Flatland
book — UK — 1884

👍
Grāmata ar nosaukumu "Plakanzeme" mūslaikos varētu būt aktuāla šī vārda dēļ vien - kā nekā pēdējās desmitgadēs plašumā gājuši cilvēki, kuri uzskata, ka globuss ir masonu sazvērestības daļa un patiesībā mēs visi mītam uz šķīvja. Jāatzīst, ka nekur tālu domāšanā no plakanzemiešiem šie ļaudis nav tikuši, bet viņiem šī grāmata varētu būt par sarežģītu.

Grāmatas autors Edvīns Ebots Ebots bija skolotājs un teologs, kuru interesēja matemātika, un "Flatland" ir galvenais iemesls, kālab viņa vārdu atceras līdz mūsu dienām. Grāmatas darbība risinās divdimensiju telpā (proti, plaknē), kuru apdzīvo līnijas (sievietes) un daudzstūri (vīrieši). Grāmatas gaitā tās iedomātais autors (kvadrāts, kas savā profesionālajā dzīvē ir jurists) lasītājus iepazīstina ar dzīves plaknē ikdienu, sociālo sistēmu un vērtībām, kā arī atklāj savu šokējošo pieredzi, paviesojoties 3D telpā. Grāmatas apjoms ir zem 100 lappusēm, līdz ar to varētu teikt - tas arī ir būtiskākais no sižeta viedokļa. Taču patiesībā Ebots ar šo darbu pamanījās nošaut vismaz divus viltotos zaķus. Pirmkārt, šī grāmata kalpo kā matemātisks darbs, skaidrojot potenciālu vairākdimensiju telpu (ar taisnes/plaknes/3d telpas piemēriem pamatojot, ka vairākdimensiju telpa nav neloģiska, bet tikai grūti pieņemama, ja tu dzīvo ierobežoto dimensiju paradigmā). Otrkārt, šī grāmata ir satīra par Ebota laika sabiedrību, sistēmu ar augstdzimtību, sieviešu ierobežotajām tiesībam un tā tālāk. Interesanti, ka (atkal jau diezgan plakani domājoši) laikabiedri Ebotam pārmeta, ka šis darbs ir seksistisks, tikām mūsdienās domāju, ka īpaši konservatīvi personāži saskatītu "Flatland" tradicionālas vīrišķības kritiku un sāktu kaut ko kliegt par liberastu doktrīnu.

Faktiski "Flatland" ir šokējoši aktuāls darbs arī mūsdienās un, ja to pieskaita zinātniskajai fantastikai (kā daudzi dara), laiks tam ir bijis labvēlīgs. Jā, varu atzīt, ka sižeta ziņā tas nav šedevrs, literārā ziņā tas nav nekas dižs, bet ideju līmenī šī grāmata joprojām ir interesanta, ļoti vienkāršā veidā izstāsta sarežģītus konceptus un ir pelnījusi savu reputāciju. Ja nu tu neesi lasītājs, esot arī dažas tīri labas tās ekranizācijas, kuras ir atrodamas internetos.
2024-04-09
comments powered by Disqus