Kā Jēcis Beisikāns Zaigai Saplāksnītei par vilcieniņiem mācīja

2016-03-11

Jēcis Beisikāns gāja pa ielu, mierīgi domādams savas domas. Likās, ka nekādi pārsteigumi nav gaidāmi, bet te… pretī nāca kursabiedrene Zaiga Saplāksnīte.
Čau, Beisikān! Kurp dodies?
Uz Vilcieniņu meistarības 11.kārtas izspēli. Esmu tur par statistiķi nozīmēts?
Kas tas tāds - Vilcieniņu meistarība? Un kas tas tāds - statistiķis?
Varu tev to izstāstīt pie krūzes machiatto tepat tuvējā kafejnīcā.
Oki!
Un tā nu Jēcis sāka Zaigai skaidrot vilcieniņu spēles pamatus: piemēram, “Iedomājies, ka tev vajag zaļas krāsas vagoniņu. Uz galda atvērto piecu kāršu vidū tāda nav. Cik liela ir varbūtība, ka tu no čupiņas paņemsi zaļas krāsas kārti vai lokomotīvi? Pirmajā tuvinājumā viss šķiet vienkārši: kopā kavā ir 96+14 kārtis, proti 110. Tev der 26 no tām. Līdz ar to varētu pieņemt, ka varbūtība izcelt vajadzīgo ir (1 - (84/110) * (83/109)) jeb aptuveni 42%. Taču patiesībā viss ir sarežģītāk - tu vari no tām 110 izņemt laukā tās piecas, kas ir uz galda, un arī kārtis, kas tev ir rokā. Plus - ja tev rokā ir zaļās kārtis vai lokomotīves, tad arī no dalāmā šis tas būs jāatņem nost. Un - kārtis, kas jau ir izspēlētas. Un - kārtis, kuras tu esi redzējusi, ka tiek atvērtā veidā paņemtas no galda. Īsi sakot - tev ir galvā pastāvīgi jādarbina kompjūteris, kurš tev atbildēs - šajā gājienā labāk ņemt divas no čupiņas, vai tomēr uzbūvēt kādu pelēko trijnieku.
“Ui, tie skaitļi ir tik seksīgi! Stāsti vēl!”, Beisikānu uzmundrināja Zaiga. Tad nu Jēcim neatlika nekas cits, kā spert laukā savus novērojumus par Vilcieniņu meistarības norisēm turnīra 11 kārtu garumā.

Ja šajā sezonā Vilcieniņu meistarībā darbotos pērnā gada princips, kad sliktākās spēles tika no kopvērtējuma izsvītrotas, tas dotu pamatīgu atbalstu Baibai - šādā veidā viņa atgūtu 29.8 punktus konkurencē ar Gustavu un 20.8 - salīdzinoši ar Mārtiņu, līdz ar to pirms pēdējās kārtas tieši viņa būtu turnīra līdere. Tikām Raitis var redzēt, ka ir vislabāk apguvis Āzijas spēles principus - viņam ne reizi rezultāts pamatspēlē nav nokrities zem 78.9 punktu atzīmes, un no pārējiem dalībniekiem vienīgi Laura vienmēr Āzijā ir sasniegusi 70% līmeni. Savukārt papildspēlē drošākie ir abi līdzšinējie čempioni - Guna un Gustavs, kuri arī turās virs 70% sliekšņa.
Kaut vienu spēli ir uzvarējuši visi 18 turnīra dalībnieki, desmit uzvaras uz Gustava kontā, deviņas izcīnījusi Baiba. Gustavs atzīmējies ar 6 uzvarām pamatspēlē, kamēr Irbe un Mārtiņš pa sešām reizēm uzvarējuši papildspēlē.

Jēcis būtu turpinājis runāt, taču viņu aizdomīgu radīja Zaigas klusēšana pēdējā laikā. Un, protams, izrādījās, ka viņa bija iemigusi. Tā Zaiga nemaz neuzzināja, ka turnīra 11.kārta kārtējo reizi bija labvēlīga Labā krasta pārstāvjiem - Mārtiņš apsteidza Baibu un nostiprinājās otrajā vietā, kamēr Guna apdzina Raiti, un nule ir ceturtā. Tiesa, līdzšinējie rezultāti liek domāt, ka tituls izšķirsies vadošā trijnieka vidū, kuru apsteigt Gunai būs pagrūti. Protams, tīri matemātiski šajā turnīrā var vēl uzvarēt jebkurš dalībnieks, bet 57 punkti, kas šķir Gunu no Gustava, ir daudz.

“Pag, tu teici, ka ikviens var uzvarēt?” Pēkšņi pamodās Zaiga. “Bet kā tas būtu iespējams - ja vienā kārtā var dabūt 210 punktus, bet starp pirmo un pēdējo vietu ir vairāk kā 500 punktu, kā gan tos var tā ņemt un sadeldēt vienā piegājienā?”

