The Europeans: a sketch
book — USA — 1878

👍
Māsa un brālis, kas visu līdzšinējo dzīvi aizvadījuši Eiropā, ierodas Bostonā ar mērķi apmesties pie saviem tur mītošajiem radiem. Šie radi gan par gaidāmajiem viesiem nav informēti un pat tikai daļēji apzinās tādu eksistenci. Tomēr baronesei Eugēnijai un viņas brālim Fēliksam ir ticība, ka viss saies. Īpaši jau gados jaunākajam Fēliksam, kurš ir ļoti vieglprātīgs un allaž optimistisks, patlaban viņš specializējas ne sevišķi labu portretu glezniecībā, bet iepriekš ir bijis arī ceļojošs aktieris un mūziķis, allaž, kā viņš pats uzsver, nepaceļoties virs amatiera līmenim.

Radu reakcija ir komplicēta, bet pieklājība prasa negaidītos ciemiņus pie sevis izmitināt. Ģimenē ir tēvs, divas meitas un dēls - students. Jaunākajām no meitām, Ģertrūdei, ir potenciāls līgavainis, tikai nelaime tāda, ka viņš viņai nešķiet sevišķi interesants. Patiesībā gan šis jaunais mācītājs itin labi patīk otrai māsai, bet viņa savas jūtas slēpj. Vēl Vensvortu (tāds šiem uzvārds) namā itin pastāvīgi viesi ir brālis un māsa Ektoni, kur viņš ir pa pasauli izceļojies, bet viņa - jauna un piemīlīga.

Viesiem ir savi plāni. Eugēnija vēlas Amerikā atrast bagātu vīru. Patiesībā oficiāli viņai jau ir vīrs Vācijā, tālab viņa ir baronese, tomēr, pirmkārt, tā ir morganātiska laulība (kas nozīmē - tā kā viņa ir no citas šķiras, viņai nepienākas visi vīra tituli un arī potenciāliem bērniem ne), otrkārt, vīra brālis, attiecīgās zemes princis, dara visu, lai šo laulību izšķirtu. Kandidāti ir divi - Roberts Ektons un Vensvortu dēls. Otrais gan ir savus gadus 10 jaunāks kā Eugēnija (grāmata sākas ar to, ka autors uzsver, ka viņa nav nekāda jaunā - viņai ir jau 33 gadi, eh, bija laiki, kad arī es tā domāju!), bet Eugēniju tas nesatrauc. Ja tev būtu jautājumi, vai viņu satrauc, ka tas čalis ir viņas brālēns, tad te atbilde ir absolūts Nē - šis apstāklis vispār nevienā brīdī grāmatā neparādās, un, ciniski runājot, aristokrātu un rurālās Amerikas aprindās brālēns - tas jau ir tāls radinieks, tur vispār viss droši. "Keep it in the family," kā teikt.

Par to arī ir šī grāmata - kā Eugēnija balansē starp diviem vīriešiem un kā tikām Fēliksa uzmanība pamodina ne tikai sievieti, bet arī vispār personību Ģertrūdē, kura līdz šim allaž pakļāvusies ģimenes nosacījumiem, par spīti tam, ka viņa apzinās, ka neviens viņas ģimenē nemāk būt laimīgs un viņas tēvs vispār uzskata, ka cilvēkiem būt laimīgiem ir nepiedienīgi. Līdz ar to viņš prognozējami nav sajūsmā par vieglprātīgo Fēliksu.

Grāmatā ir daudz kontrastu starp eiropeisku un amerikānisku domāšanu, taču interesanti, cik ļoti tas viss ir citādāk, nekā mūsdienu pasaulē. Vensvorti sevišķi neraizējas par jebkādām naudas lietām, vispār nerunā par finansēm, kamēr eiropiešiem šajā pasaulē tas ir ļoti aktuālas. Protams, jāņem vērā, ka grāmata rakstīta laikmetā, kad pasaule bija pilnīgi cita, un arī arhetipi bija citi. Nojaušu, ka šis neskaitās viens no Henrija Džeimsa karjeras augstākajiem punktiem, bet kā lasāmviela vilcienos un viesnīcās, kā tas sanāca man - nav peļams, viegli lasāms, un varoņu raksturi ir daudz interesantāki nekā manā skopajā kopsavilkumā (Eugēnija vispār ir bomba!).
2024-05-13
comments powered by Disqus