Sporta ziņas pirms 90 gadiem: 1930. gada 1. jūnijs

2020-06-01

Strādnieku futbolisti uzvar un zaudē. Čehoslovākijas prezidents nav gatavs skriet maratonu.

Latvis

Rūjienas Krauze - Moisakillas Ullo 6:3 (1:2). Sacīkste notika Rūjienā. Revanša sacīkste notiks pēc 2 nedēļām Moisakillā.

Club Francais - Kalev 2:1. Parīzes futbola čempions Club Francais savu pirmo uzstāšanos Igaunijā atzīmēja ar 2:1 uzvaru pār Tallinas Kalev. Puslaiks beidzās 1:0 par labu franču komandai.

Jauni Čehoslovākijas rekordi vieglatlētikā: augstlēkšanā ar kārti Korejs sasniedznis 3.96m, diska sviešanā Vanutšins 44.62m. Mūsu attiecīgie rekordi ir: neofic. Vithofa 3.60 un Sukatnieka 45.16, bet oficiāli Vithofa 3.51 un Jordana 44.29. Kāda jēga uzskaitīt neoficiālos rekordus? - Prezidenta Masarika godināšanas maratona skrējienā Prāgā uzvarējis Miserovskis, veicot distanci 3 stundās 9 minūtēs 39.2 sekundēs. Prez. Masariks uz viena viņa apsveicēja teicienu, ka viņš, prezidents, izskatoties ļoti spirgts un vesels, atbildējis, ka labākais pierādījums šādam apgalvojumam gan būtu, ja arī viņš, prezidents, piedalītos skrējienā. 80 gadus vecais prezidents jo ašā tempā nosoļojis vairāk kā kilometru, lai varētu redzēt skrējējus ceļā. Drīz pēc tam tad arī atskanējis starta signāls.

