Rolanda dziesma
Kvadrifrons — theatre — Latvia — 2020

8
Manas zināšanas Eiropas varoņeposu jautājumā ir diezgan minimālas. Cik baisi lai tas arī nebūtu, šķiet, ka vienīgais eps, kuru esmu lasījis, ir "Lāčplēsis". Grūti arī iztēloties, ka pārskatāmā nākotnē šī situācija varētu mainīties - tas galīgi nav viens no tiem literatūras veidiem, par ko jūtu sevišķu interesi. Līdz ar to pirms Kvadrifrona audioizrādes klausīšanās galīgi nezināju, ko no tās gaidīt (lai saglabātu iespējami atvērtu skatu uz lietām, arī anotācijas lasījis nebiju, bet kas tieši bija pirms dažiem mēnešiem lasītajā recenzijā iekš Ir, vienkārši biju pilnībā aizmirsis).

Izrādes formāts ir sekojošs: iegādāta biļete dod tev kodu, kuru tu ievadīsi IVR (interaktīvas balssatbildes) sistēmā telefonā. Izrādes gaitā tev daudzkārt būs jāizdara lielākas vai mazākas izvēles, kas gan visas novedīs pie viena un tā paša gala iznākuma, jo Rolanda dziesma sen jau ir uzrakstīta. Vēsturiskā Rolanda dziesma stāsta par kauju, kurā cīnījās Kārļa Lielā karapulks (franki) pret basku armiju, kaujas gaitā krītot vienam no franku līderiem - drošsirdīgajam Rolandam. Izrāde tikām ir par sacensību lokāla mēroga koru skatē starp diviem kaimiņu ciemiem: Saulesciemu un Dūņuciemu. Skaidrs, ka Saulesciemā dzīvo labie cilvēki, bet dūņinieki visi ir mūdži un blēži. Lai arī reālajā pasaulē lokālās koru skates (cik dzirdēts) lielākoties beidzas bez asinsizliešanas, šeit situācija ir daudz dramatiskāka. Sāgā būs iesaistīti tādi personāži kā Dūņuciema kora diriģents Slaviks, nešeptnā Saulesciema kormeistare Gundega, Rolanda labākais draugs Olivers un vēl virkne nozīmīgu personāžu gan no viena, gan otra ciema.

Izrādes saturs, protams, ir ar uzsvaru uz "izklaidējošs", runāt par kaut kādiem mākslinieciskiem virsuzdevumiem un kaut ko vairāk nekā vienkāršu komēdiju te nav vietā. Taču konkrētajiem apstākļiem, kādos tā veidota, izrāde ir labi piemērota. Jā, varētu atzīt, ka atsevišķi otrā plāna aktieri, kuri patiesībā nemaz nav aktieri, aktierspēles pamatus varētu būt apguvuši Saulesciema kultūras namā, bet kaut kādā mērā tas viss saskan ar izrādes saturā piesaukto naivismu, turklāt profesionālie aktieri tomēr veido lielāko daļu izrādes satura. Izrādes gaitā smējos itin daudz, ne mirkli nebija garlaicīgi un piedāvātās izvēles lielākoties labi gāja pie sirds. Viss šis mazliet atsauca prātā pirms dažiem gadiem AMPPN pasākumā izmantoto IVR starta uzdevumu, turklāt vēl kaujas statistiku ierunājusi Sandra Bulloka Kalniete (tā gan viņa te netiek pieteikta).

Kopsavilkums: rekomendēju "Rolanda dziesmu" vairāku iemeslu dēļ. Pirmkārt, kā labu vakara izklaidi. Otrkārt, kā veidu atbalstīt "Kvadrifronu" apstākļos, kad teātra apmeklējumam klātienē neesi emocionāli gatavs. Treškārt, lai tu varētu, atšķirībā no manis, noskaidrot, kā izvērtās Rolanda un viņa iereibušās bijušās sievas Skaidrītes sekss automašīnā. Papildu bonuss: šajā izrādē tev iespējams dzirdēt divu diezgan polāri atšķirīgu Latvijas kultūras personību: Guntara Rača un Viļa Lācīša balsis.
2020-10-27
comments powered by Disqus