Krieva āda
book — Latvia — 2020

7
Ir dažādi veidi, kā var vērtēt Daces Rukšānes romānu "Krieva āda". Pozitīvākais no tiem būs tāds, ka tu kā lasītājs vadīsies no premisas: grāmatas darbības vide ir iedomāta, tā nav reālā okupētā Latvija, bet gan autores fantāzija, kurā daudz kas varētu nesakrist ar realitāti. Un ne tikai viens no centrālajiem dramatiskajiem elementiem - kā gan latvietei var būt intīmas attiecības ar krievu, kas Rukšānes pasaulē uzlika stigmu un garantēja atstumtību, bet arī dažādas sīkākas detaļas te nesaskan ar enciklopēdiski pārbaudāmiem faktiem (piem., par to, cik klašu bija vidusskolā vai cik ilgi bija jādienē padomju armijā). Man gan šāda veida lasīšana nepadodas - es allaž esmu piekasīgs attiecībā uz vēstures atveidojumu, atbilstoši kuram ulmaņlaikos visi latvieši bija turīgi, bet padomju laikos lielākā daļa latviešu - idejiski pārliecināti režīma pretinieki. Ja vien tas viss būtu tik vienkārši.

Un tomēr, ja tu lasi šo grāmatu vienkārši kā stāstu par tēmu "aizliegtā mīla" un kā stāstu par to, kā Emīlija cenšas izdzīvot smagos apstākļos, iespēju robežās veidojot normālu dzīvi sev un saviem bērniem un vienlaikus - ļaujoties kaislei, tad "Krieva āda" ir itin normāla lasāmviela. Jā, Meldras sižeta līnija ir mazāk pārliecinoša (arī attiecībā uz to, kā varone mainās savā domāšanā no sākumskolnieces līdz pieaugušai sievietei), jā, vispār nav skaidrs, kas darās Viļa galvā un vai jebkas tajā darās (arī Vitālija iekšējā pasaule lasītājam paliek slēgta, bet tam var rast izskaidrojumu, kamēr Vilis kā tēls funkcionē līdzīgi kā viņš funkcionē sižetā - viņš ir parocīgs instruments, kuru kādā brīdī likt lietā, lai kaut ko pavirzītu uz priekšu, bet tad viņu var nolikt uz dažiem desmitiem lappušu malā, lai viņš tur mētājas, tad atkal pacelt un atkal izmantot).

Grāmatas plusi: lasāmība, gana saistoša galvenā varone. Lielākais mīnuss: sajūta, ka Rukšānei īsti nerūp kvalitāte detaļās. Pārāk daudz detaļu, kuras šķiet ieliktas pēc principa "re, paskaties, kādas lietas sagādājis mūsu dekorāciju departaments". Varones lieki atsaucas uz faktiem un lietām, kas aprakstītajā periodā ir pašsaprotamas un kam tā laika cilvēks nepievērstu uzmanību. Piemēram, citēju neprecīzi: "mums mājās ir televizors, bet tas ir ļoti mazs un tam priekšā liek palielināmo stiklu". Cilvēks, kurš attiecīgajā laikā dzīvojis, neko vairāk kā "televizors" neteiktu, līdzīgi kā deviņdesmitajos dzīvojošs varonis neteiktu "mana datora pelei ir vads". Un tādu nianšu ir daudz. Protams, apzinos, ka 95% lasītāju par šādiem sīkumiem ir nospļauties, turklāt Rukšānes auditorijā dominē sievietes, kamēr tāda sīkumaina piekasīšanās vēsturiskām niansēm ir drīzāk vīrietim raksturīga nosliece, bet tas nemaina faktu, ka Rukšānes pašūtais apģērba gabals brīžiem ir tāds... mazliet prasts.

Vai grāmatu ir vērts lasīt? Jā, bet varbūt ne "mana tipa cilvēkam". Vienlaikus reti kurai grāmatai veltu tik daudz laika un pūliņu, lai to preparētu un sadalītu reizinātājos. Ar kaut ko tā mani acīmredzami ir paķērusi.

