Sporta ziņas pirms 90 gadiem: 1930.gada 10.aprīlis

2020-04-10

Dreifuss uzvar Monako lielās balvas izcīņā. Vai notiks revanša cīņa starp Aļehinu un Kapablanku? Nosaukts provizoriskais Latvijas futbola izlases sastāvs.

Libausche Zeitung


Lielās autosacīkstes Monako, kuras braucējam un mašīnai uzstāda visaugstākās prasības, ir noslēgušās. 3.18 kilometrus garo apli jāveic 100 reizes gan augšup, gan lejup pa Monako ielām. No 17 pieteiktajām mašīnām pēdējā dienā konkurencē bija atlikušas tikai 5 un visas Bugatti un neviena ārzemnieka pie stūres. Par uzvarētāju kļuva nicietis Dreifuss ar laiku 3:41:2, otrais Širons 3:41:24, trešais Buriā 3:49:20. Rakstā tas nav minēts, bet sacensību uzvarētājs Dreifuss, kurš brauca ar privātu automašīnu pretstatā Bugatti rūpnīcas pārstāvim Šironam, bija savai mašīnai piemontējis papildu benzīnbāku, jo bija secinājis, ka tas ir vienīgais veids, kā pārspēt rūpnīcas komandas mašīnu, un šī stratēģija viņam attaisnojās. Tikām Širons ir vēsturē vecākais braucējs, kas piedalījies F1 sacensībās - viņš 1955.gadā izcīnīja 6.vietu turpat Monako, esot 55 gadus vecs. Bet nekas - tuvākajās dienās presē būs arī detalizētāks notikumu pārskats!

Regbija valstu sacīkstē Francija - Vācija, kas notika Berlīnē, beidzās ar francūžu augstu uzvaru 31:0.

Prāgas futbolisti savā laukumā, lai arī no viņiem bija gaidīts vairāk, knapi izmocīja 1:1 pret Berlīnes sastādīto komandu.

Latvijas kareivis


Amerikāņi grib revanšu. Vācu laikraksti ziņo, ka amerikāņu šahistu aprindas cenšoties noorganizēt šovasar revanša sacīksti starp tagadējo pasaules meistaru Aļehinu un bijušo meistaru Kapablanku. Kā zināms, Aļehins pasaules meistaru ieguva 1927. gadā, kur cīņā pret Kapablanku tas vinnēja 6, pazaudēja 3, bet 25 partijas nospēlēja neizšķirti. Kopš tā laika Aļehins ar Kapablanku ciņu vairs nav atkārtojuši, lai gan pagājušā gadā Kapablanka Aļechinu izaicināja; tomēr pēdējais bija jau apsolījies mēroties spēkiem ar Bogoļubovu, kuru, kā zināms, Aļchins pārliecinoši uzvarēja. Laikraksti atzīst, ka Aļehins pēdējos gados stipri progresējis, jo nesen. Sanremo cīņā pret 15 meistariem 13 uzvarējis, bet ar 2 nospēlējis neizšķirti. Bez šis sacīkstes šogad esot vel paredzama interesanta tikšanās starp Kapablanku no vienas un Ņimcoviču (rīdzinieku) un holandieti Eivi no otras puses. Abiem pēdējiem spēlētājiem šahistu aprindās paredz spožu nākotni. Revanša cīņa starp Aļehinu un Kapablanku tā arī netika organizēta (par ko Kapablanka esot smagi pārdzīvojis). Bijušais rīdzinieks Ņimcovičs (pārstāvēja Dāniju) patiešām tajā laikā esot bijis trešais labākais šahists pasaulē, viņš ir ievērojams arī kā šaha teorētiķis. Aļehins kopš titula izcīnīšanas 1927.gadā uz to brīdi nebija zaudējis nevienu nopietnu cīņu, līdz 1931.gadā Prāgā viņš piekāpās Latvijas lielmeistaram Hermanim Matisonam, kuru tikai gadu vēlāk mūžībā aizsauca tuberkuloze. Pasaules čempiona titulu Aļehinam 1935.gadā atņēma šajā rakstā piesauktais holandietis Makss Eive.

Latvis


Latvijas futbola vienību, ja to vajadzētu uzstādīt jau šodien, kapteinis Rēdlihs sakārtotu šādu: vārtos Arvīds Jurgens, aizsargos Voldemārs Grāvelis un Voldemārs Roze (kas vairāk piedzīvojis un arī taktiski labāks kā Audriņš) vai Audriņš (kas fiziski spēcīgāks, ātrāks un enerģiskāks nekā Roze); kandidātos patlaban minami Ādolfs Sīmanis, Fricis Laumanis, Rūdolfs Kundrāts. Pussargos Vladimirs Bērziņš, Alberts Šeibelis, Kārlis Karsons, tuvākā rezervē Alfons Novickis. Uzbrucējos kreisā malā Arkādijs Pavlovs, kā puskreisais Vladimirs Plade, centrā Ēriks Pētersons, puslabais Aleksandrs Priede, bet nav pašlaik neviena krietna labā ārējā. Vai mēģināt Pladi šai postenī un puskreisā vietu tādā gadījumā uzticēt Fricim Dambrēvicam? Viens no tuvākiem kandidātiem uzbrucēju virknei ir arī Voldemārs Žins. Katrā ziņā, jāņem vērā, ka šāds sastāvs minēts šai dienai. Kad būs notikušas vairākas sacīkstes un sākts valsts vienības treniņš, tad tik varēs noteikt valsts vienības kodola izlasi. Lai arī viņš kļuva par trīskārtēju Latvijas meistaru (1930-1932), Eduards Audriņš Latvijas izlasē nevienu spēli neaizvadīja un patiesībā tikai 1930.gadā viņš bija meistarvienības kodola spēlētājs. V.Plade Latvijas izlasē savu pēdējo spēli bija aizvadījis jau 1929.gada vasarā. Dambrēvics patiešām tika iesaistīts izlasē, aizvadot 5 no sešām valstsvienības spēlēm 1930.gadā, tāpat uzbrukumā spēlēja vēl viens liepājnieks Roberts Blūmentāls.

Paredzamais Amatiera sastāvs spēlei ar Hakoah Pavasara kausa izcīņā: vārtos Jēkabs Flugins, aizsardzībā Pēteris Lauks un Voldemārs Gulēns, pussargi: Vende, Liepa, Ozols; uzbrucēji: Kārlis Balodis, Henels, Mihails Boļšakovs, Brands, Oskars Peilis.

Holande - Itālija 1:1. Holandes un Itālijas sacīkste futbolā notika Amsterdamā un beidzās 1:1 neizšķirti, pirmais puslaiks 1:0 par labu Itālijai.