Sporta ziņas pirms 90 gadiem: 1930.gada 12.aprīlis

2020-04-12

Kas īsti notika Monako? Slavena tenisiste atvadās no sporta, jo sievas pienākums ir ziedot visu savu interesi ģimenes dzīvei. Roberts Plūme vairs nebrauc ar riteni.

Sport Rundschau


Četrpadsmit dienas Montekarlo valdīja Grand Prix noskaņojums. Otro reizi aizraujošās auto sacīkstes notiek īpatnējākajā no visām trasēm. Par to ir pārliecināti gan visi autobraukšanas meistari, gan skatītāji, ka trīs kilometri trases, kas risinās gar Monako tūristisko ostu, ir viena no labākajām un sarežģītākajām sacensību trasēm. Asi līkumi, paugurainais apvidus veido nebeidzamu slodzi bremzēm un motoriem, mašinām sanāk starp 150 kilometriem un 50 kilometriem, bremzējot un uzņemot ātrumu. Vai tam, kurš pārsniedz piemēroto ātrumu! Metra attālumā atrodas metāla laternas, betona balsti, tuneļu sienas un iekrišana jūrā.
Kas uzvarēs? Katrs mazais ierēdnis, katrs frizieris, katrs viesmīlis šajās dienās liek dažu franku likmi svētdienas sacīkstēm. Favorīti ir Širons ar 3:1, pērnā gada uzvarētājs Viljamss 5:1, Štiks 6:1, Dreifuss 7:1. Burggallers ar 100:1 ir pārliecinošs pastarītis.
Izloze deva sekojošu situāciju: 1.rindā Viljamss, Bouss, Boreahini. 2.rinda Buriāni, Širons. 3. rinda Canelli, Freai, Leūrs; 4.rinda Cēenders. 5.rinda Dreifuss, Areangeli, Stancelēns; 6.rindas Štikrs, Areo. 7. rinda Biondeti, Burianī, Burggallers.
Karstā rivjēras saule bija virs Monako ostas jahām un laivām, kad tika dots starts otrajai Monako Lielās balvas izcīņai. Desmiti tūkstošu skatītāju sasprindzinājumā gaidīja uz māju jumtiem, šaurajās ieliņās un pils mūriem.
Pulksten vienos pēc Francijas laika nolaida starta karodziņu un peletons devās garām tribīnēm un devās virzienā uz Kazino. Vadībā bija Širons, kam sekoja virkne citu braucēju. Štiks mazliet bija ticis uz priekšu. Pēkšņi skatieni pievērsās negadījuam izbraukšanā no tuneļa: Arko ar savu 7 litrīgo Mersedesu, to pašu auto, ar ko pērn brauca Karačiola, pēkšņi sagriezās šķērseniski, uzrāpoja pa zemo mūrīti, kas šķir krastmalu no jūras un tikai pamazām atsāka braukšanu. Par matu viņš izvairījās no iekrišanas ūdenī. Arko piestāja boksos ar ievainojumu virs kreisās acs. Akmens, ko bija pacēlusi priekšā braucošā mašīna, bija sašķaidījis viņa brilles un laupījis viņam redzi. Viņa mašīna bija pēc saskarsmes ar sienu kļuvusi nelietojama.
Negaidījumi ātri vairojās. Širons sacensību vadībā noteica ellīgu tempu. Apļa rekordi kritās no 2:11 uz 2:9, līdz pat 2:7 (Dreifuss), kas atbilst 90 kilometru vidējam ātrumam. Biondeti ar savu pusotra litra Talbo palika boksos ar salauztu ventili. Burionao iebrauca sienā un viņam nācās izstāties saliektas ass dēļ. Nākamais bija Boracini, kuru Širons jau bija apdzinis par apli. Ātrajam Maserati bija tehniskas problēmas.
Drīzumā publiku pārņēma nemiers: favorīts Štiks pēc 20 apļiem iebrauca boksos. Viņa automātiskās aizdedzes pārsegs bija ieklemmējies un iesprūdis vēlaizdedzes stāvoklī. Iepalicis pustoru apli, vācietis darīja visu, lai atgūtu zaudēto un tik labi ieskrējās, ka desmit apļu garumā viņš brauca tik labā ātrumā, kas pārsniedza pat Širona tempu. Taču pēc 30. apļa Širons atkal pacēla roku un drīz apturēja braukšanu. Sajūgs bija pagalam. Arvien lēnāks kļuva vācietis, līdz viņam nācās izstāties no cīņas. Vienīgais, ar ko sevi varēja mierināt Štiks, bija, ka Viljamsam negāja labāk. Pērnā gada uzvarētājam nācās divreiz piestāt boksos, kā rezultātā viņa jaunais Bugatti bija tik tālu atpalicis, ka pēc 30. riņķa Viljamss no dalībnieku sastāva bija pazudis.
Tikmēr cīņa par vietām turpinājās. Luijs Širons sargāja pirmo pozīciju, stabili kā pulkstenis brauca viņa divlitru mašīna.
Un tad pēkšņi 86. aplī notikums: Širons piestāj! Patiešām, Luijs Širons ar savu mašīnu piestājis boksos, apkārt drudžaini rosās personāls. Viņa sajūgs bija jāpieregulē. Nevajadzīgie apļa rekordi tagad viņam atriebās. Dreifuss apzinājās situāciju, iedeva pilnu gāzi un ar apļa rekordu izvirzījās vadībā, brīdī, kad Širons trasē izbrauca 300 metrus viņam aiz muguras. Izvērsās satriecošs duelis. Abi traucās caur līkumiem.
Lieliski braucsa bijušais Alfa Romeo pilots Cēenders. Širons cīnījās par katru metru, tomēr sasniegt mazāk kā 22 sekunžu atpalicību viņam neizdevās, un Dreifuss kļuva par sacensību uzvarētāju ar jaunu rekorda laiku 3 stundas 41 minūte 2 sekundes, kas atbilst vidējam ātrumam 86.317 km/h. Totalizators izmaksāja par to 64:10, par Širona vietu 26:10, par Buriā 36:10. Sacensību organizācija un apstākļi presei bija lieliski.
Kopējie rezultāti: 1. Dreifuss 3:41:02; 2. Širons + 00:24; 3. Buriā + 07:18; 4. Cēenders + 10:37; 5. Dorē + 21:04. Štubers atpalika 6 apļus. Visi brauca ar Bugatti.

