Sporta ziņas pirms 90 gadiem: 1930.gada 18.aprīlis

2020-04-18

1930.gada 18.aprīlis bija Lielā Piektdiena, līdz ar to gandrīz visa Latvijas prese klusēja, tāpēc sporta ziņas šodien īpaši blāvas. Tik blāvas, ka iepazīstināšu jūs ar galda tenisu Rūjienā, SSS šaha turnīru Valmierā un... modeļu izgatavošanu Pleskavā.

Rūjienas Balss


6.aprīlī Rūjienas ģimnāzija Valkā revanšējās galda tenisā ar Valkas ģimnāziju, sešu spēlētāju sastāvā. Spēle beidzās neizšķirti (6:6). Rūjieniešiem par labu nāca arī tas, ka viņu komandā spēlēja arī viens no bijušajiem sporta biedrības "Krauze" galda tenisistiem, protams, ar Valkas ģimnāzijas piekrišanu. Rūjienieši šoreiz izlaboja savu iepriekšējo spēli, kuru zaudēja ar tik negaidītu rezultātu (1:11).

Brīvais Vārds


SSS Valmieras nodaļas pavasara šaha turnīrs, kuru izcīnīja no 20. marta līdz 8. aprīlim, beidzies ar sekojošiem rezultātiem: 1. v. K. Voldiņš — 10.5 punkti,; 2. v. J.Kripens — 9.5; 3. v. A. Jēkabsons — 8 p.; 4. v. M. Krūms 7.5 p.; 6. v. A. Neivalds — 7 p.; 6. v. G. Radziņš — 6 p.; 7. v. P. Krapte — 5.5 p.; ar 8. 9. un 10. vietām dalās J. Cinītis, A. Freimanis un J. Ābols —38 p.; 11. v. A. Bergs 2.5 p.; 12. v. A. Kazāks — 0.5 p.

Krievijas Cīņa


Modeļu izgatavošanai pionieru grupās tiek ierādīta diezgan ievērojama vieta. Šis darbs attīsta pioniera novērošanas spējas, atmiņu, darba veiklību un cieņu pret padarīto darbu. Bez tam modelis sniedz pareizu jēdzienu par viena vai otra priekšmeta izskatu.
Pleskavas latviešu pionieru grupa arī nodarbojas ar modeļu izgatavošanu. Sevišķi tas sakāms par kara posma pionieriem. Nesen tie paveica diezgan grūtu darbu - kara kuģa modeli 1 metru garumā. Pagājušā gadā izgatavoti arī 4 tanku modeļi un lidmašīnas "Latvju Strēlnieks" modelis. Pēdējais gan ir mums nezināmā kārtā nozudis pilsētas modeļu izstādē, un mūsu pionieru grupa to vairs nedabūja. Pašreiz kara posms gatavo zemūdens laivas modeli, kuru nosauks par "Komjaunatni".
Arī vecākais posms neatpaliek. Ir izgatavots "stenops" (vienkāršs aparāts fotografēšanai), "kinora" ("tūkstošu bilžu" demonstrēšanai). Nodomāts izgatavot traktora modeli.
Ir vēl citi modeļi, kā, piem., Volhovas hidroelektriskās stancijas būve u.c., bet tie ir izgatavoti labi sen atpakaļ.
Jāsaka, ka ar modeļu palīdzību vislabāk iespējams nostiprināt atmiņā izstrādātos tematus, kā, piemēram, par Sarkanās armijas kaujas spējām, par kolektivizāciju u.t.t.
Interesanti zināt, vai citās latvju pionieru grupās arī pielieto modeļu gatavošanu?