“Man prieks, ka tu pavaicāji! Tas ir patiešām interesanti,” smaidīgs kļuva Jēcis. “Iedomāsimies, ka spēles uzvarētājam ir +4 punkti, bet pēdējai vietai -20 punkti. Šādā gadījumā uzvarētājs saņem +105 punktus, bet pēdējās vietas ieguvējs: -20*100/4 = -500 punktus. Un, lūk, pirmie kļūst par pēdējiem. Bet tas jau vēl nav tik traki - ja arī uzvarētājs paliek zem nulles, tad izdevīgāk ir dabūt iespējami lielākus mīnusus. Proti, ja tu uzvari ar -4 punktiem, bet pēdējai vietai ir -40 punkti, tad tie automātiski pārvēršas par +1000.”

“Bet vai nolikuma autoriem nevajadzēja šādus kāzusus novērst?” - “Vajadzēja, bet nenovērsa. Tad lai smeļ sūdus!”

Tā viņi turpināja runāties vēl ilgi, bet man apnika pierakstīt. Tā vietā labāk padalīšos ar interviju, ko “Restorānvagona” vajadzībām veica tā galvenais redaktors Eižens Paksis ar turnīra jaunāko dalībnieku (pievienošanās laika ziņā, gados jaunākas, protams, ir dāmas) Jāni.

Ko tu par sevi rakstītu CV sadaļā "intereses"?
Kino un galda spēles.

Kurās valstīs līdz šim tev ir sanācis braukt ar vilcienu?
Ar vilcienu ir sanaacis braukt UK, Vācijā, USA un LV. Ā, un arī Dānijā.

Izstāsti anekdoti par vilcienu tēmu! Ja iespējams - nesmieklīgu.
- Kā piespiest Jančuku braukt ar vilcienu?
- Sūtīt sms veidā dzeju

Pastāsti, īsumā (bet ne pārmērīgi īsi) savu vēsturisko pieredzi ar galda spēlēm un ceļu līdz Vilcieniņiem!
Galda spēles spēlēju jau no bērna kājas, bet tā apzinātajā vecumā, var teikt, ka sāku spēlēt un mācīt citus, kā spēlēt, pirms 12-13 gadiem, kad iznāca pirmā Katana latviešu valodā, un tā nu sākās mans ceļš galda spēlēs. Pēc Katanas iemācījos vēl čupiņu spēļu, tad nāca Carcassonnes periods, tad nāca pirmā saskare ar TTR: Europe.
Tad nāca Magic: The Gathering periods, kad visi gan tuvi, gan tāli tika apmācīti, kā spēlēt šo spēli, ja netici, tad vari drošii pajautāt Agnesei.
Pēc tam nācās izceļot no valsts, un pēc gada atgriezties, un tad nu arī tiku pie savas TTR: Europe kastes, ar kuru tika iepazīstināti Agnese, Gints, Marita utt.. Un tā nu te es esmu nonācis. Šajā turnīrā

Vai tev ir kādreiz gadījies ar kādu draugu tā pa riktīgo izvilloties galda spēles dēļ? Ja jā - pastāsti mazliet par to. Ja nē - kādas tava rakstura īpašības varētu būt pie vainas, ka tā vēl nav noticis?
Nav sanācis īsti izvilloties ar kādu spēles dēļ, bet uz mani pāris cilvēki ir uzmetuši lūpu, jo liedzu gūt uzvaras laurus, tāpēc tādās spēlēs, kur spēles mērķis ir iznīcināt pretiniekus [MTG, Katana utml], pretinieki noslēdz aliansi(es) pret mani, bet mani tas pārāk neuztrauc. Ja es zaudēju, tad īpaši nepārdzīvoju, jo tā ir tikai spēle, un nāks jauni mači, kur viss sāksies no jauna.

Kura ir tava iecienītākā filma ar darbību vilcienā?
Grand Budapest hotel, jo tur dažas smieklīgas filmas epizodes notiek vilcienā. Un vēl pieminēšanas vērta ir filma Snowpiercer, kur visa filmas darbība norit vilcienā.

Vai esi kādreiz braucis vilcienā bez biļetes? Un ticis pieķerts?
Nē.

Intervijas beigas.

Jā, vēl mēs te veicām vienu socioloģisko aptauju, lai noskaidrotu, vai cilvēki kupejā labprātāk guļ augšā vai apakšā? Respondentu vidū 50% izvēlējās variantu apakšā, 25% - augšā, un vēl 25% izvēlējās citu variantu. Mīklainākais gan ir viens - kas guļ augšā tiem papildu 25%, kuri guļ apakšā? Ļoti aizdomīgi. Iespējams, atbildi uz šo jautājumu mēs atrisināsim nākamajā "Restorānvagona" numurā.

Speciāli Restorānvagonam: Jēcis Beisikāns un Eižens Paksis