Latvju jaunatne

Latvju jaunatnes augstākie sasniegumi bija basketbolā, kur tai bija Virslīgas komanda (1931. gada Latvijas meistarvienība) un vismaz divi tās sportisti: Maksis Kazāks un Alfrēds Hermanovskis spēlēja arī Latvijas izlasē, Kazāks pat bija Eiropas vicečempions. Tāpat "Latvju jaunatne" aktīvi darbojās citos sporta veidos, piemēram, vieglatlētikā to pārstāvēja Latvijas rekordiste šķēpmešanā Lavīze Pūce-Aldzere. Futbolā LJ komanda līdz Virslīgai netika, bet pirmās līgas līmenī bija visnotaļ spēcīga.

LJ kā organizācija savos pirmajos pastāvēšanas gados bija saistīta ar Latvijas zemnieku savienību, tās dibinātājs bija Jānis Polis, bet tās sporta sekciju vadīja Alberts Putiķis.

Rīgas meistarsacīkstēs LJ iesaistījās 1930. gadā, piedaloties otrās līgas turnīrā. Pirmie divi gadi sanāca kā ieskriešanās, esot drīzāk pastarīšu vidū, bet 1932.gada turnīrā tā uzvarēja, apsteidzot ambiciozo Kaizervald vienību. Tiesa, pirmās līgas paplašināšanas dēļ uz augšu tika arī Kaizervald un vēl vairākas citas otrās līgas komandas. LJ sastāvs, kas uzvarēja 2. līgā:

Jānis Stirna - Kalevics, O.Martinsons, Maksis Kazāks, O.Pumpurs, Kārlis Pētersons, Kaņepājs, Edgars Klāvs, Husnetdinovs, L. Pumpurs, Nikolajs Liberts, R. Veldre, Kārlis Veldre, Bunga, Steķis, Šterns, V. Martinsons

Pirms debijas pirmajā līgā LJ pastiprinājās ar talantīgo JKS uzbrucēju Arnoldu Ziemeli, komandas sniegums nebija slikts, tā izcīnīja dalītu 4.–6. vietu ar Jūrmalas sportu un LVKA. Nākamajā gadā pozīcijas gan nācās zaudēt, samierinoties ar astoto vietu pirmajā līgā. 1934. gadā no LJ aizgāja tās labākais spēlētājs, kura pamatspecializācija gan arī nebija futbols, bet hokejs: Edgars Klāvs.

Labākie komandas gadi bija 1935. un 1936., kad tā pirmajā līgā ieņēma attiecīgi ceturto un trešo vietu, turklāt 1936. gadā tā tikai vienu punktu atpalika no turnīra uzvarētājas LSB komandas. Iespējams, komandas snieguma uzlabojumam par pamatu bija tas, ka jau 1934. gada rudenī tajā ieplūda virkne bijušo SSS futbolistu.

Pēdējā sezona LJ futbola komandai bija 1937. gadā, kad tā pirmajā līgā sevišķi spēcīga vairs nebija, samierinoties ar 9. vietu 13 komandu konkurencē.

Ievērojamākie LJ futbolisti: brāļi Alindžars un Abduls Husnetdinovi, Arnolds Ziemelis, Edgars Klāvs, vārtsargs Ilmārs Rupners (Universitātes Sporta sastāvā aizvadīja dažas spēles Virslīgā), Juris Ikners (arī spēlēja US), J. Akermanis, vārtsargs Ernests Skujiņš (RFK sastāvā otrās vietas ieguvējs Virslīgā 1937./1938. gada sezonā), Pētersons, Ērihs Rēdlihs, Kalevics.


Izmantotie avoti

Spēlētāji ar biogrāfijām

SpēlētājsGadi komandā
Edgars Klāvs1932–1934
Arnolds Ziemelis1933
Arvīds Pakalns1934
Ernests Skujiņš1935, 1939
Juris Ikners1936–1937