Par futbolu Velsā

2023-03-28

Līdz šim pirmo un pēdējo reizi, kad es biju lidojis uz Latvijas futbola izlases izbraukuma spēli, bija tas bija 2014. gads un Nīderlande. Toreiz Latvija piedzīvoja savu rezultāta ziņā smagāko sakāvi mūslaiku vēsturē, sliktāk bija gājis vienīgi tad, kad ulmaņlaiki vēl bija nākotne.

Šajā brīdī, kad rakstu šo tekstu, atrodos lidmašīnā virzienā uz Stanstedu. Vēl priekšā ir brauciens ar auto uz Kārdifu, kur gaidāma spēle Velsa - Latvija. Līdz ar to manā rīcībā nav zināšanu par to, kāds būs bijis Latvijas izlases sniegums un rezultāts šajā spēlē. Toreiz, no Amsterdamas, pirms spēles rakstījām paskartes, vienu nosūtīju arī Edijam, kurš bija klāt šajā izbraucienā un toreiz viņam rakstīju par negaidīto Latvijas uzvaru un, šķiet, skaistajiem Rakela gūtajiem vārtiem. Šajā Visumā gan rezultāts bija 6:0 Nīderlandes labā, līdz ar to nepavisam ar savu prognozi netrāpīju. Vienlaikus tieši tajā, manuprāt, ir savs skaistums - kad tu mēģini paredzēt nākotni un absolūti netrāpi, kad tavā rīcībā nav "Captain Hindsight" spējas un kad tu atskatoties vari teikt: "Cik gan es biju naivs!" Līdz ar to es varu ar siltām jūtām raudzīties uz 2020. gada vasarā rakstītiem stāstiem, kuru darbība risinās nākotnē un kur ir pieņemts, ka pandēmija ilga, teiksim, pusgadu. Droši vien ir kāds autors, kas 1914. gada rudenī rakstīja grāmatu, kurā tas, ko mēs pazīstam kā Pirmo pasaules karu pēc pus gada bija cauri ar vienas vai otras puses absolūtu uzvaru. Vienlaikus man krīt uz nerviem šādu naivo prognožu izmantošana, kad tev jau ir reālās zināšanas par to, kā notikumiem būs lemts attīstīties. Īpaši ar šo grēko kino par pagātni, kur komiskuma efekta radīšanai kāds varonis paziņo, piemēram, ka kino ir pārejošs modes triks un pēc desmit gadiem visi atkal tikai lasīs grāmatas.

Tālab tagad, kad spēle vēl nav sākusies, izteikšu savas prognozes par to. Kas attiecas uz Latvijas izlases sastāvu, tur nav jābūt Finkam (Eiženam), lai paredzētu, ka vārtos būs Šteinbors, aizsardzības centrā Černomordijs un Ošs, flangos Jurkovskis un Savaļnieks. Laukuma vidu spēlēs Tobers un Zjuzins, kā spārni darbosies Cigaņiks un Jānis Ikaunieks, bet uzbrukumā būs Uldriķis (dziļāk laukumā) un Gutkovskis (smailē). Ja ne pēkšņas pēdējā brīža traumas, te patiešām variantu nav - Latvijas izlases galvenais treneris Dainis Kazakevičs ir aptuveni tikpat neparedzams kā laukakmens.

Bet, kāda būs spēle? Arī te patiesībā nav daudz variantu, līdz ar to pat īsti nezinu, kāpēc mēģinu kaut ko paredzēt. Velsa daudz kontrolēs bumbu, būs brīnums, ja Latvijai bumbas kontrole būs virs 25 procentiem. Būs daudz sitienu Latvijas vārtu virzienā un maz uzbrukumu Latvijas izpildījumā. Paredzu, ka būs ātri zaudēti vārti un tad vēl vieni. Pie 0:2 Latvija sāks spēlēt kaut cik dzīvelīgāk, jo Velsa (un tās daudzie līdzjutēji) vairs tā nespiedīs. Un tad iekritīs uz pretuzbrukumu, vēl pirmajā puslaikā rezultāts būs 0:3. Otrais puslaiks kļūs par formalitāti, Velsa, kurai neko vairs īsti nevajadzēs, iedabūs bumbu vārtos ceturto reizi, uz ko Latvija atbildēs ar goda vārtiem mača 86. minūtē. Iesitīs Ošs.

Uz maiņu nāks Jaunzems un Krollis, pirmais ko viņiem - ap 65. minūti, otrais - mazāk kā desmit minūtes pirms spēles beigām. Līdzjutēji (mēs) nebūsim priecīgi par spēles iznākumu, bet atzīsim to par taisnīgu. Un spriedīsim, ka izlases spēle izbraukumā tas primāri ir tusiņš un rezultāts nav pats svarīgākais dzīvē. Pēcspēles preses konferencē Dainis Kazakevičs teiks, ka nav apmierināts ar rezultātu, bet Velsai ir ļoti spēcīga komanda, kas pagājušajā rudenī spēlēja Pasaules kausā, un šādas spēles Latvijas izlasei ir ļoti svarīgas un kalpo kā māciba (kaut kam).

Tagad, kad esmu šo uzrakstījis, man ir jautājums: kāpēc man to vajag, kāpēc es esmu šajā lidmašīnā? Un atbilde, protams, ir dabiskā: rezultāts nav pats svarīgākais dzīvē, šis izbrauciens ar draugiem ir foršs neatkarīgi no blāvās spēles, un tādu atmosfēru stadionā Latvijā tu tāpat nekad nepieredzēsi.

Protams, sirds dziļumos es ceru, ka mana prognoze par spēli būs bijusi kļūdaina un uz šo ierakstu varēšu atskatīties kā uz pesimists sūkstīšanos, kamēr realitātē Rakela vārtu guvums būs atnesis Latvijai trīs punktus (nekas, ka šajā Visumā viņš nemaz nav Latvijas izlases sastāvā spēlei Velsā).