Sporta ziņas pirms 90 gadiem: 1930.gada 19.marts

2020-03-19

Šodienas sporta preses pārskatā uzzinām, ka arī pimskara gados sportisti mēdza mainīt valstspiederību. Tāpat iepazīstam ļoti nozīmīgu atgadījumu, kurā cietuši garo distanču skrējāja zābaki.

Brīvā zeme


Petkēviča diskvalifikācija paliek spēkā. Vieglatlētikas savienības valdes sēdē vakar pēc starptautiskās vieglatlētikas savienības priekšsēdētāja Ēdstrema ierosinājuma skatīja vēlreiz Petkēviča diskvalifikācijas lietu. Neskatoties uz to, ka Ēdstrems ieteica revidēt lēmumu, valde nolēma paturēt diskvalifikāciju spēkā. Staņislavs Petkēvičs bija daudzkārtējs Latvijas čempions un rekordists vidējās un garajās skriešanas distancēs, 1928.gada Vasaras Olimpisko spēļu dalībnieks. Divdesmito gadu beigās pieņēma Polijas pavalstniecību, tika atzīts par 1929.gada Polijas labāko sportistu.

Rigasche Rundschau


Grieķu-romiešu sacīkstēs Salomonska cirkā Favrē (Francija) pārspēja Morneko (Latvija); cīņa Orlovs (Krievija) - Polis (Latvija) pēc 20 minūtēm neizšķirta; Pineckis (Polija) pārspēja Bolfusu (Austrija); Klē (Vācija) pieveica Zagovski no Polijas.

Latvijas kareivis


Grieķu-romiešu cīņas sacīkstes Daugavpili sarīkoja Dzelzceļa kultūras veicināšanas biedrībaba. Dalībnieku pavisam 31. Spīdošu uzvaru panica Armijas sporta kluba reprezentanti, pie kam centra pārstāvjus sekmīgi pabalstīja Daugavpils nodaļas jaunie cīkstoņi. Ar nožēlošanu Jāatzīmē nepatīkams starpgadījums, ka 2 cīkstoņus nācās izslēgt no sacīkstēm par to, ka viņi konkurences naidā domāja lietu izšķirt ar kaušanos. Tie bija Kārkliņš (2. RAK) un Beshļebņikovs (Rigas ASK). Tāpat sportam nedarīja godu ari Daugavpils "Dlsk" pārstāvja rīcība, kurš, neapmierināts ar kādam sava kluba cīkstonim piešķirtu neapšaubāmu zaudējumu, protestēdams atstāja sacīkstes un atsauca ari sava kluba cīkstoņus. Publika bija Ieradusies kuplā skaitā un noskatījās sacīkstēs ar lielo interesi.

Sociāldemokrāts


Sarkano pionieru sports. Piektdien, 14.martā draudzības spēlē satikās sarkano pionieru 1.rajona un 11.rajona pulciņu pingponga komandas. Vienspēlē 11.pulciņš manāmā pārsvarā un tāpēc arī panāca uzvaru ar 13:7 punktiem. Dubultspēlē no 1.pulciņa startēja divi pāri: Brengulis/Ābols un Kalējs/Līkums, bet no 11.pulciņa: Zariņš/Švagins un Puriņš/Melngalvis. Arī te uzvar 11. pulciņš ar 4:0. Vairākas spēles varēja dot arī citu rezultātu. Turpmāk pionieri cer vēl vairāk sacensties savā starpā arī citos sporta veidos. Varbūt arī citi Rīgas pulciņi varētu mēģināt dzīvot līdzi pionieru sportam un sportā augt stipriem arī pašiem!

Latvis


No Rīgas apgabala futbola savienīgas izstājušās divas biedrības: Marss un LVKA. Abas uzskatītas kā labprātīgi izstājušās, jo līdz noteiktam laikam nav nokārtojušas biedra naudas nomaksu. Marsa futbola komanda patiesībā jau 1929.gadā nebija piedalījusies Rīgas meistarsacīkstēs, kamēr LVKA nākamajā (1931.) gadā savu dalību RAFS atjaunoja un vēl dažas sezonas Rīgas meistarsacīkstēs nospēlēja.

Rīgas Wanderers šogad speciālu treneri-ārzemnieku saviem futbolistiem nealgos. Kā treniņa galvenais pārzinātājs darbojas valdes loceklis Eberhards. Tikmēr Liepājas Olimpija gan arī šajā sezonā piesaistīšot ārzemju treneri.

Salaulājies valsts vienības futbolists Alberts Šeibelis, RFK, Latvijas un arī Baltijas valstu labākais centra pussargs.
Alberts Šeibelis

Skrējiena "Quer durch Berlin" 25 kilometru distancē nolēmis piedalīties arī Kārlis Bukass, tāpēc viņš intensīvi trenējas. Vienudien viņam, braucot ar motociklu, notikusi kļūme. Ceļā gadījies suns, un pēkšņā sadursmē motocikls apgāzies, Bukasam saplēstas drēbes un cietuši pat zābaki, bet pats Bukass gan palicis neievainots. Skrambājumus dabūjis arī līdzbraucējs Skulte. Kārlis Bukass šogad startē no Rīgas policijas darbinieku sporta kluba. Kārlis Bukass bija plaša profila sportists, pirmais Latvijas meistars maratonā, Olimpisko spēļu dalībnieks slēpošanā, tramplīnlēkšanas entuziasts.

Universitātes meistarības izcīņā paukošanā ar zobenu piedalījās 7 titula tīkotāji. Pirmo vietu ieguva Mazurs ar 6 uzvarām, otrais Lasmanis ar četrām, trešais Doniņš ar 4 uzvarām, ceturtais Baumanis, piektais Strīķis, sestais Stirna, septītais Šērmanis.

Šajā sezonā futbolā startēs arī Saldus LSB komanda, kas pieteikusies Kurzemes apgabala futbola savienībā.