Sporta ziņas pirms 90 gadiem: 1930.gada 11.aprīlis

2020-04-11

Ieskats profesionālā restlinga aizkulisēs. Noskaidrots Latvijas meistars volejbolā.

Latvijas Kareivis


JKS Latvijas volejbola meistars. Pēc visai saistošām cīņām volejbola meistarturnīra pirmā vietā izbīdījās JKS komanda, kura pelnīti ieguva Latvijas meistara godu. Otrā vietā "Latvju Jaunatne", kurai vēl svētdien jāspēlē ar "Universitātes sports". Ja pēdējā zaudētu cīņu, tad dēļ trešās vietas sacentīsies US ar LSB.

Latvis


Rīgas meistarsacīkstēs vingrošanā pirmā klasē (desmitcīņā) 1.vietu ieguva H.Ulrihs, 2.vietu Neters, 3. Grēnings; 2.klasē (septiņcīņā) 1.vietu ieguva H.Kleins, 2. Mateksons, 3. Legzdiņš; trešā klasē (pieccīņa) 1. vietu ieguva E.Hofmans, 2. Bongs jaunākais, 3. Tolkīns. Visi atzīmētie vingrotāji ir RVB biedri. Sieviešu sacensībā pirmā klasē 1.vietu ieguva E.Millere (RVB), 2. E.Plato (LVB), 3. H.Grēninga (RVB); otrā klasē 1. Taraškēviča, 2. Kalniņa, 3. Vaguloviča (visas - LVB); sieviešu vienību sacensībā ar lielu pārsvaru uzvarēja fiziskās audzināšanas inspektora V.Cekula vadībā LVB grupa.

Itālijas B vienība uzvarējusi Luksemburgu 8-1 (5-1) valstu sacīkstē futbolā, Dženovā. Čehoslovākija: Prāgā Sparta - Viktoria Žižkov 5:3; Bohemians - TichAFK 4:0; Teplicā Teplicas FK - Klando 3:0. Meistarības punktu tabelei tagad šāds skats: Slavia 22 punkti, Bohemians 15, Sparta 14, Teplicas FK un Viktoria 10, Klando 9, TichAFK 4 un Česke Karlin 2. Ungārija paziņojusi galīgi, ka nepiedalīsies pasaule smeistarības izcīņā Montevideo.

