Pārgājienu spēle "Kurzemes vārdi"

2013-12-25

Ziemassvētku pārgājienā iepazinu vairākas pārgājienu spēles. Dažas no tām ir spēles ar jau lielāku vēsturi, bet viena - pilnīgs jaunieviesums. Domāju, šis bloga ieraksts varētu būt pirmais publiskais šīs spēles apraksts. Līdz ar to ceru, ka tas kļūs par kanonisku noteikumu paraugu, kam sekojot "Kurzemes vārdus" spēlēs turpmāko gadsimtu garumā.


Sagatavošanās spēlei
"Kurzemes vārdu" spēlēšanai ir nepieciešams iegādāties divus rekvizītus. Pirmkārt, kādu reģionālās preses laikrakstu no tā novada, kurā notiks pārgājiens. Piemēram, ja dodies pārgājienā Liepājas pusē, "Kurzemes vārds" būs droša izvēle. Tikām pārgājienā pa Vidzemes augstieni lieti noderēs Madonas "Stars". Laikrakstam nav obligāti jābūt "pirmā svaiguma", iespējams spēlēt arī "Kurzemes vārdus" retro variantā - piemēram, ar 1955.gada 13.augusta "Padomju Kuldīga" numuru.

Otrs obligātais rekvizīts - pudele šampanieša. Atkarībā no spēles dalībnieku skaita un atlētisma līmeņa, pudeles var būt arī vairākas (tāpat var gadīties, ka vajadzēs vairākas avīzes). Kā novērots praksē, divu-divarpus stundu "Kurzemes vārdu" raundam trīs cilvēkiem pietiek ar vienu šampanieti un vienu avīzi ar 16 lapaspusēm.

Katram dalībniekam izsniedz vienu avīzes atvērumu. Atkorķē šampanieša pudeli. Sāk pārgājienu. Būtiska piezīme: spēle "Kurzemes vārdi" spēlējama tikai diennakts gaišajā laikā, vēlams to spēlēt konkrētās dienas pārgājiena pašā sākumā, jo šampanietis ir perfekts rīta dzēriens.

Spēles gaita
Dalībnieks, kurš uzsāk raundu, sev iedotajā avīzes atvērumā atrod kādu pārējiem dalībniekiem potenciāli interesantu aprakstu un uzdod no tā jautājumu. Piemēri:

  • Kāpēc Minhenes Bayern atteicās izmantot Liepājas Daugavas stadionu par treniņlaukumu?
  • Ar kādu vietu un cilvēku Laurim Reinikam asociējas Liepāja?
  • Ko nav labi, ja vecmāmiņa liek mazmeitai iedot Ziemassvētku vecītim?
  • Pēc kā brauc ar prāmi Piparkūku namiņu cepēja?
  • Ar ko rokās skraida deputāti?
  • Kāds ir Rucavā populārākais sporta veids?


Pārējie dalībnieki pašu izvēlētā secībā atbild šo jautājumu. Par pareizu atbildi dalībnieks saņem 1 punktu, par daļēji pareizu - tik lielu punkta daļu, par kādu vienojas dalībnieki (atbildes sniedzēju ieskaitot, faktiski - tieši viņam ir gala vārds, jo šīs spēle tiek spēlēta pēc labākās sirdsapziņas). Kamēr atbilžu sniedzēji par savām atbildēm ir nopelnījuši punktus, jautājuma uzdevējs ir nopelnījis malciņu šampanieša. Līdz ar to viņa turēšanā pudele pāriet līdz nākamajam jautājumam. Tad jautājumu no sava avīzes atvēruma uzdod nākamais dalībnieks, un tā spēle turpinās līdz beidzās jautājumi un šampanietis. Atkal jau, atbilstoši novērojumiem, trīs spēlētāju spēlē avīzes saturs un šampanietis beidzas apmēram vienlaicīgi.


Spēles vērtējums
Spēlei ir vairāki acīmredzami plusi - tās spēlēšanai nepieciešamos rekvizītus nav nepieciešams vest jau no mājām, bet tos var iegādāties pārgājiena sākuma punktā (ja tas sākas pilsētā) vai pa ceļam (ja nē). Cena/kvalitāte attiecība spēlei ir ļoti laba - proti, jo labāks šampanietis, jo labāka spēle. Un kopējās izmaksas nav sevišķi lielas, domājams, šī spēle ir izdevīgāks pirkums kā galda spēle "Goldingen". Tāpat labi, ka šī spēle ir sportiska - tās spēlēšanas laikā dalībnieki var veikt līdz pat 10 kilometriem katrs. No tā gan izriet arī spēles vienīgais trūkums - ārpus pārgājieniem tās spēlēšana nav īsti iespējama, jo spēlei pietrūks dinamikas. Kopumā tomēr - noteikti varu rekomendēt šo spēli plašajām pārgājienu spēļu cienītāju masām.