Un te nu jāsaka - šī ir viena no foršākajām grāmatām, ko pēdējā laikā esmu Esterei lasījis. Grāmatas vēstījums (tāds tas nācis jau no pirmās daļas) ir vienkāršs: uzsvars uz rūpēm par apkārtējo dabu un satraukumu par atkritumu ražošanas kultūru. Skaidrs, ka šādas vērtības bērnā ir jāaudzina no mazotnes, un Agnese Vanaga sekmīgi apvieno grāmatas audzinošo un izklaidējošo daļu.
Šīs konkrētās grāmatas sižeta dramatiskā puse ir unikāla savā dramatismā: divi zēni (brāļi Klāvs un Intars, kurš gan ir adoptēts, bet par to šeit pārmērīgas ieciklēšanās nav, Vanaga labi pieprot šādu tādu detaļu pieminēšanu tā, starp citu, lai gan kas zina - varbūt pirmajā grāmatā par to ir vairāk) ir pazaudējuši savu draugu: caurspīdīgu plastmasas maisiņu, un tagad viņi mēģina to atrast. Jā, grāmata faktiski ir par pazudušu maisiņu. Tas gan nav gluži parasts maisiņš, jo "Plastmasas huligānu" pasaulē maisiņi runā - vismaz ar šiem diviem zēniem, un tam pat ir vārds - Dusmukule. Tomēr tas ir un paliek stāsts par maisiņu, kuru, atšķirībā no par leģendu kļuvušā "maisiņš vaig?" kādam patiešām vajag.
Vienīgais, kas man mazliet sagādāja vilšanos šajā grāmatā, ir tās norises vieta - Čiekurkalns, proti, apkaime, ar kuru mani nekas sevišķi nesaista. Dzīvotu tie zēni kaut kur Pārdaugavā, mana sajūsma būtu vēl lielāka, taču arī šādi jāsaka - ļoti kvalitatīva bērniem domāta literatūra. Jā, varbūt vēl ne gluži Esteres vecumam, bet drīzāk sākumskolniekiem kā Klāvs un Intars, bet - nenoliedzama rekomendācija no manas puses.