Amerika!
book — Switzerland — 2011

7.5
Makss Frišs ir viens no maniem iecienītākajiem divdesmitā gadsimta rakstniekiem, bet viena tipiska skāde, kas parasti rodas attiecībā pret jebkāda veida māksliniekiem, kas tev patīk - visas svarīgākās pieturas attiecīgajā daiļradē jau ir zināmas, atliek tik vien kā "zināšanu māte", proti, atkārtošana. Tomēr šīs grāmatas saturs man nudien nebija pazīstams, līdz ar to vēl mazliet "freša" Friša sanāca dabūt.

Grāmatas saturs nav viendabīgs - te apkopoti dažādi Friša dzīves laikā tapuši teksti, kas skar Ameriku. Ir gan pilnīgi normāli dienasgrāmatas ieraksti, gan vēstules, gan arī fragmenti no viņa literārajiem darbiem, tai skaitā visnotaļ ievērojamiem, tādiem kā "Saukšu sevi par Ganteinbeinu" un "Štillers". Autora novērojumi par Ameriku un amerikāņiem ir diezgan interesanti, un pārsteidzošā kārtā šis tas no piecdesmito gadu Amerikā ievērotā saskan arī ar mūsdienu Ameriku, it īpaši attiecībā uz policijas attieksmi pret melnādainiem amerikāņiem un viņu materiālo stāvokli attiecībā pret baltajiem. Turklāt tā nebūt nav, ka Frišs kā eiropietis sevi stādītu pāri amerikāņiem, šajā ziņā viņš bija ļoti adekvāts - spēja gan novērtēt pozitīvo, gan kritizēt negatīvo. Tā kā idejiski Frišs bija vairāk vai mazāk sociālists, prognozējami viņš nebija sajūsmā par Makārtija ēras amerikāņu apsēstību ar komunistu meklēšanu visur un visos, bet arī šajā ziņā Frišs nekur pār strīpu nešauj.

Ko šai grāmatai varētu pārmest, ir fakts, ka tā ir sastiķēta no dažādiem avotiem, un tas ir jūtams - par kaut kādu vienotu plūdumu vai stilu te runāt nevar, tik vien kā "Amerika" vieno dažādos grāmatas fragmentus, radot sajūtu, ka šis ir kaut kas līdzīgs rokmūziķu "pēcnāves albumiem", kur savāktas kopā nepabeigtas lietas, publicēšanai neparedzētas lietas un arī sava deva patiešām kvalitatīva materiāla, tādējādi neveidojot nekādu kopīgu iespaidu. Tādam Friša cienītājam kā man līdz ar to šī grāmata ir gana lasīšanas vērta, bet videji statistiskajam lasītājam tā diez vai būtu īstais veids, kā uzsākt pazīšanos ar šo nenoliedzami ievērojamo autoru.
2021-06-05
comments powered by Disqus