Lust
book — UK — n/a

8
Roalda Dāla noveļu krājums "Iekāre" ar mani Rīgā ieradās no Berlīnes. Patiesībā gan daļu šo stāstu biju lasījis jau iepriekš dažādās citās Dāla darbu izlasēs, jo man ir itin daudz sanācis iepazīties ar šī bērnu un pieaugušo autora daiļradi, taču personīgajā krājumā (fiziskā formā) līdz šim manā rīcībā bija viena viņa grāmata - romāns My Uncle Oswald, kurš kopumā ir diezgan pavājš darbs, un visticamākais nākamajā grāmatu plaukta tīrīšanas reizē tiks atdots kādai bibliotēkai vai otrajām mājām. Taču Dāls kā tāds man patīk, līdz ar to uz savu pārstāvniecību viņš ir pelnījis saglabāt, tad nu manās rokās nonāca šī izlase.

Šī ir viena no četrām sērijā iekļautajām grāmatām - līdzās "Madness", "Deception" un "Cruelty". No šīm četrām vērtībām, ja tā tās var raksturot, kaut kā man šķita, ka iekāri es savā plauktā varētu redzēt vislabprātāk, tāpēc šāda izvēle. Četri no šiem stāstiem iepriekš bija lasīti krājumā Switch Bitch, par tiem neko jaunu nepateikšu (atkārtotas lasīšanas rezultātā noteikti par labāko no šī komplekta stāstiem atzīšu "The Great Switcheroo" un tā joku ar sievu samainīšanu, tiesa, nesekojot "Meitenītes copy/paste" principiem). Īsi atstāstīšu pārējos šī krājuma stāstus:

"Madam Rosette" - trīs britu karalisko gaisa spēku piloti 2.Pasaules kara laikā tiek pie pāris atvaļinājuma dienām Kairā, kur viņi pārmāca kādu diezgan brutālu bordeļa vadītāju.

"Neck" - stāsts ar ļoti interesantu atrisinājumu (ja tā var teikt) par Vudhauza tipa džentlmeni, kuru absolūti nerespektē sieva, diezgan atklāti šļūcot pa kreisi un izmantojot vīru vienkārši kā lielu naudasmaku, un atgadījumu ar kādu mākslas darbu ar caurumu.

"Georgy Porgy" - šis stāsts itin labi iederētos arī kolekcijā "Madness". Galvenais tēls tajā ir nedaudz traumēts kopš bērnības, kad viņa brīvdomājošā mamma bija savu spēju robežās bērnu izglītojusi visdažādākajos jautājumos, tai skaitā dzimuma lietās, bet pēc tam, kad viņa dēlu bija uzaicinājusi uz trušu mātes dzemdībām, kas beidzās ar mazuļu apēšanu (tā trušu aprindās notiek), puika bija panikā bēdzis, mamma viņam pakaļ un pakļuvusi zem auto, bet čalis loģiski, ka pēc tam kļuvis mazliet dīvains, it īpaši attiecībās ar sievietēm. Stipri biedējošs stāsts.

"Ah, sweet mystery of life" - par to, kurā virzienā jābūt pavērstai govij apsēklošanas laikā, lai tai atnestos telīte. (lasīts iepriekš)

"Claud's dog" - par to, kāpēc žurku ķērājam ir jābūt līdzīgam žurkai. (lasīts iepriekš)

"Nune Dimittis" - par to, kā sievietes ar lielu azartu dodas pozēt pie mākslinieka, kas viņu portretus vispirms glezno kailā veidā, tad pamazām piesedz savas modeles ar apģērbu, un vīrieti, kas šo mākslinieka pieeju izmanto ar mērķi atriebties sievietei, kura viņu (kā viņam šķiet) ir sāpinājusi. Un par to, kādas sekas var būt atriebībai. (lasīts iepriekš, tā man vismaz šķiet?)

Kopumā man pašam mazliet neveiksmīgi bija tas, ka vairumu stāstu (ja neskaita pirmos trīs) biju lasījis jau iepriekš, bet tas jau stāstu kvalitāti neietekmē, un tīri konceptuāli izlasīte ir itin veiksmīga un tematiski labi veidota. Cilvēkam, kas nav pazīstams ar Roalda Dāla tumšo pusi, noteikti varētu šo ieteikt.
2016-11-28
comments powered by Disqus