Latvijas futbola vēstuļgeita 1929

2023-05-03

Mūsdienu Latvijas futbolā nav retums, ka kāds no vadošajiem valsts futbola klubiem raksta vēstules augstāk stāvošām institūcijām, sūdzoties par tiesāšanu vai kādām citām nebūšanām spēlēs ar attiecīgā kluba dalību. Piemēram, Liepājas sūdzība par RFS, vēl viena Liepājas sūdzība par RFS, vēl viena Liepājas sūdzība par RFS. Gan jau var atrast piemērus vēstulēm, kuras nav rakstījuši FK Liepāja pārstāvji (un - kas nav vērstas pret RFS), bet ieskatam šis varētu derēt.

Kā var noskaidrot, rokoties pa Latvijas Valsts vēstures arhīva fondiem, šāda vēstuļu rakstīšana Latvijas futbolā nav nekas jauns. Atradu saraksti par "skandaloziem" notikumiem 1929. gadā spēlē starp Aizputes "Makkabi" un Kuldīgas futbola klubu.

Lūk, par ko sūdzējās Aizputes pārstāvji:
Vēstule 1
Vēstule 1-2
Īsumā - tiesnesis sācis spēli pārāk agri, Aizputei bijuši līdz ar to tikai 9 spēlētāji, nepareizi ieskaitījis vienu Kuldīgas vārtu guvumu, ignorējis līnijtiesneša apvainojumus Aizputes spēlētājiem, nepamatoti noraidījis Aizputes spēlētāju Markmani utt. Prasība - veikt pārspēli Liepājā.

Lūk, kā šo redzējusi tiesnešu kolēģija, kas veikusi izmeklēšanu:
Vēstule 2
Īsumā: tiesnesis darbu veicis kvalitatīvi, Aizputes laukums bijis ļoti slikts, vārtu guvumā bijusi aizmugure, aizputieši spēlējuši rupji, Markmanis (pamatoti noraidīts) vazājies pa laukumu, spēle sākta vēlāk par nolikto laiku. Sūdzība noraidāma, Markmanis sodāms.

Pilnai bildei (no cita arhīva fonda) man ir arī šīs spēles protokols:
Protokols
No tā varam redzēt, ka atbilstoši protokolam spēle sākta plkst. 12:15 (pieņemot, ka oficiālais sākums būtu bijis 12:00, tad tiešām - 15 minūtes pēc noliktā sākuma laika), protokolā atzīmēti 11 Aizputes komandas spēlētāji (nevar gan pateikt, vai viņi visi bijuši klāt no spēles sākuma) un būtiskākais: "Makkabi" savā laukumā zaudēja ar 0:7 un pieprasīja pārspēli, jo nejutās zaudējis pelnīti.

Vēl piebilde - spēles tiesnesis Edvīns Holmanis (pierakstīts arī kā Hollmans) bija 1928. gada Latvijas meistars Liepājas "Olimpijas" sastāvā (tiesa - ļoti reti tur spēlējošs), bet Alfrēds Markmanis - no Liepājas uz Aizputi pārnācis futbolists, galvenais Aizputes "Makkabi" komandas organizētājs.

Nekādu tālejošu secinājumu par visu šo atgadījumu man nav, bet, manuprāt, šis bija gana dramatisks un absolūti nebūtisks notikums.