Īsi ieskicēšu katru no 14 krājumā iekļautajiem stāstiem, lai pats vajadzības gadījumā citkārt varētu šo apskatīties.
1. Bada spēle Vīrietis, kuram bijis karadienesta (normāla Latvijas armija) laikā atvaļinājums, notriecis visu naudu, kādu laiku dzīvo badā, jo nevienam nespēj atklāt to, ka viņam nav, kur ēst un kur gulēt. Atgriezies dienesta vietā, viņš nespēj uzreiz arī normāli pieēsties, jo viņam par visu svarīgāks ir viņa paša radītais sevis tēls, kas liecina par viņu kā par cilvēku, kas stāv pāri kaut kādam ēdienam un viņš baidās, ka dienesta biedri viņu vairs necienīs, ja redzēs, kā viņš ēd.
2. Dāvana Karavīri mēģina sadūšoties pasniegt dāvanu savam leitnantam, bet visu kavē abpusēja kautrība - viņiem nav dūšas viņam dāvnau pasniegt, viņam nav dūšas to no viņiem saņemt.
3. Līdzjūtība Līdjūtīgs bežšķirnes suns sarunājas ar smalkāku suņu pārstāvi, kas pieder respektablam ārstam, kurš varētu mēģināt ārstēt jaunu meiteni, kurai ir tuberkuloze, bet - viņai nav naudas, un ārstam, tāpat kā viņa sunim līdzjūtība ir sveša.
4. Dzeltānā roze Kāds vīrs, kuram viņa rožu krūms ir dārgāks par visu pasaulē, ir satriekts, kad viņa izaudzētā skaistā dzeltenā roze ir noplūkta un turpat zemē samīdīta. Ģimenes saticība šķiet pagalam. Taču tad atrodas vaininieks, kurš šo rozi bija iemīlējis varbūt pat vēl vairāk kā tās audzētājs, bet savu mentālo problēmu dēļ nebija varējis ar to apieties nekādi citādāk. Šo pat gandrīz vai var nosaukt par mīlasstāstu.
5. Brauciens pie Annas Stāsts par kādu zēnu/vīrieti, kurš mūža garumā mēģina aizbraukt pie Annas, lai arī tas nav iespējams, jo šī meitene ir mirusi jau bērnībā, un ar laiku viņš vairs pats tikai daļēji apzinās, kas tā tāda Anna ir bijusi, taču ilgas pēc nepiepildāmā viņu nekad nepamet.
6. Simt divdesmit latu Drūms proletāriešu aprindu stāsts - par jaunu sievieti, kura no savas 120 latu algas uztur sevi, māti un jaunāko brāli, kas mācās jūrskolā un kurš kopumā nav nekāds labais personāžs. Jau tāpat ar šo summu savilkt galus visiem trim nav viegli, taču kādu reizi šie 120 lati pazūd kopā ar jaunāko brāli, un pēc dažām dienām viņš atgriežas, bet nauda, protams, ir iztērēta.
7. Lielas spodrības gaismā Jauns vīrietis, kurš dienē armijā, dodas apciemot savu mīļoto meiteni. Viņam ļoti svarīga ir āriene, sevis kopšana un lai viss būtu perfekti. Viņa acu priekšā mazs zēns iekrīt vircas bedrē un varētu tur noslīkt, taču varonis nespēj viņu glābt, domādams par savām drēbēm un ko par viņu netīru padomās jaunā sieviete un viņas ģimene. Tikām zēnu izglābj kāds noskrandis vecticībnieks. It kā viss ir labi, bet jaunais vīrietis vairs galīgi nejūtas tīrs, un vēl netīrāks viņš kļūst, izstāstījis šo atgadījumu savai draudzenei, kura apstiprina, ka viņš rīkojies pareizi, jo citādi taču viņš būtu kļuvis netīrs un smirdīgs. Bet viņš lieliski apzinās, ka tāds viņš ir kļuvis tieši ar savu nekā nedarīšanu.
