Sporta ziņas pirms 90 gadiem: 1930.gada 19.aprīlis

2020-04-19

Olimpija pārspēj viesus no Klaipēdas. Baranijs uzstāda rekordu peldēšanā, bet to neatzīst celiņa īsuma dēļ.

Libausche Zeitung

Starptautiskas sacīkstes futbolā. Olimpija - Klaipējas KSS 2:1 (1:0) un 8:0 (4:0). Ikgadējā Klaipēdas KSS vizīte Liepājā šogad iekrita Zaļajā ceturtdienā un Lielajā piektdienā. Pirms spēles sportistu aprindās bija zināms, ka lietuviešu komanda jau ir labi saspēlējisies, ko nevarētu teikt par mājiniekiem. Lai arī pašā sezonas sākumā Olimpija pieveica Klaipēdas sastādīto komandu, kurā ietilpa arī vairāki KSS spēlētāji, bieži viendabīgs klubs ir spēcīgāks kā jaukta dažādu vienību spēlētāju apvienība. Turklāt pagājušajā laikā KSS komandai bija iespēja uzlaboties.
Pirmajā dienā Olimpija pretiniekam lika pretī diezgan raibu komandu. No līgas spēlētājiem tajā bija tikai seši: Lazdiņš, Laumanis, Tīls, Blūmentāls, Dudaņecs, Skinčs. Pārējie bija A klases spēlētāji. Dabiski, ka saspēle nebija ideāla un, lai arī zilie par spīti tam, lai arī ļoti nepārliecinoši, uzvarēja, tad te var runāt par veiksmi. Lielākais paldies jāsaka Lazdiņam, kurš bija uzdevumos augstumos un apturēja arī ļoti drošas lietuviešu vārtu gūšanas iespējas: viņi sita pa vārtiem labprāt un bieži, tiesa liela daļa viņu sitienu gāja garām vārtiem. Laukumā tikām viņi bija izteikti pārsvarā - precīzāka spēle, pārdomāts uzbrukums. Ļoti labi bija abi flangu uzbrucēji, tāpat aizsargi un vārtsargs, kas labi likvidēja karstākas situācijas. Spēli galvenokārt vadīja viesi, ko apliecina viņu pārsvars 10:3 stūra sitienos, Lazdiņam bija darba pilnas rokas. Olimpijas spēlētāji šķita satraukti, bieži kļūdījās piespēlēs, arī tehniski viņi nešķita pārāki par pretinieku. Mērķtiecīgs un pašaizliedzīgs bija Dudaņecs, ko labi atbalstīja Blūmentāls, kas deva lieliskas piespēles no flanga. Labs bija arī Skinčs, kamēr Bendorfa spēle bija smagnēja. Pirmie vārti bija par labu Olimpijai drīz pēc spēles sākuma, kad Blūmentālam padevās lielisks sitiens no flanga, ko atvairīt nebija iespējas. Klaipēdas komanda turēja augstu tempu, tomēr nespēja izlīdzināt rezultātu. Pēdējā trešdaļā sākās asumi, pēc kuriem tiesnesis Emermans nekautrējās nozīmēt soda sitienus. Otrajā puslaikā Olimpija spēlēja sekmīgāk, spēle tomēr joprojām palika atklāta. 13. minūtē Lazdiņš bija par tālu izskrējis pretī bumbai, par ko uzreiz tika sodīts, bumba momentā no centra tika pārvirzīta uz krieso flangu un tika ieraidīta pāri Lazdiņa mugurai. Olimpija izpildīja 16 metru soda sitienu, kas nedeva rezultātu. Tikai 26.minūtē Ķikutam izdevās pēc labas Bendorfa piespēles atkal izvirzīt vadībā Olimpiju. Spēles noslēguma daļā atkal vairāk uzbruka viesi, kas gan viņiem rezultātu nebija.
Otrā spēle diemžēl cieta no laikapstākļiem, pa nakti bija pamatīgi lijis, laukums nebija labā stāvoklī. Šoreiz cīņa aizritēja ar izteiktu Olimpijas pārsvaru, kas bija pastiprinājusi uzbrukuma līniju ar Dambrēvicu un Žinu. Laumaņa vietā spēlēja Pīkols. Jaunā kombinācija veidoja taktiski un tehniski spēcīgāku spēli uzbrukumā, kam klaipēdieši nebija gatavi. Atkal un atkal Dambrēvicam un dudaņecam izdevās aizvest bumbu līdz pretinieka vārtiem. Taktiski Olimpijas uzbrukums arī bija labs, vairāk uzbrūkot no labās malas, jo lietuvieši neizprotamā kārtā vairāk sedza kreiso malējo Blūzmani, nevis Blūmentālu, pārliecinoši bīstamāko no šiem diviem. Dambrēvics trīs reizes guva vārtus ar sitienu ar galvu, pret ko Klaipēdas vārtsargs bija bezspēcīgs. Vieni no vārtiem krita aizsarga neveiksmes dēļ, kas tieši pretī vārtiem to atsita tik neveiksmīgi, ka tā nonāca starp stabiem. Vēl vienus vārtus Olimpija guva no 11 metru soda sitiena, ko neatvairāmi realizēja Kronlaks, Dambrēvicam kopā bija 4 vārti, Žinam - 2. Lietuvieši nespēlēja sliktāk kā dienu iepriekš, bet Olimpijas kombināciju spēle viņus darīja bezspēcīgus. Lietuviešu vārtsargs sevi rādīja no labākās puses, vairākus bīstamus sitienus atvairot ar lielu pārliecību. Priecēja arī tas, ka līdz pat spēles beigām Klaipēdas komanda nepadevās un turpināja cīnīties, lai arī rezultāts bija viņiem tik neiepriecinošs. Tiesnesis Brands spēli vadīja uzmanīgi un bezpartejiski.

