Mēs gribējām izmainīt pasauli
film — Latvia — 2020

8
Reizēm ir svarīgi apzināties savas iespējas un to, kas tev nav un nekad nebūs pa spēkam. Par filmu "Mēs gribējām izmainīt pasauli" es nekad nevarētu izteikties tik personiski un vienlaikus vispārcilvēciski, kā to ir izdarījis Ingus Bērziņš Delfos. Un tas ir tikai dabiski, jo es pat savas dzīves nosacīti nepieradinākajos posmos esmu bijis cilvēks, kurš, pirms ielēkšanas pa pliko strūklakā, rūpīgi salocīs drēbes un pārliecināsies, vai nav pazudušas mašīnas atslēgas. Lieki teikt, ka iepriekšējais teikums nav uztverams burtiski - drēbju salocīšana nav mana stiprā puse, vairāk ar to gribēju teikt, ka es vienmēr saglabāju zināmu atsvešinātību no paša izdarībām un ka man ir grūti iztēloties sevi aizmiegam un aizdedzinām matus uz gāzes plīts. Līdz ar to stāsts par Dambi, Skripu un Rudaku manā gadījumā nav uztverams kā projekcija tam, kāda būtu mana dzīve, ja es piecdesmit gadu vecumā būtu joprojām tas pats cilvēks, kas biju divdesmit gados.

Aijas Bley filmu "Mēs gribējām izmainīt" pasauli var skatīties un uztvert dažādos veidos. No vienas puses, tā ir nostaļģisks ceļojums pagātnē, kura atsevišķiem cilvēkiem nemaz nav beigusies. Tāpat tu to vari (tā to saskatīja I.Bērziņš) uztvert kā pamācību tam, kā nepārvērsties par sistēmas skrūvīti. Ja vēlies, tu vari to uztvert kā eksistenciālas pārdomas par to, kā ir būt pusaudzim pusmūžā. Vai kā biedējošu piemēru tam, kas notiek gadījumā, ja tu esi tik jauns, cik pats jūties, bet tas jau ir kļuvis nožēlojami. Kur ir filmas spēks, ka tās vēstījums tev neuzspiež atbildi uz jautājumu - kā tad īstenībā ir? Arī trīs filmas varoņi nebūt nav homogēniski - viņi varbūt visi atspoguļo vienas un tās pašas personības šķautnes, bet šīs šķautnes ir visnotaļ atšķirīgas un gana pretrunīgas.

Savā ziņā var teikt, ka šī filma neko īpaši jaunu par saviem varoņiem neatklāj - pat tādam cilvēkam kā man, kas Latvijas andergraunda kanonu pārzina tikai virspusējā līmenī, ir gana skaidri priekšstati par šīs filmas varoņu trijotni, un nekas pretējs šiem priekšstatiem te arī nebija redzams. Taču tas nav filmas trūkums - kā konkrētu varoņu momentuzņēmums konkrētā viņu dzīves posmā filma strādā ļoti labi. Filmā ļoti labi ir balansēts tās muzikālais saturs, varoņu atainojums dažādās situācijās un dažādās noskaņās.
2020-05-27
comments powered by Disqus