Restless
TV series — UK — 2012

7.5
Pēc Viljama Boida romāna "Restless" izlasīšanas uzzināju, ka ir arī BBC miniseriāls, kurā tas ekranizēts. Formāts "miniseriāls" man noteikti šķiet pieņemams, tālab izlēmu, ka var jau to arī noskatīties. Patiesībā tikpat labi to varētu saukt par vienu garu filmu divās daļās, jo šis "seriāls" sastāv no divām pusotru stundu garām sērijām. Tā kā grāmatu esmu nupat lasījis, tad ļoti labi varu salīdzināt atšķirības starp šiem darbiem, un arī zinu, ka nebūtu īsti korekti teikt, ka Boida darbs te ticis neautentiski pārveidots, jo arī pats romāna autors piedalījās ekranizācijas tapšanā, bet atšķirības starp šiem abiem "Restless" variantiem, protams, ir.

Būtiska izmaiņa ir tajā, ka ekranizācijā gandrīz pilnībā ignorēta jaunākās Gilmārtinas - Rūtas - privātā dzīve. Ārpus ekrāna robežām palikuši viņas studenti, Karlhainca brālis - porno filmās emm... roku (?) izmēģinājušais Klauss, un arī viņas attiecības ar bērna tēvu piedzīvojušas transformācijas. Te uzreiz jāpiebilst, ka tā viena tagadnes aina, kas filmā ir iekļuvusi - Rūtas tikšanās ar Karlhaincu perfekti atbilst "susuriņu lomai" (tas tāds iekšējs joks par nevajadzīgiem statistiem, kas iekļauti tikai darba garuma pieaudzēšanai, nočiepts no vienas bērnu grāmatas), proti, Karlhainca līdzdalība filmā nedod nedz emocionālu, nedz sižeta vērtību, un bez šīs ainas (ka arī pirms tam notikušās policistu iesaistīšanās) filma neko nebūtu zaudējusi. Un, jā, šādā veidā Rūta kā personāžs ir sanākusi stipri plāna - Mišelai Dokerijai, kas viņu atveido, galvenā funkcija paliek tērpties dažādās stilīgās septiņdesmito gadu drānās un labi izskatīties, kā arī kaut kā mazliet reaģēt uz mātes pierakstiem, bet kopumā viņa ir pārvērtusies par tādu tipisku pirmās personas stāstītāju, kādi sastopami grāmatās, kur paša stāstītāja personībai nav nekādas vērtības.

Līdz ar to seriāla izteiksmīgākā daļa risinās Otrā pasaules kara gados, un tā ir patiešām kvalitatīvi uztaisīta - tur arī atšķirībā no septiņdesmito gadu ainām es esmu gatavs noticēt videi, viss izskatās daudz dabīgāks un mazāk butaforisks. Mazliet vairāk nekā grāmatā ir spriedzes pilnu epizožu, kur Evai draud reālas briesmas, bet tas šķiet dabiski šādā medijā. Heilija Etvela jaunās Evas lomā un Šarlote Remplinga kā pusmūža Eva abas mani pārliecināja, tāpat komplekts Rufuss Sevels un Maikls Gembons, atveidojot Lukasu Romeru četrdesmitajos un septiņdesmitajos. Kopumā - itin skatāms miniseriāls, nekā tāda super izcila, bet normāla izklaide vakariem, kad neesi gatavs nekam izaicinošākam.
2020-11-21
comments powered by Disqus