Roberts Jansons

Roberts Jansons

Roberts Jansons

Personas dati
1887-07-10
Rīga
1966-12-01
Bostona, ASV
Pārstāvētie klubi
SezonasKlubs

Futbola funkcionārs, viens no Rīgas Wanderer dibinātājiem, ilggadīgs kluba valdes loceklis, Latvijas futbola savienības vadītājs (1927).

Roberta Jansona vārds visvairāk saistījās ar klubu Rīgas Wanderer, kurā viņš darbojās visu RW pastāvēšanas laiku. Kad 1927. gadā anglijas vicekonsuls Latvijā Arturs Makfersons, Jansons kļuva par vienu no pieciem cilvēkiem, kas piedalījās tā dibināšanas sapulcē (līdzās Makfersonam zināmakais no pārējiem bija Kārlis Graupners), kuru Jansons bija nomainījis LFS priekšsēdētāja amatā. Jansona simpātiskā un draudzīgā personība bija viens no spēcīgākajiem argumentiem, kāpēc RW rindās divdesmito gadu beigās pārgāja virkne Latvijas izlases futbolistu. Lielākos panākumus vēsturē - divas uzvaras Latvijas kausa izcīņā - Wanderer futbola komanda izcīnīja tieši laikā, kad Jansons bija kluba valdes priekšsēdētājs. 1940. gada pavasarī viņš no kluba (tolaik jau saukta par Rīgas Vilkiem) valdes priekšsēdētāja pienākumiem atteicās, kļūstot par tā goda biedru, tomēr arī vācu okupācijas gados viņš darbojās Rīgas Vilkos.

Latvijas futbola savienības priekšsēdētāja amatā Jansons nebija ilgu laiku, taču viņš kļuva par vienu no ierosinātājiem Baltijas kausa turnīra izveidei. Kā futbola funkcionārs Jansons darbojās arī pirmajos trimdas gados, bija iesaistīts futbola komandas izveidē Eslingenā, Vācijā.

Biogrāfija

Pilnajā vārdā Roberts Johans Jansons, dzimis Rīgā Jāņa Jansona un viņa sievas Elizabetes (dz. Gramkava) ģimenē. 1901. gadā apprecējies ar Martu Mauru (1889-1970), ģimenē divas meitas: Irēna (prec. Strautiņa) un Ruta. Pirmajos Latvijas neatkarības gados bija darbvedis augstskolā, vēlākos gados darbojās kā tirgotājs. Pēc Otrā Pasaules kara trimdā, sākotnēji Vācijā, vēlāk izceļoja uz ASV, kur dzīvoja līdz mūža galam.


Izmantotie avoti