Faktiski skaidroju, ka izlasījis pagaidām esmu tikai pirmās divas romāna daļas (kuras, cik saprotu, parasti tiek atdalītas atsevišķā grāmatā) no četrām (pēc idejas tām vajadzētu būt sešām, bet Jaroslavs Hašeks nomira pārāk ātri, neuzrakstījis romāna nobeigumu).
Atstāstīt romāna sižetu Šveika gadījumā ir pilnīgs absurds - šis nav sižetisks romāns, lai arī tajā visu laiku kaut kas notiek un notiekošā ir bezgala daudz. Vispārīgās līnijās situācija ir sekojoša: ir sācies 1. pasaules karš un Šveikam tajā ir jāpiedalās. Šveiks vai nu ir vai arī nav totāls stulbenis, bet uzvedas viņš kā tāds visu laiku. Tas būtu ieskatam.
Principā Šveiku var nosaukt par satīrisku romānu par kara tēmu - tas vēl būtu precīzi, kurā sižeta pamatlīniju caurvij tūkstošiem dažādu nebūtisku iestarpinājumu (no Šveika puses). Lieta ir tāda, ka Šveikam katrā jautājumā ir kaut kas sakāms, un visbiežāk tas sakāmais ir kaut kāda smieklpilna un diezgan absurda stāsta atstāstīšana, kas it kā varētu attiecīgajā situācijā kalpot kaut kam par paralēli. Vēl Šveikam ir izziņa, ka viņš ir idiots, bet pasaules karā tas nevienam nevar kļūt par pārsteigumu.
Romāna pamatidejas ir gluži vienkāršas - Pirmais pasaules karš ir idiotisms, vairums virsnieku ir izvirtuši stulbeņi, Austroungārijas impērija un monarhija ir viena beigta sūdu bedre, bet visādi pseidokristieši - draņķi un maitasgabali.
Brīžiem Hašeka humors ir patiešām ģeniāls, bet kopumā man gribētos teikt - kas par daudz, tas par skādi - principā man patīk, bet diezgan ātri sāk piegriezties, jo romānu ļoti ātri var "atšifrēt", līdz ar to par spīti savai it kā augstajai oriģinalitātei tas ir bišķi vienmuļš. Es gribētu būt Šveika fans, bet, šķiet, nekad tās nebūšu.