A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence
film — Sweden — 2014

7.5
Galvenā balva Venēcijas kinofestivālā. Zviedrijas šī gada nominācija Oskaram. Roja Andersona triloģijas par cilvēka būtību noslēdzošā un droši vien - nozīmīgākā daļa. Filma, kuras dēļ oficiāli saņēmu no Marinas aizliegumu turpmāk izvēlēties filmas, ko skatīties. Un daļēji varu viņu saprast.

Šaubu nav - "Balodis" nav nekāda prastā filma. Andersona darbā skaidri redzama ietekme no sirreālisma/absurda klasiķa Bunjuela - brīžam filma gluži vai tiešākajā veidā atsauc "Buržuāzijas valdzinošo šarmu" un tāpat šo filmu var nosaukt par ļoti sērīgu variāciju par Monty Python absurdo humoru. Jo humors šajā filmā ir, bet nu tāds, ka par melnu to saukt būtu aizvainojums melnajai krāsai - šī filma ir daudz tumšāka par melnu. Sižets, ja tāds tai vispār ir, vēsta par diviem vīriem, kas tirgo vai vismaz mēģina tirgot jociņus ballītēm (ja kas - par novelty salesman bija arī Monty Python skečs), un savās gaitās viņi sastop dažādus dīvaiņus, kādu Zviedrijas karali ieskaitot. Tomēr saukt to par sižetu būtu pārspīlēti - sižeta te ir tieši tikpat maz kā "The Meaning of Life" vai jau piesauktajā "Buržuāzijā" ar to vien piebildi, ka Andersonam patīk izcili neglīti aktieri, un līdz ar to uz filmas varoņiem it nemaz nav patīkami skatīties. Plus dinamikas te nav ne tik cik melns aiz naga, ainas ir tik ļoti statiskas, ka nav pārsteigums, ka par iedvesmu šai filmai kalpojusi kāda glezna.

Vienlaikus es neteiktu, ka filma man nepatika. Es varbūt nebūšu tas, kas teiks, ka tā manī raisīja pārdomas par cilvēka būtību (pārdomu manī ir tāpat gana daudz, un nekādas dižās atklāsmes Andersons nesniedz), bet tā pilnīgi noteikti nav ikdienišķa un viegli aizmirstībā grimstoša. Tāda, kuru gribētos atcerēties, gan arī ne - kā nekā filmas spilgtākās ainas ir tās ievads, kurā tiek parādītas trīs dažādas nāves ainas.

Nezinu, vai ir vērts sev uzdot jautājumu par šo filmu - kāpēc? Ko tās režisors ir vēlējies man kā skatītājam ar to pateikt? Droši vien nezinu. Vai es tev rekomendētu to skatīties? Tas laikam baigi atkarīgs no tā, kas esi tu. Ja tu pēkšņi būtu Normis - varbūt arī ieteiktu. Ja nē - nu tad nezinu, pastāsti man mazliet vairāk par sevi un tavām interesēm...
2015-09-29
comments powered by Disqus