Argo
film — USA — 2012

8.0
Par ASV vēstniecības ķīlnieku krīzi Teherānā pēc Islāma revolūcijas līdz šim vakaram es nezināju pilnīgi neko. No savas nezināšanas nekaunos, jo ir pārāk daudz lietu, par ko man nav ne mazākās nojēgas un par katru kaunoties varētu tikai nonākt trakonamā. Tagad vismaz šo to zinu.
Par Benu Afleku kā aktieri parasti visi smej, un šajā filmā viņš kārtējo reizi līdzās režisūrai cenšas pierādīt, ka viņam piemīt arī aktiera talants. Vai izdodas - tas ir cits jautājums, bet viņa apņēmība ir pietiekami liela, lai viņš uzņemtos atveidot cilvēku vārdā Antonio Mendez, tiesa, ignorējot, ka šis cilvēks bija +/- meksikānis. Bet filmas galvenā sāls ir stāsts tai apakšā, ne tik ļoti - realizācija. Proti, situācija bija aptuveni sekojoša: pēc revolūcijas Irānā bija ļoti lielas negācijas pret amerikāņiem, jo Štatos bija patvēries bijušais valsts vadītājs (kurš, kā jau normāls amerikāņu čoms, bija puspsihopātisks varas apsēsts tirāns) un amerikāņi atteicās viņu izdot (baidoties tādējādi noskaņot pret sevi citus līdzīgus ielikteņus dažādās trešās pasaules valstīs, kuri šādi saprastu, ka krīzes gadījumā vecie draugi viņus uzmetīs). Pūlis ieņēma ASV vēstniecību, sagūstīja gandrīz visus tās darbiniekus, izņemot sešus cilvēkus, kuriem izdevās izbēgt un patverties pie Kanādas vēstnieka (viņu nokļūšana tur realitātē gan ievērojami atšķīrās no filmā atainotās). Tā kā tobrīd no Irānas izkļūt bija ne vienkāršāk kā no Padomju Savienības, šos sešus cilvēkus dabūt dzīvā veidā uz ASV bija pagrūti. Un tā īstenošanai CIP kopā ar Kanādas valdību (filmā gan, protams, - tikai CIP) izstrādāja plānu ar viltus filmas uzņemšanu, kuras darbinieki it kā būtu šie 6 amerikāņi (pārtapuši par kanādiešiem), un iesūtīja tur CIP aģentu ar mērķi sagatavot šos sešus diplomātus izlikties par kino ļaudīm.
Stāsts neapšaubāmi ļoti interesants, varbūt pat pamācošs. Filma? Kā lai to ņem - spriedze bija ļoti spēcīga, skatīties - aizraujoši, bet pēcgarša tomēr tāda, ka bišķi jau tev filmas veidotāji ir skalojuši smadzenes - proti, standarta stāsts par sliktajiem irāņiem, brīnišķīgajiem un varonīgajiem amerikāņiem un gļēvajiem visiem pārējiem. Daļēji - pat ieskaitot kanādiešus. Līdz ar to kamēr štatos šī filma, šķiet, ir spējusi aizkustināt pat visaukstākos ļaužus, tikām daudzās citās valstīs tai pārmet "interesantu" vēsturisko notikumu traktējumu. Kas, protams, nav pārsteidzoši. Bet filma man vispār patika, kaut gan apgalvojums "Ben Affleck can`t act" joprojām nav atcelts. Šoreiz gan viņam bija pietiekami daudz matu un bārdas, lai viņš aiz tā varētu daļēji savu aktierspēli noslēpt.
2013-02-03
comments powered by Disqus