8. X un Y Gaisīgākais krājuma stāsts/novele - par īsu un neviennozīmīgi vērtējamu sakaru starp diviem cilvēkiem, no kuriem viens ir precēts vīrietis, otrs - jauna meitene, abi nesaprasti, abi vientuļi, lai arī ar ģimeni. Un to īso elektrības zibsni, kas starp viņiem izveidojas un tad beidzas.
9. Stāsts par nagu Students, kas ir apsēsts ar cilvēku ārējiem defektiem (proti, viņš tos nevar izturēt) sadraudzējas ar kursabiedreni - jauku, simpātisku meiteni, taču tad viņš ievēro, ka viņai ir viens neglīts nags. Un viņš nespēj viņai atklāt, ka viņam ir šāda problēma, un viņa nespēj saskatīt, ka vispār jebkur ir jebkāda problēma.
10. Abakuka krišana Garlaicīgs un neievērojams vīrietis ar uzvārdu Papīrs kļūst par liecinieku kā mazam zēnam viņa kāpņutelpā no piektā stāva lifta šahtā nokrīt un sasitas rotaļlieta - Abakuks (ok, patiesībā varonis tur ir daļēji vainīgs), un tā rezultātā viņš kļūst apsēsts ar dažādu lietu mešanu šahtā, tādējādi izraujoties no savas mietpilsonības un pamazām izraujoties no veselā saprāta, un itin drīz kļūst skaidrs, kam vēl būs jāiekrīt šajā šahtā.
11. Sarkanās asaras Mājskolotājs gaida, kad viņa audzēkņa vecāki, kuri dzīvo vienu stāvu zem viņa, uzaicinās viņu uz balli pie sevis, kurai tūlīt, tūlīt vajadzētu sākties. Viņš arvien vairāk grimst fantāzijās, un arvien vairāk paliek neuzaicināts, līdz viņš uzdrīkstas ierasties bez uzaicinājuma, un viss beidzas ar sarkanajām ikru asarām.
12. Jāšana uz lauvas Jauns vīrietis ierodas apciemot savu draudzeni, kūrortā laikam, taču viņas nav uz vietas, un iegājis viņas istabā, viņš atrod grāmatu ar pasvītrotu teikumu, kura dēļ viņā arvien vairāk uzplaiksnī greizsirdība, no pilnīgi nekā uzbūvējot nopietnu neuzticības drāmu.
13. Gājiens ar lopiem Jauna sieviete, studente, aizbrauc uz laukiem pie savas draudzenes, un itin strauji viņā pieaug apsēstība par šīs meitenes brāli - māju saimnieku, apsēstībai kļūstot arvien slimīgākai un slimīgākai.
14. Ķirbji Noslēdzošā novele ir traģēdijas un reizē - absurdas traģēdijas pilna. Kādās lauku mājās 1. Pasaules kara laikā ierodas vācu karavīri un mēģina no to saimnieka izspiest atzīšanos, kur viņš ir noslēpis ievainotu strēlnieku (viņš to nav izdarījis). Jaunais vīrietis nespēj būt godīgs, jo viņam par visu svarīgāk ir parādīt sievai savu drosmi. Sieva mēģina viņu glābt, savaldzinot virsnieku. Saimnieka māte redz citu ceļu, kā izglābt savu dēlu. Bet beigsies viss traģiski, lai arī nebūt ne loģiski, taču Ādamsona varoņi lielākoties nerīkojas racionāli.
Kas sakāms kopumā? Spilgti un ļoti kolorīti stāsti, būtiski atšķirīgi no teju visa latviešu literatūrā tiem apkārt. Ticu, ka ar pareizu pieeju šis ir viens no tiem klasiskās latviešu literatūras darbiem, kas varētu patikt arī vidusskolēniem. Un - vajadzētu noklausīties šo stāstu radioiestudējumu, ko veikuši JRT aktieri.