Brīdinu: tālāk seko vienkārši dramatiski sižeta "spoileri". Proti, pēc izlasīšanas vēlreiz diezgan rūpīgi izgāju cauri grāmatai, dokumentējot grāmatā aprakstītos notikumus un to hronoloģiju (Rukšānes tekstā nav precīzu datumu, bet tos var diezgan viegli izlobīt). Ar "=>" marķēti notikumi, kas ir globālāki nekā tikai varoņu dzīves detaļas.

1920. gads - zemnieku ģimenē dzimusi Emīlija
Kaut kad trīsdesmitajos gados Emīlija mācās Kaucmindes mājturības skolā
Trīsdesmito gadu otrā puse - Emīlija uzsāk studijas LU Ķīmijas fakultātē, strādā par guvernanti pie ebreju ārstiem Adleriem.
1938. vai 1939. - Emīlija un Pēteris apprecas, dodas kāzu ceļojumā uz Londonu ("uz dažām dienām"; nezinu, cik tas būtu reāli - arī aizņemoties naudu no vecākiem, ka studentu pāris tolaik dotos kāzu ceļojumā uz ārzemēm, īpaši uz Londonu, kur tā vienkārši ar vilcienu no Rīgas nenokļūt); nav aprakstīts, kad tieši notika kāzas un šis ceļojums, bet vēlāk par 1939. gada vasaru tas nevarēja būt, jo 1939. gada 1. septembrī sākās Otrais pasaules karš
1941. g. vasara - Liepājas bombardēšanas laikā dzimusi Meldra.
1941. g. vasara - karā pazūd Pēteris
1949. g. - izsūtīts Emīlijas tēvs. Nodedzina dzimtas mājas, ar sirdi nomirst Emīlijas māte.
1952./1953. Emīlija un Meldra dzīvo pie Skrūvienes
=> 1953. gada marts - miris Staļins, Meldra pirmo reizi iedzer šņabi
=> 1954. gada 30. jūnijs - pilns Saules aptumsums, Meldra un citi bērni to vēro
=> 1955. g. janvāris - Hruščovs PSRS izvērš kukurūzas kampaņu
=> 1955. g. sāk atgriezties represētie
1955. g. pavasarais - Emīlija iepazīstas ar Vili (kurš dzimis ~1914. gadā)
1956. g. pavasaris - Emīlija apprec Vili, pārceļas uz Liepāju, sāk strādāt par kūku cepēju
1956. g. jāņi - Emīlija iepazīstas ar Vitāliju
1956. g. rudens - Meldra sāk iet skolā Liepājā
1956. g. rudens - Emīlija paliek stāvoklī no Vitālija
1956. g. rudens - Emīlijas māsa sūdzās, ka nogāzts kolhoza priekšsēdētājs par nepietiekamu kukurūzas audzēšanu (pirmajā gadā sasējis daudz kukurūzas, tas nebija izdevīgi, tāpēc nākamgad sējis tik gar ceļmalām, trīs gadus tas izdevies, tad iekritis; tātad reāli - tas būtu ne ātrāk kā 1958. gadā)
1956./57. - Vilis un Emīlija sāk celt māju
1957. g. marts - piedzimst Dzintra
1957. g. pavasaris/vasara - ģimene ar 2 bērniem pārceļas uz lielāku puspagrabu un iegādājas vācu "Adleru"; Vilis sāk uzmākties Meldrai; ap to pašu laiku Meldrai sākas draudzība ar Oskaru
1957. g. vasara - Emīlija un Vitālijs regulāri tiekas, Dzintru galvenokārt pieskata Meldra
1957. g. vasara - sākas mājas celtniecība
1957. g. vasara - Vilis mēģina izvarot Meldru; Dzintrai saules dūriens
1957. g. septembris - Meldra sāk iet skolā Liepājā; Dzintra - silītē
1957. g. oktobris - Meldra un Oskars ir pāris; Meldrai pirmās mēnešreizes
