Sporta ziņas pirms 90 gadiem: 1930.gada 20.marts

2020-03-20

Rūdolfs Karičiola komentē Latvijas ceļus. Apprecējusies pasaulē labākā tenisiste. Detaļas par skandālu Eiropas čempionātā daiļslidošanā. Tas viss - šodienas sporta ziņu apskatā!

Libausche Zeitung


Monaco Grand Prix, lielās starptautiskās autosacīkstes, kas notiks 6.aprīlī, piesaistījis ne mazāk kā 25 dalībniekus, tai skaitā spēcīgus itāļu un franču braucējus. Mercedes-Benz automašīnā tajās piedalīsies arī Latvijā labi zināmais Karačiola. Rūdolfs Karičiola bija viens no izcilākajiem sacīkšu braucējiem pirms 2.Pasaules kara, trīskārtējs Eiropas čempionāta (tā laika F1 ekvivalenta) uzvarētājs. Vairākkārt viesojies Rīgā, par Latvijas ceļu kvalitāti izteicies tā, ka Rietumeiropā būtu tādi ceļi kā Latvijā, viņš būtu izjaucis savas automašīnas un iegādājies zirgu.

Noslēdzies Nicas tenisa turnīrs. Vāciete no Ķelnes Sīlija Ausema šajā turnīrā piedalījās tikai dubultspēlēs, turklāt uzvarēja gan dāmu pāru, gan jauktajā turnīrā. Jaukto dubultspēļu finālā Ausema pārī ar vecmeistaru Tildenu pārspēja komandu Raiena-Kinglsijs 6:4, 6:0, kamēr dāmu konkurencē Ausemas/Raienas pāris uzveica Rezničeku/Ovenu ar 6:3, 6:3. Tikām Tildens savāca veselus trīs kausus, jo vienspēlēs viņš ar 6:2, 6:3, 6:3 pieveica Rodžersu, bet dubultspēlē ar savu skolēnu Koenu varenā cīņā ar 2:6, 6:4, 6:3, 7:9, 6:1 uzveica japāņu duetu Sato/Harada. Kaliforniete Helēna Džeikobsa pusfinālā piekāpās francūzietei Matjē, kura finālā pārspēja arī Elizabeti Raienu.

Kurzemes vārds


Olimpijas futbolistu godināšanas vakars notiks šo svētdien Kūrmājas zālē. Sākums pulksten 9 vakarā. Pieteikšanās pie kopējā tējas galda līdz piektdienai, Bruno Zingera veikalā Rožu laukumā 12 un pie Artūra Buša Graudu ielā 49 dz. 6. Piedalīšanās maksa Ls 2,-.

Latvis


Karlsonu Elfrīda jau varen dižā lodes formā: treniņā 4 kg svara grūšanā viņa sasniegusi ar labo roku 10.79, kreiso 9.12, kopā 19.91 metri!

Sporta biedrība Kaiserwald atjaunojusi savu darbību. Pagaidām gan Kaiserwald mūsu sportā aktīvi nekur vēl nepiedalās. Kā zināms, 1922. un arī 1923.gadā Kaiserwald futbola vienība bija pirmās vietas īpašniece Latvijā. 1924., 1925. un vēl 1926. gadā Latvijas futbola meistara titulu izpelnījās Rīgas futbola klubs, pēc tam 1927., 1928. un pagājušajā 1929.gadā nepārtraukti 3 reizes pēc kārtas kā Latvijas meistaru sevi atzīmēja Liepājas Olimpija. - Kurš uzvarēs šogad?

Starptautiskais riteņbraukšanas ceļš. Sacīkstē Austrālijā vācietis Engels uzvarējis pusjūdzē dāni Vili Falku-Hansenu, Džimiju Bīru un Džeku Fidžeraldu. 5 jūdžu braucienā uzvarējis V.Falks-Hansens, veicot distanci 9 minūtēs 44 sekundēs. J. braucienā uzvarējis dānis Brasks Andersens. Te runa ir par treka velobraukšanu.

Pasaules čempione tenisā amerikāniete Helēna Vilsa, apprecējusies un tagad saucas uzvārdā Mūdija. Helēna Vilsa bija pirmā amerikāņu sportiste, kas kļuva par vispasaules slavenību, lai gan viņa pati pēc uzmanības nealka. Viņu uzskata par vienu no izcilākajām tenisistēm vēsturē, viņas kontā bija 31 uzvarēti Grand Slam turnīri, tai skaitā 19 vienspēlēs.

Latvijas kareivis


ASK Jelgavas nodaļas darbība 1929./30.g. Pagājušajā gadā tika piekopti sekojoši sporta veidi: šaušana ar kara šautenēm un pistolēm, vingrošana, riteņbraukšana, bokss, slēpošana, grieķu-romiešu cīņa un basketbols. Pavisam sarīkotas šādas sacīkstes: šaušanā - 6, futbolā - 16 un vingrošanā - 1. Bez tam ASK Jelgavas nodaļas futbola komanda 1929.gadā izcīnīja Zemgales futbola meistara nosaukumu. Grieķu-romiešu cīņā vairākas uzvaras guva nodaļas biedri: T.Krūze - Igaunijā, kareivis Cīrulis un atvaļinātais dižkareivis Hercogs - Rīgā; arī pie nodaļas pastāvošā basketbola komanda piedalījās Latvijas meistara nosaukuma izcīnīšanā. ASK Jelgavas nodaļā pagājušajā gadā sastāvēji pāri 100 biedru-veicinātāju un 44 aktīvi biedri.

Pasaules rekordu peldēšanā dāmām uzstādījusi Helēna Medisona Miami peldbaseinā, veicot 100 metrus brīvā stilā 1 minūtē 8 sekundēs. Tas bija viens no 16 Pasaules rekordiem, ko viņa uzrādīja 16 mēnešu laikā 1930. un 1931.gados.

Pirmās Eiropas meistarsacīkstes daiļslidošanā, kuras notika Čehoslovākijā, tiesnešu partejiskuma dēļ anulēja. Otrreiz tās notika Berlīnē. Eiropas meistara titulu ieguva Šēfers ar 366.66 puntkiem, otrais Golds ar 318.46 punktiem, 3. - Nikanens (Somija). Anulētais Eiropas čempionāts bija gana īpatnējs notikums pat pēc skandāliem bagātā daiļslidošanas sporta standartiem: jau pēc sacensību noslēguma atklājās, ka sacensību tiesnesis no Ungārijas nebija saņēmis starptautiskās daiļslidošanas federācijas licenci, bet tiesāja zem sveša vārda. Visi rezultāti tika anulēti un sacensības organizētas no jauna, pirmajā piegājienā uzvarējušajam čehoslovāku sportistam Jozefam Silvam nemaz nepiedaloties atkārtotajās sacensībās.