kuldīgas futbola audzēkņiem, pārstāvēja 14. Kuldīgas APSK komandu, kur spēlēja arī viņa brālis. 1937. gada vasarā Krišjānovs pārgāja no Kuldīgas uz Liepājas Olimpiju, uzreiz kļūstot par vienu no šīs komandas uzbrukuma līderiem. Te gan neiztika bez skandāla - pēc pirmās jaunās Virslīgas spēles, kurā Olimpija ar 4:1 pārspēja Rīgas Hakoah, rīdzinieki iesniedza protestu, ka Krišjānovs nebija drīkstējis spēlē piedalīties. Pretrunas radīja apstāklis, ka vēl tā paša gada pavasarī Krišjānovs bija Kuldīgas aizsargu komandas sastāvā piedalījies spēlē pret Hakoah, bet atbilstoši tā laika Latvijas futbola noteikumiem, vienā sezonā spēlētājs nedrīkstēja pārstāvēt divas komandas. Jautājumus šajā gadījumā radīja formulējums "vienas sezona" un tas, kurai sezonai bija pieskaitāma kausa izcīņa. Hakoah protestu beigās noraidīja ar pamatojumu, ka Lejaskurzemes apgabala futbola savienība viņam bija atļāvusi spēlēt, bet jautājums par sezonu robežām šādā veidā tika apiets (kā nekā Latvijas kausa fināls strīdus brīdī vēl nebija noticis). 1937./38. gada Virslīgas sezonā viens no labākajiem vārtu guvējiem Virslīgā.

Otrā pasaules kara gados bija spēlējošais treneris Kuldīgas sporta klubā. Pēc kara, DP nometņu laikos, spēlēja trimdas latviešu izlasē.

Biogrāfija

Dzimis un uzaudzis Kuldīgā Kriša Krišjanova un viņa sievas Lībes (dz. Vilka) ģimenē. Vecākais brālis Fricis (1906-?) - arī ievērojams Kuldīgas futbolists. Dzīvodams Liepājā, strādāja Liepājas drāšu fabrikā. 1944. gadā iesaukts leģionā, krita gūstā. Izceļoja vispirms uz Austrāliju 1949. gadā, bet divus gadus vēlāk - uz Jaunzēlandi, kur dzīvoja līdz mūža nogalei.