1957. g. oktobris - Meldra un Oskars iet uz kino, skatās "Kā gulbji balti padebeši iet", "Salna pavasarī", "Nauris". Gaida, kad Liepāju sasniegs "Zvejnieka dēls" (reāli gan izrādīta jau vismaz jūlija beigās Liepājas kinoteātrī "Sarkanā bāka")
1957. g. 24. decembris - Emīlija pavada Ziemassvētku nakti ar Vitāliju Palangā, viņš paziņo, ka uz diviem gadiem brauks uz Maskavu
1958. g. pavasaris - Meldra viesojas pie Oskara vecākiem jaunbūvētā hruščovkā
1958. g. pavasaris - Vitālijs uz pāris dienām Latvijā, Emīlija paliek stāvoklī
1958. g. aprīļa sākums - Meldras klase dodas ekskursijā uz Ļeņingradu
1958. g. decembris - jaunā māja gatava
1959. g. janvāris - piedzimst Gustavs
1959. g. pavasaris - Emīlija nopērk jaunāko Ojāra Vācieša dzejoļu krājumu (domājams - "Ugunī", 1958)
1959. g. maijs - Dzintra maja parādē saķer plaušu karsoni, kas pāriet tuberkulozē, Emīlija ar mazajiem bērniem nonāk Inčukalna bērnu tuberkulozes santorijā, tur līdz gada beigām
1959. g. vasara - Meldra beidz vidusskolu. Manuprāt, pārāk vēlu, jo vajadzētu būt, ka Meldra mācījās pēc 10 gadu skolas programmas; Meldra iestājas Liepājas pedagoģiskajā institūtā
1959. g. Jāņu nakts - Meldrai un Oskaram pirmais sekss
1959. g. septembris - īsa tikšanās starp Emīliju un Vitāliju
1959. g. rudens - Oskars sāk dienestu PSRS armijā - teikts, ka divus gadus būs prom, bet te faktoloģiska kļūda: dienests padomju armijā tobrīd bija 3 gadi sauszemes spēkos un 4 gadi flotē; līdz 2 gadiem dienestu saīsināja vien 1958. gadā
1960. g. pavasaris - izrādās, ka "Adlers" polsterēts ar ebreju matiem, tiek noslīcināts Liepājas ezerā
1960. g. vasara - Meldra paziņo, ka ies uz Rīgu studēt bioloģiju, tomēr reāli neaizbrauc
1960. g. Emīlija sāk darbu Liepājas lidostas ēdnīcā
1960. g. jūlijs - uz dažām dienām atbrauc Vitālijs
1960. g. rudens - pārstāj pienākt vēstules no Vitālija
1960. g. rudens - Meldra iepazīstas ar jauno Liepājas muzikāli dramatiskā teātra aktieri Valdi pēc tam, kad noskatījusies Oļģerta Krodera iestudēto Ibsena "Jūras sievieti" ("jauniņš režisors, ko no viņa var gribēt" - acīmredzama autores paviršība; lai gan tā bija viena no Krodera pirmajām iestudētajām izrādēm, viņam tobrīd bija gandrīz 40 gadu, savas gaitas teātrī Kroders sāka vēlu tāpēc ka bija deportēts; un nepilnus 20 gadus vecā Meldra droši Kroderu nesauktu par "jauniņu")
1960. g. rudens - Meldra paziņo Oskaram vēstulē, ka viņai ir cits
1960. g. nogale - Emīlija pārdzīvo, ka nav ziņu no Vitālija, sāk zaudēt saprātu
1960. g. nogale - Emīlija satiek Vitālija atraitni, uzzina, ka viņš ir miris; Emīlija mēģina izdarīt pašnāvību
1960. g. Ziemassvētki - Meldra iepazīstina Oskaru ar savu patēvu Vili; Emīlija vēl slimnīcā
=> 1961. gada sākums: valūtas reforma PSRS