Strādnieku sports un sargs

Latvija — Igaunija 3:1 (1:1). Mūsu SSS jau ceturto gadu notur regulāras valsts sacīkstes futbolā ar mūsu kaimiņu
biedriem — igauņiem. Līdzšinējie rezultāti sekoši: 1927. g. 8:0 par labu Latvijai; 1928. gadā 2:3 par sliktu un 7:1 par labu Latvijai; Rīga Tallina 4:2; 1929. g. 2:2; Rīga — Tallina 3:2. Lai gan igauņu savienība vēl jauna, futbola sports uzrāda zināmu progresu. To varam redzēt arī no sacīkšu rezultātiem. Pirmā šī gada sacīkste notika Tallinā Vasaras svētkos. Laiks stipri neizdevīgs. Līst lietus, stiprs vējš. Tādēļ skatītāju pamaz. Mūsu vienība spēlē sekošā sastāvā: Dērums, Vilciņš, Pauipers, Dančauskis (vēlāk Zundmans), Zundmanis (vēlāk Dančauskis), Bercuks, Ceske, Lisakovs, Stahovskis, Šmerls, Stibners. Spēli uzsāk igauņi. Sākums lēns, apdomāts; norit laukuma vidū. Tas velkas līdz 10. min. Spēle pāriet pie igauņu vārtiem. Dančauskis piespēlē šmerlam, tas nenosegts, ar strauju izrāvienu ievada balli
igauņu vārtos. Igauņi, pēc zaudējuma, spēli uzsāk straujāk. Ļoti labi saprotas uzbrucēju centra trio, kas sagādā lielas pūles mūsu aizsardzībai. 35. min. tiesnesis diktē igauņiem par labu 11 mtr. Liekas, rezultāts izlīdzināsies, bet sisto bumbu Dērums veikli attur. —
Igauņi arvien neatlaidīgāk sāk aplenkt mūsu vārtus. Kreisā mala centrē, puslabais uzķer bumbu, piespēlē centram un bumba mūsu vārtos. Rezultāts 1:1. Mūsu vienība mēģina atkvitēt zaudēto. Balli piespēlē Ceskem. Tas, nenosegts, steidzas uz vārtiem. Liekas, vārti neizbēgami, bet vēl igauņu vārtsargs laikā izskrien pretī un bumbu iesit stūrī. — Puslaiks beidzas. Stūri 3:0 par labu Latvijai.
Otrais puslaiks straujš. Viss puslaiks pilnīgs pretstats pirmajam. Abas vienības cenšas līdz pēdējam. Bīstami momenti seko viens otram, kā vienā, tā otrā pusē. Apbrīnojama abu vārtsargu augstā spēle. Tie bieži vien likvidē neturamus vārtus. 20. min. liktenīga igauņu vienībai. Stahovskis tuvojas igauņu vārtiem. Piesteidzas igauņu aizsargs. Stahovskis, redzēdams, ka pats bumbu ievadīt vārtos nespēs,
piespēlē atpakaļ, brīvi stāvošam Zundmanim. Seko šāviens un bumba — vārtu labā stūrī. Spēle pieņem nepieredzēti strauju raksturu. 35. min. nāk spēcīgs šāviens uz Dēruma sargātiem vārtiem. Liekas, vārti neizbēgami. Bet balle skar vārtu stabu un ieripo autā. Seko atkal vairāki bīstami momenti igauņu vārtu priekšā, Šmerlim izdodas izrauties cauri igauņu aizsargu līnijai. Straujā skrējienā dodas uz vārtiem, bet... balle vārtsarga rokās. Tas pats atkārtojas vēlreiz. Balle ceļo uz mūsu vārtiem; ar ātru kombināciju igauņu uzbrucēju trio apspēlē mūsu aizsargus. Pusdabais aizskrien garām aizsargiem un tuvojas vārtiem. Dažus metrus no vārtiem Dērums krīt un balle paliek viņam rokās. Puslaiks tuvojas beigām. Igauņi par visu varu grib panākt izlīdzinošos vārtus. Divas min. pirms beigām Stahovskis saņem balli uz 16 m. līnijas, atrazdamies aizmugurē. Tiesnesis to neredz. Seko sitiens. Liekas, balle ies garām, bet tā griezdamās ieiet
vārtu augšējā stūrī. Drīz arī tiesneša svilpe vēsta spēles beigas. Latvijas vienība atstāj laukumu ar 3:1 kā uzvarētāja. Igauņu vienībā izcēlās vārtsargs. Ļoti labs bija labais aizsargs. Uzbrucējos sevišķi izcēlās puslabais un kreisā mala. Vienība labi sapratās. Spēlē cenšas ieraut visus spēlētājus, ko nevar teikt par mūsu vienību. Ja vēl pirmā puslaikā tika piespēlēts malām, tad otrā puslaikā malas stāvēja pilnīgi dīkā. Sevišķi izcēlās Dančauskis par centra pussargu. Bercums labs, bet nesedza savu malu. Ļoti labi strādāja Dērums vārtos. Uzbrucējos izcēlās Lisakovs un Šmerls ar bīstamiem izrāvieniem. Ceske sevi nevarēja parādīt. Vājš bija Stibners un otrā puslaikā arī Paupers.
Rīga — Tallina 0:3 (0:3). Vienu dienu vēlāk notika pilsētu sacīkste: Rīga — Tallina. Spēle notika „Kaleva" laukumā. Laukums stipri mazs un ciets. Mūsu spēlētāji stipri noguruši no iepriekšējās spēles, kā arī vienam, otram Igaunijas "labumi" vairāk gājuši pie sirds. Arī laukums nepierasts. Spēle ne tuvu tai, ko redzējām iepriekšējo dienu. Ja vēl igauņiem bija cenšanās un griba spēlēt, tad mūsu vienībai tāda nemaz nebija. — Noteikti pārāka bija igauņu vienība un tik pateicoties mūsu aizsargu neatlaidībai rezultāts 0:3.
Esmu apbēdināts, ka strādnieku sportistiem tādas problēmas ar disciplīnu! Vai tiešām arī viņiem pielipuši pilsoniskajam sportam raksturīgie netikumi?

Pēdējā Brīdī

Universitātes sports - Hakoah 1:1. US un žīdu Hakoah vienību draudzības sacīkste JKS laukumā aizvakar beidzās 1:1 neizšķirti. Puslaiks deva 1:0 par labu studentiem. Izlīdzinošos vārtus žīdi guva otrā puslaika beigās ar 11 metru soda sitienu. Pāris gadus vēlāk sacīkstes starp US un Hakoah kļuva par vienu no asākajiem Rīgas derbijiem, lielā mērā "pateicoties" nacionālisma iešanai plašumā.