Erotic Cinema
book — USA — 2005

7
Kādu vakaru viesojāmies pie Normja un Noras. Pirms doties prom, ievēroju plauktā grāmatu ar saistošu nosaukumu - "Erotic Cinema". Dabiski, ka izlēmu, ka vēlos šo grāmatu aizņemties izlasīt (apskatīties bildes?). Liels bija mans pārsteigums, ka šo grāmatu Normis bija pirms itin daudziem gadiem dabūjis dāvanā no... manis. Lai gan... vienmēr esmu uzskatījis, ka man ir laba gaume, un te arī apliecinājums.

Vispār gan ar to gaumi ir sarežģīti - grāmatas tematika nenoliedzami ir interesanta, tās ievadā sniegts īss ieskats kino un erotikas attiecību vēsturē, bet turpmākās nodaļas katra pievēršas kādām atsevišķam erotikas aspektam, kas mēdz parādīties kino, būtu tā skūpstīšanās, sadomazohisms, sekss trijatā vai reliģiska zaimošana. Prognozējami grāmatā ir daudz ilustratīvā materiāla ar kadriem no šajā aspektā leģendārām filmām (ne visas grāmatā minētās filmas gan tādas ir, piemēram, man ir grūti noticēt, ka "Amerikāņu pīrāgs" būtu leģendāra erotiska rakstura filma, lai gan - kas grāmatā nav pieminēts - tas popularizēja MILF jēdzienu ārpus šaurām dīvaiņu aprindām uz plašām dīvaiņu aprindām). Tāpat daudz šeit ir citātu gan no filmām, gan kino ļaužu izteikumu par erotikas tēmu - visbiežāk šie citāti ir tiešām asprātīgi un trāpīgi, par to grāmatai nenoliedzami plus punkti.

Vienlaikus šī nav izcili veiksmīga grāmata - vēsturiskā daļa varētu būt aprakstīta veiksmīgāk, droši vien vairāk mani interesētu salīdzinājums starp Eiropas un Amerikas kino tajā laikā, kad ASV Production Code dēļ darbojās filmu tikumības cenzūra, grāmatā pieminēto filmu varētu būt mazāk, bet to būtiskuma pamatojuma - vairāk, tāpat atsevišķi kino pasaules tabū šeit parādās tikai ļoti īsā konspektīvā veidā, lai gan vēsturiski tiem varētu būt bijusi daudz lielāka loma - par piemēru minot kaut vai starprasu attiecības, kuras tā rūpīgāk pieminētas vienīgi grāmatas daļā, kas veltīta filmai "Monstru balle", bet, domājams, tā varētu būt bijusi itin nozīmīga tēma. Un arī citādi - šī tēma kopumā ir daudz aizraujošāka, nekā tā šeit ir aprakstīta, un tā ne tik ļoti labi pilda savu vienu no būtiskākajām (manā skatījumā) funkcijām - piedāvāt man filmas, ko tuvākajā laikā skatīties. Secinājums - no šī materiāla varēja izspiest labāku saturu, plus nav īsti ticības tam, cik viss grāmatā aprakstītais atbilst patiesībai. Iespējams, grāmata būtu ieguvusi, ja tā tajā vietā, lai pagrābtu mazdrusciņ no visa, koncentrētos uz kaut ko daudz šaurāku - piemēram, uz dubultajām nozīmēm filmu dialogos Production Code apstākļos, uz to, kā vēsturiski mainījusies attieksme Holivudas filmās pret ārpuslaulības sakariem - vai kaut vai uz tēmu "sievietes krūtis kino". Katrā ziņā pēdējā gadījumā @vimba_zlobnaja bez domāšanas pieteiktos grāmatas lasītāju sarakstā.
2014-11-05
comments powered by Disqus