Choke
film — USA — 2008

5.0
"Choke" atbilstoši reklāmas materiāliem ir filma "from the author of Fight Club". Un šis nav tikai tukšs sauklis - tās pamatā patiešām ir Čaka Palančuka tāda paša nosaukuma romāns. Protams, tā kā es arī Fight Club neesmu iepazinis grāmatas formātā, ne man spriest, vai tas ir kaut kā rādītājs vai nav.
Katrā gadījumā no šīs filmas es gaidīju žiletes asuma melno komēdiju, jo tās premisa šķita pietiekami saistoša. Proti, filmas galvenais varonis Viktors Mančini sirgst ar atkarību no seksa un apmeklē anonīmo seksaholiķu nodarbības, strādā kaut kādā Amerikas lauku vēstures atveidošanas ciematiņā par zemnieka imitāciju, bet pa vakariem apmeklē dārgus restorānus, kur viņš izliekas aizrijamies ar pārtiku un meklē pietiekami turīgus "glābējus", jo viņš ir izdarījis novērojumu, ka cilvēks, kas "izglābj tev dzīvību" vēlāk par tevi jūtas kaut kādā mērā atbildīgs un vispār viņam patīk apziņa, ka viņš tevi citreiz "izglābj vēl" - parasti naudas veidā. Un kāpēc Viktoram nepieciešama šāda spēle? Gluži vienkārši - viņa mātei ir Alcheimera slimība, un viņam nepieciešama nauda, lai māti varētu turēt pietiekami labā un dārgā ārstniecības iestādē. Māte Viktoru parasti gan neatpazīst un visbiežāk pieņem, ka viņš ir kāds sen miris jurists, bet tā jau ir cita lieta. Un tad vēl Viktora attiecības ar citiem cilvēkiem šajā slimnīcā - regulārs sekss ar dažādām medmāsām (ne velti viņš ir seks-atkarīgs), ļoti īpatnējas attiecības ar citām pacientēm un vēl daktere Peidža, kurai ir kaut kāda īpatnēja teorija par Viktora mātes slimību, kurā ietilpst nepieciešamība Peidžai un Viktoram stāties "sakarā", taču dīvainā kārtā ar šo vienu konkrēto sievieti viņam nekas nesanāk.
Nezinu, vai mans apraksts tev šķiet sakarīgs, bet man personīgi šķiet. Žēl vienīgi, ka filma nekur reāli neved un visprecīzākais tās sižeta atstāstījums būtu ietverams frāzē "young people fucking" (tāda nosaukuma filma, ja kas, arī ir), un līdz ar to šī komēdija ir tāda... pointless. Pa reizei tiešām jūtama kāda laba humora dzirksts: visbiežāk - saspēlē starp Viktoru (Sems Rokvels) un viņa labāko draugu Deniju (Breds Viljams Henke) - maniakālu masturbētāju. Tikām Viktors + Peidža nostrādā labi ja par 50%, bet Viktora attiecības ar viņa māti un pagātnes ainas no viņa bērnības vispār ir totāli garām. Un te liela loma ir arī tam, ka Andželika Hjūstone (zināma kā Mortīcija Adamsa) šeit galīgi nav vietā - viņa šķiet šai filmai pārāk sirreāla un ar savu ekrāna laiku vienu punktu no mana filmas vērtējuma pilnīgi noteikti "noēd".
Es nesauktu "Choke" par sevišķi sliktu filmu - arī līdz īstam "sliktumam" tā nevelk, vienkārši rodas sajūta, ka Klārkam Gregam (kuram nav arī nekādas iepriekšējas pieredzes režisūrā) vienkārši nebija skaidrs, ko šai filmai vajadzētu pateikt, un rezultātā sanākusi tāda "pustiška".
2009-03-22
comments powered by Disqus