Harolds Trevenens Holls

Harolds Trevenens Holls

Harolds Trevenens Holls

Personas dati
1884-09-30
Rīga
1943-02-02
Rīga
Pārstāvētie klubi
SezonasKlubs
1907British Football Club
1908Union
1909-1914British Football Club
1921Rīgas LNJS

Saukts par Latvijas futbola tēvu, Harolds Trevenens Holls bija viens no galvenajiem iniciatoriem pirmo divu Latvijas teritorijā izveidoto futbola komandu tapšanai, viens no labākajiem Rīgas futbolistiem gados līdz Pirmajam Pasaules karam, kā arī pirmais Latvijas futbola savienības priekšsēdētājs.

Rīgā dzimušais Anglijas pavalstnieks Harolds Trevenens Holls futbola spēli, domājams, iepazina mācību gados Anglijā, un 1907. gadā bija viens no iniciatoriem futbola sekcijas izveidē sporta biedrībā "Kaiserwald". Tomēr ar "Kaiserwald" vienošanās neizdevās, rezultātā tapa neatkarīga futbola struktūra British Football club, kas bāzējās rūpnīcas Salamandra teritorijā Juglā. Holls bija pirmais šīs komandas kapteinis, taču drīzumā viņš pārgāja uz citu biedrību - par futbolu interese radās arī riteņbraucēju biedrībā Union, un Holls piekrita kļūt par jaunās komandas kapteini. Union komandas sastāvā Holls divas reizes kļuva par Rīgas kausa ieguvēju (1909, 1910), kā arī uzvarēja pirmajās Rīgas meistarsacīkstēs (1910).

1911. gadā Holls atgriezās britu komandā, kura bija pārsaukusies par Britannia, 1911. gadā Britannia sastāvā atkal uzvarēja gan kausā, gan meistarsacīkstēs. Britannia sastāvā Holls spēlēja līdz Pirmā pasaules kara sākumam.

Gados līdz Pirmajam Pasaules karam Holls regulāri spēlēja Rīgas sastādītās komandas sastāvā, tai sacenšoties ar komandām gan no Krievijas, gan Eiropas. Tajā laikā Holls bija pazīstams kā lielisks centra pussargs, kurš regulāri guva vārtus ar tālšāvieniem no 30 metru attāluma. Tāpat Holls darbojās kā tiesnesis futbola spēlēs.

Latvijas neatkarības gados H.T. Holls vairāk bija zināms kā funkcionārs, bija viens no Latvijas futbola savienības dibinātājiem 1921. gada jūnijā, kā arī tās pirmais valdes priekšsēdētājs. Kad 1922. gadā notika valdes pārvēlēšana un par tās priekšsēdētāju kļuva Nikolajs Bergs, Haroldu Trevenenu Hollu iecēla par LFS goda priekšsēdētāju. Šajā statusā viņš bija līdz 1924. gadam, kad no tā atteicās, protestēdams pret aizliegumu Latvijas meistarsacīkstēs spēlēt ārzemniekiem.

Kā aktīvs futbolists Holls darbojās līdz 1921. gadam, kad pārstāvēja Rīgas LNJS. 1922. gadā Holls bija reģistrēts kā LSB biedrs, taču vairs ne aktīva futbolista statusā.

Biogrāfija

Pirmais no pieciem brāļiem, kas piedzima britu armijas ģenerāļa un Iļģuciema manufaktūras vadītāja Džordža Frederika Hatona Holla un viņa sievas Kordēlijas Frendas Grilzas laulībā. Pusaudža gados Haroldu nosūtīja mācīties uz Angliju, kur viņš ieguva izglītību elitārā zēnu internātskolā Redlijā, netālu no Oksfordas. Redlijā H.T.Holls mācījās kopā ar savu vēlāko sievas brāli Hariju Adisonu. Pēc atgriešanās Latvijā Harolds Trevenens Holls no tēva pārņēma Iļģuciema manufaktūras vadību. 1911. gadā Harolds apprecējās ar Īvu Frensisu Adisoni, ģimenē bija divas meitas - Lorna un Rona. 1917. gadā Īva Holla nomira ar difteriju. 1918. gadā tika nozīmēts par Lielbritānijas vicekonsulu Terijoki, Somijā, uzsāka darbu britu slepenajā dienestā MI6, ar šo dienestu bija saistīts arī turpmākais H.T. Holla mūžs. Otrā sieva Lina (1891-1978). Otrā Pasaules kara priekšvakarā izvēlējās palikt Latvijā, vācu okupācijas apstākļos apcietināts, miris neskaidros apstākļos.


Izmantotie avoti