1961. g. janvāris - Emīlija sāk ārstēties, piebarota ar šaibām
=> 1961. g. aprīlis - Gagarins kosmosā
1961. g. jūnijs - Dzintru un Gustavu pie sevis paņem Emīlijas māsa; sola, ka tūlīt iemācīs bērniem peldēt, lai var būt droša, ka nenoslīks dīķī (ja ņem vērā, ka Gustavam ir 2.5 gadi - diezgan optimistisks vērtējums izdzīvošanas spējām)
1961. g. vasaras beigas - Emīlijai pamazām sāk samazināt tablešu devas
1961. g. rudens - Oskars atgriežas no padomju armijas
1961. g. rudens - Valdim un Meldrai attiecības kļūst tuvākas, viņi aktīvi iesaistās pagrīdes opozicionāru grupiņā
1961. g. beigas - Emīlijai izteikti sāk samazināt zāļu devu, trīs menešu laikā tās nomet pilnībā
1962. gads - Emīlija atgriežas darbā lidostas ēdnīcā, sadraudzējas ar krievieti kasieri Valentīnu
1962. g. pavasaris - Meldra atsāk studijas Pedagoģiskā institūta otrajā kursā (pārtrauca tās mammas veselības dēļ)
1962. g. jūlijs - Meldra uzzina, ka viņas mamma draudzējas ar krievieti Valentīnu, ir ģimenes drāma
1963. g. pavasaris - Meldra turpina tusēt ar pagrīdniekiem, iet uz teātri, gatavojas trešā kursa pavasara sesijas eksāmeniem
1963. g. vasaras sākums - Valdis no teātra skatuves bildina Meldru
1963. g. vasaras beigas - Meldras un Valda kāzas
1964. g. - Dzintra beidz pirmo skolas klasi, Emīlija iepazīstas ar Sergeju
1964. g. rudens, Meldra sāk pēdējo studiju gadu, paliek stāvoklī
1964. g. 18. novembris - Valda pārdroša runa teātrī, kurai seko apcietināšana (grūti noticēt, ka padomju teātrī 18. novembrī varētu būt jebkāda pirmizrāde)
1964. g. novembris - līdz ar Valda apcietināšanu izjūk pagrīdnieku grupa, jo acīmredzami ir kāds nodevējs, ja jau čeka uzzinājusi, kur Valdis dzīvo (mistiska loģika - viņš bija likumīgi precējies ar Meldru, tajos laikos visu cilvēku dzīves vietas bija ierakstītas mājas grāmatās, par ko bija pieejama informācija, un vispār - noskaidrot, kur dzīvo teātra aktieris neizklausās pēc tāda uzdevuma, kam vajag stukaču; cita lieta, ka tādā "pagrīdnieku" pulciņā pēc noklusējuma bija kāds pārītis ziņotāju)
1965. g. pavasarais - Meldrai piedzimst Anna; nav zināms, kas un kā ar Valdi, Meldra cīnās pa "iestādēm"
1965. g. novembris - atgriežas Valdis, pavadījis gadu "psihenē"
1965. g. rudens - Emīlija un Sergejs - pastāvīgs pāris
1966. g. - Gustavs sāk iet skolā
Kaut kad ap to laiku Valdis sāk strādāt kā sanitārs Liepājas slimnīcā
=> 1967. g. septembris - Liepājā ievieš pasu režīmu, pilsētā vairs nevarēja brīvi iebraukt
=> 1967. g. oktobris - mežonīga vētra Liepājā
=> 1967. g. 30. decembrī pie Liepājas lidostas avarē lidmašīna An-24, iet bojā Vilis
1968. g. vasara - Meldra ar Valdi un Annu pārceļas prom no Liepājas uz laukiem pie mammas māsas uz Kroti
1969. g. augustā gaidāms otrs Meldras bērns
Grāmatas beigas
2020-12-30
comments powered by Disqus