Sporta ziņas pirms 90 gadiem: 1930.gada 26.marts

2020-03-26

Latvieši gatavojas spēku mērīšanai ar Francijas futbolu, mīklains britu futbolists uzstāda rekordu. Universitātes sports pastiprinājis.

Brīvā zeme


Svētdien - pirmā futbola sacīkste. Trīs biedrību - RFK, Olimpijas un Riga Wanderers - organizētais turnīrs sāksies jau svētdien, 30.martā, ASK laukumā. Satiksies meistarkomanda "Olimpija" ar "Riga Wanderers", plkst. 12.

Rīgas futbola saime pavairojas par vienu komandu. Latvju jaunatne pieteica savu futbola komandu 2. līgā.

Latvis


Universitātes sporta futbolistu sapulce 27.martā plkst. 19 US klub (Vērmaņa dārzā). US sastāvā būs arī Artemijs Podnieks (līdz šim LSB), Džems Raudziņš (JKS), Edgars Rūja (Olimpija), Andrejs Krisons (JKS), Monvids Lazda (Olimpija). US futbola komandā no šiem visnozīmīgākais bija Edgars Rūja, bet Virslīgā daudz uzspēlēja arī Raudziņš un Krisons.

Olimpija - RW - RFK turnīru bija nodomāts sākt jau nākam svētdien, visas sacīkstes notiktu JKS laukumā. Nu bažas rada pastarpām uznākušais slapjdraņķa laiks, ka tik tas nepadara sacīkšu laukumu spēlei nederīgu. Ja svētdien nebūs iespējams uzsākt turnīru, tad tas sāksies nedēļu vēlāk.

Parīzes meistara - Rīgas meistara sacīksti futbolā domāts noturēt Rīgā 26.maijā, bet pirms tam Rīgas meistars RFK jau, laikam, būs gājis cīņā ar dāņu vienību, Kopenhāgenas Fremad, un vēl agrāk, varbūt Lieldienās, RFK satiksies ar Tallinas futbola klubu. Protams, ka visas šīs 3 ārzemju vienības var visai saistīt mūsu futbola sporta cienītāju vērību un jāvēlas, lai RFK iespējami drīzāk galīgi noslēgtu līgumu par viesu uzstāšanos Rīgā. Parīzes meistarvienība Club Francais savās mājās, tāpat kā pie mums RFK, ir arī meistara titula pretendents. Šis apstāklis vēl jo vairāk ceļ Club Francais vērtību. Francijas galvaspilsētas labākās vienības starts Rīgā paredzēts 26. un 28.maijā. Vidū tātad ir 27.maijs, tā diena, kad 1924.gadā Parīzē, olimpiskā turnīrā, Latvija zaudēja cīņu pret Franciju 0-7. Tā bija mūsu valsts vienības 3. vispār uzstāšanās, jo līdz tam bijām vienīgi tikai 2 reizes ar Igauniju sacentušies, abos gadījumos spēlējot neizšķirti 1-1. Nu jau mūsu valsts reprezentācijas reižu ir skaitā 30. Kaut arī ne valsts mērogā, tad reprezentējoties ar savām labākajām vienībām, mums ir, beidzot, izdevība mērīties spēkiem ar franču futbola visai spēcīgu pārstāvi, tādu, kas kandidē uz savas valsts meistara grādu. Kāds būs satikšanās iznākums? Katrā ziņā, jāņem vērā, ka franču futbolam ir pašlaik pelnīti laba slava. Bet bija laiki, kad franču futbolam klājās ne labāk kā mūsu futbolam cīņā ar Zviedriju, kur pēc 4-1 uzvaras nāca 0-12, 0-4 un 0-10 zaudējums. Tā savā laikā Francija zaudējusi pret Angliju 0-15, 0-12, 0-11, 1-10, 0-3, 1-4, 0-5, līdz 1921.gadā Francijai tika pirmā uzvara, proti 2-1 panākums. 1922.gadā sacīkste nenotika, bet kops 1923.gada franči sacentušies nevis vairs ar angļu amatieriem, bet profesionāļiem. Cīņu iznākums gan vienmēr bijis par labu angļiem: 4-1, 3-1, 3-2, 6-0, 5-1, 4-1. Kas attiecas uz Club Francais, tas tolaik patiešām bija viens no stiprākajiem klubiem Francijā, taču 1930.gadā tas nebija viens no pretendentiem uz līgas čempiona titulu, jo no 1929. līdz 1932.gadam Francijā valsts čempionāts nemaz nenotika.

Austrija - Čehoslovākija 2-2. Austrija - Čehoslovākijas sacīkste futbolā notika Prāgā un beidzās 2-2 neizšķirti, puslaiks 1-0 par labu Austrijai. Vārtu sitēji bija čehoslovāki Svoboda un Juneks, austrietis Horvats. Skatītāju bija ap 28 tūkstošiem. Pilsētu sacīkste Leipciga - Drēzdene 3-2. Vīnē: BAK - Hertha 7-0, Sportklub - Slovan 1-1, Nicholson - Simmerling 4-4. Johans Norvats - viens no savas paaudzes izcilākajiem austriešu futbolistiem; uz šo brīdi (2020.gada marts) - trešais labākais vārtu guvējs Austrijas izlases vēsturē.

Pēdējā brīdī


Angļu Oldham Athletic kluba spēlētājs Deiviss Vilsons absolvējis sava kluba vienībā 264. sacīksti. Piecu gadu laikā spēlējot nepārtraukti nedēļu pēc nedēļas, šis profesionālais futbolists ne reizi nav ticis ievainots. Diezgan mistisks ieraksts, nesaprotu, par kādu Vilsonu ir runa. Tuvākais īstajam šķiet Deivids Vilsons, kurš patiešām aizvadīja daudz spēļu Oldhemas sastāvā - summā veselas 406, taču 1930.gadā viņš sen jau bija beidzis spēlētāja karjeru un nav skaidrs, kālab Latvim vajadzētu ziņot par seniem sasniegumiem. Neatrodu arī nekādas norādes, ka Vilsons būtu īpašs Oldham Athletic rekordists.

Kurzemes vārds


Precizējums: ASK Liepājas nodaļas garnizona cross-country sacīkstēm svētdien, 30.martā, starts tiks dots plkst. 11 karaostā, ASK laukumā (nevis, kā ziņots pag. svētdienas numurā). Dalībniekiem pieteikšanās līdz piektdienai.