Dzīve


Spēka vīri. Cirkus pašreiz kupli apmeklēts. Ik vakaru iznāk rīdziniekiem jau no agrākiem laikiem labi pazīstamais arbits Šloss-Knostenbergs: "Parade allez!" - un garā pavedienā nodefilē "spēka vīri" no visām pasaules malām, milži un skaisti antīki skaistuļi.
Cīkstoņu ansamblis daudzpusīgs: īsta spēka demonstrējumiem - milži - Griķis, Pošofs, piņeckis; kaušļi - Mrna, Karšs un Orlovs; antīka skaistuma cienītājiem - abesīnietis Siki, polis Štekers, Kleijs, mūsu pašu Krūmiņš; jautrības mīlētājiem - nepārspējamais klauns Buhheims un aktieris Orlovs. Respektēts pat vecāka gada gājuma skaistais dzimums - viņš var pamielot acis pie jaunā, gandrīz vēl zēna - Soforska. Žīediem - arī pašu miesa un asinis - Selis Sošofs, latviešiem tāpat sava cerība - milzis Griķis, krieviem - Orlovs, poļiem - Štekers, Piņeckis, vāciešiem Kleijs u.t.t.
Lietpratēji tomēr saka: lai gan Šlofs ģeniālākais no visiem Rīgas režisoriem, tomēr viņš varēja būt vēl daudz spilgtāks: priekš žīdiem vajadzēja viena arāba - Palestīnas jautājuma izšķiršanai un leišiem un poļiem Viļņas jautājuma nokārtošanai - vienu kārtīgu leiti. Tad čempionāts drīz vien pārietu uz operu, kur daudz plašākas telpas un tur jau uzstājušies...
Pret profesionālās cīņas sportu ir dažs labs aizspriedums, un tomēr tas velk, sevišķi pēdējos gaods, ne vien Rīgā, bet arī visā pasaulē. Sauciens: "Panem et circenses!" nav nozudis no cilvēku lūpām nekad, bet lai profesionālās cīņas dotu tiešām izpriecu, ir darīts viss iespējamais. Berlīnē ar lieliem panākumiem darbojas vesela akadēmija profesionālu cīkstoņu sagatavošanai. No cīkstoņa prasa ne vien spēku, bet tam jābūt arī labam aktierim, jāpazīst visos sīkumos pūļa psiholoģija. Tikai reaģējot uz viņu, cīņas kļūst saistošas, interesantas: pasaule grib būt pievilta, jo patiesība ir pārāk pelēka.
Ka čempionāts būtu tikai mānīšanās, būs teikts pārāk stipri: redzamākie cīkstoņi nekad labprātīgi nekritīs, kaut arī to prasītu nezin kādi apstākļi, to vienkārši liedz viņa paša intereses: jo redzamāks cīkstonis, jo lielāks atalgojums. Tad drīzāk viņš izvairīsies no tāda čempionāta, kur viņam bīstams pretinieks, jeb tur no viņa prasa, lai tas vispārējās interesēs labprātīgi kristu.
Pazīstamākais poļu spēka vīrs Zbiško Cigaņevičs nesen vienkārši aizbēga no Varšavas, dabūjis zināt, ka ieradīsies Štekers, kas arī pretendē uz spēcīgākā Polijas cīkstoņa godu.
Uz piedalīšanos Rīgas čempionātā ļoti priecājās arī Ļefsinovičs, bet kā nebrauc, tā nebrauc... Grib un nevar, kaut gan Griķis, kas domāts viņa atvietošanai, nebauda ne mazāko piekrišanu.
Ka cīņas būtu viscauri tikai balagāns, neliecina arī citi apstākļi: nav gandrīz neviena vecāka cīkstoņa, kuram nebūtu lauzts kāds kauls, vai ielauzts galvaskauss. No skatuves nogājušā cīkstoņa Brillas galvas kausā veseli trīs iedobumi, agrāko cīņu trofejas. Brilla pašreiz reprezentējas Rīgas čempionātā kā Starptautisko cīkstoņu savienības pārstāvis, cīņās vairs nepiedalās.
Un čempionāts velk, neraugoties uz to, ka katra pirmā redzamāko cīkstoņu 20 minūtes ilgā satikšanās vienmēr beidzas neizšķirti. To prasa čempionāta kase, jo pret noliktu cīkstoni publikas interese ātri atslābst, bet redzamāko cīkstoņu atalgojums ir augsts.
Pirmā redzamu cīkstoņu satikšanās nav nekas vairāk kā tikai demonstrācija, un to zina arī publika. Publika arī tīri labi zina, ka Orlovs nav nemaz tik dusmīgs, bet viņai patīk viņa nepārspējamā spēle un nepatīk Mrna, kuram laušanās iedzimta un kas kaujas no visas sirds ne sliktāk par pusnenormālo Karšu, kurš jau divas reizes bijis psihiatriskās slimnīcas pacients, gluži kā pasaules karā kontuzētais Buhheims, kurš, vēl pastrīpojot savu iedzimto komisku, tālu pārsniedz labāko klaunu. Publikai patīk arī antīko cīkstoņu tīrās veiklības un spēka demonstrējumi, bet nepatīk vienmulīgas, kaut arī 100% tīras cīņas.
Antīkiem cīkstoņiem Kleijam, brūnam Siki un citiem bieži pasniedz sarkanas puķes, kurās tie dalās ar partneri. Bet puķes bija domātas tikai Kleijam, tāpēc nākošā vakarā tās bija tā savītušas, ka pat atlēts tās varēja sadalīt divās daļās tikai pēc pāris minūtēm: tās bija domātas tikai viņam vienam.
Un pēc tam - ložā, kurā ik vakarus kvēloja divas tumšas dienvidnieces acis - parādījās cita seja.
Visnopietnāk tomēr to lietu ņem galerija. Tai ir savi "speci", kuri pamācīs opašu Šlofu, nerunājot par aizrādījumiem gandrīz ikvienam cīkstonim.
"Klausies, bulli, bez vcirvīša tu ar viņu galā netiksi."
"Jānīt, parāds nav brālis - dod atpakaļ ar procentiem!"
Orlova bārda ir relikcija. Pie tās nedrīkst ķerties neviens, lai neiemantotu galerijas nedzēšamu naidu.
"Rokas nost no bārdas!" - skan gandrīz pa visu Orlova cīņas laiku. Un vai! tam, kurš to uzdrošināsies: viss, kas pie rokas, birst tūlīt uz viņa galvas. Netaupa pat portsigārus un mājas atslēgas.
Bet arī ložās netrūkst entuziastu, kas pie savu mīluļu neveiksmēm vai gatavi traulties arēnā. Redzami politiķi atraujas no laušanās sacīkstēm vairāk kā savām sacīkstēm - Saeimā.