Balkānu bamšļa kokteilis: Ievads

2014-05-13

Balkānu pussala ir viena no tām Eiropas daļām, kas mani valdzinājušas jau izsenis. Emira Kusturicas filmas, čigānu mūzika, globālas nozīmes vēsturiski notikumi, mūsdienu kara drāmas - par šo apvidu dzirdēts ir tik daudz, bet ir grūti nošķirt leģendas no faktiem un mītus no kotletēm. Tālab šajā pavasarī viens no maniem nozīmīgākajiem mērķiem bija gūt kaut nelielu ieskatu šajās zemēs paša acīm.


Neviens ceļojums nevar iztikt bez braucēju sastāva noskaidrošanas. Tā kā atšķirībā no iepriekšējā Eiropas ceļojuma, šajā reizē bija paredzēts no Rīgas startēt ar lidmašīnu, tad ekipāžas atlasīšanu gluži uz pēdējo brīdi atlikt nevarēja. Beigu beigās sastāvs izveidojās sekojošs: tavs padevīgais kalps jeb Kazhe, Iveta jeb Zē, Liene jeb CNZ un Zane jeb Kamene/Kamzolis. Jā, tu ievēroji pareizi - ceļojumā devos ekskluzīva dāmu kompānijā. Kā teikt - un kāpēc ne? Ar līdzbraucēju pazīšanu situācija nebūt nebija viendabīga - Zē pazīstu vairākus gadus un kopā ir ne tikai braukts īsākās un garākās slēpņošanas tūrēs, bet arī ir sanācis viesoties viņas dažādajos ārpusrīgas īpašumos. CNZ ir šad tad sastapta gan slēpņotāju pasākumos, gan mazo latviešu grupu koncertos. Tikām Zani pirms ceļojuma biju redzējis veselu vienu reizi - tējnīcā, kur notika kaut kas līdzīgs ceļojuma plānošanai.


Sākotnējo maršrutu uz kartes uzmetu es, iekļaujot tajā visas reģiona valstis, kurās līdz šim man nebija sanācis pabūt, un pārīti jau nedaudz iepazītu, bet joprojām mani interesējošu zemju. Albānija, Bosnija un Hercegovina, Bulgārija, Grieķija, Horvātija, Kosova, Maķedonija, Melnkalne, Serbija. Ātri noskaidroju, ka plānojot īrēt auto drošākais variants ir lidot uz Maķedonijas galvaspilsētu Skopji, jo nez kādu iemeslu dēļ Maķedonija ir vienīgā šī reģiona valsts, ar kurā īrētu auto īres kompānijas ļauj doties uz visām apkārtējām valstīm. Politiskās attiecības starp bijušās Dienvidslāvijas republikām, kā zināms, bieži nav nekādas spožās, līdz ar to šajā jautājumā ir svarīgi nepieļaut kādu stratēģisku kļūdu, kā rezultātā varētu ceļojuma vidū izrādīties, ka liela daļa iecerētā nebūs īstenojama. Nokļūt Skopjē gan nav nemaz tik vienkāršs uzdevums - tiešo reisu no Rīgas nav, tāpēc izpētīju daudz un dažādus maršruta variantus. Varbūt lidot uz Belgradu un no turienes ar autobusu uz Skopji? Uz Korfu un tad ar kuģīti pārcelties uz Albāniju? Varbūt ērti var nokļūt Horvātijas kūrortā Dubrovnikos? Braukt ar auto līdz Kauņai, lai lidotu ar Ryanair? Iespēju ir daudz, bet neviena no tām nav sevišķi praktiska un ekonomiska. Beigās paliku pie paša pirmā varianta - lidot uz Skopji caur Stambulu, kas gan paredzēja nepieciešamību nakšņot Turcijas galvaspilsētā gan ceļojuma turpceļā, gan atceļā. Pasūtīju aviobiļetes, un tad atlika vien tāds sīkums kā patiešām doties ceļojumā. Sadalījām pienākumus naktsmītņu meklēšanā (pamatā orientējoties uz kaučsērfingu, bet rēķinoties ar iespēju reizēm palikt viesnīcās) un tad, jāatzīst, neviens līdz pat pēdējai dienai grandiozi daudz uzmanības ceļojuma plānošanai neveltīja. Kā teikt - ir arī citas prioritātes šai dzīvē. Bet skaidrs bija - nekur tie Balkāni neaizmuks, visu izbraukāsim, visu redzēsim, viss būs labi. Gan jau.


Ko es zināju par Balkāniem un kādi bija mani priekšstati pirms ceļojuma sākuma? Bērnībā ziņas televīzijā bija pilnas ar Bosnijas karu, vidusskolas laikos - ar notikumiem Kosovā un NATO veikto Belgradas bombardēšanu. Tāpat, protams, zināju, ka tieši Sarajevā notikušais kļuva par oficiālo ieganstu 1.Pasaules kara sākumam. Par aktuālo stāvokli informācijas bija gaužām maz (un apzināti arī neko daudz necentos noskaidrot). Skaidrs, ka katra šī reģiona valsts ir atšķirīga no pārējām, taču kopumā rēķinājos daudz redzēt pussagruvušas mājas, betona būves bez jumtiem ar virsū sasegtām šīfera plāksnēm, aktīvu militāro klātbūtni, netīrus nošķurkušus bērneļus, ar nicinājumu uz tevi skatošos paštaisnus musulmaņus (galvenokārt - Bosnijā, Albānijā un Kosovā) un - brīnišķīgu dabu. Cik daudz manā iztēlē dzīvojošā izrādījās romantiskas fantāzijas un cik daudz - skaudrās realitātes, par to tu uzzināsi nākamajās "Balkānu bamšļa kokteiļa" sērijās.