Rigasche Rundschau

Vīnei paveicas revanša sacīkstē. Devīto reizi svētdien tikās Vīnes un Dienvidvācijas futbola komandas. Spēli noskatījās aptuveni 35'000 skatītāju, kas kļuva par lieciniekiem spēlei, kur abas komandas rādīja savu labāko sniegumu. Vīne sekmīgi revanšējās par pērn Nirnbergā piedzīvoto 0:5 sagrāvi, uzvarot ar 3:0 (1:0). Līdz ar to katra komanda uzvarējusi 4 savstarpējās sacīkstēs, vienu reizi spēlēts neizšķirti.

Colombes stadionā tikās Francijas un Beļģijas valstsvienības futbolā. Francūži lika vilties un tika sakauti ar 1:6, lai gan Beļģija lielu daļu otrā puslaika spēlēja desmit vīru sastāvā. Beļģu izcilā kombināciju spēle francūžiem neatstāja nekādas iespējas.

10. futbola sacīkste starp Šveici un Ungāriju 15'000 skatītāju priekšā noritēja uz izmirkuša laukuma un beidzās neizšķirti 2:2. Jau pēc 6 minūtēm šveicieši izvirzījās vadībā, pateicoties sava puslabā uzbrucēja Baumeistera raidījumam, un tikai 10 minūtes pirms pārtraukuma Toldi panāca izlīdzinājumu. Otrajā puslaikā komandas apmainījās pusēm un spēle noslēdzās 2:2.

Ķelnē ungāru brīvā stila peldētājs Dr.Baranijs stājās pretī Vācijas meistaram Dēriham 100 un 200 metru peldējumā. Ungārs apliecināja sevi kā vienu no ātrākajiem Eiropas peldētājiem, 100 metros uzvarot ar 57.8 sekundēm. Baranija rezultāts gan bija ātrāks par viņa Eiropas rekordu (58.6), taču viņa rezultāts netika ieskaitīts kā rekords, jo celiņa garums bija tikai 20 metri. Arī 200 metru peldējuma uzvarēja Baranijs, uzrādot 2:19.4 laiku. 20 metru celiņš sacensībās, kurās piedalās viens no Eiropas (un pasaules) labākajiem peldētājiem!