Minhenes Bayern - Greuter Fuerth 4:2 (1:0). Aptuveni 25 tūkstoši skatītāju bija klāt šajā cīņā Minhenē, kuru Bayern pelnīti uzvarēja, jo viņi demonstrēja labāko sniegumu uzbrukumā. Pēc pārtraukuma Hofmans deva rezultātu 3:0 Bayern labā. Furth spēja atgūt vienus vārtus, pateicoties savam centra uzbrucējam. Leinbergs no tuva attāluma guva otros vārtus, bet divas minūtes pirms spēles beigām Šmits solo gājienā guva Bayern labā ceturtos vārtus, kas pilnībā nodrošināja Bayern uzvaru.

Ēvalds Tipners, populārais Igaunijas futbola izlases vārtsargs, ir ļoti daudzpusīgs sportists. Viņš ir spēcīgs ne tikai futbolā, hokejā un vieglatlētikā, bet viņš ir arī cīkstonis un svarcēlājs ar ne mazākiem panākumiem. Pašaizsardzības meistarsacīkstēs smagatlētikā viņš ieguva pirmo vietu gan svarcelšanā, gan cīņā pussmagajā svarā.

Libausche Zeitung


No Londonas pienāk jauni Anglijas Deivisa kausa komandas treniņspēļu rezultāti. Olifs negaidīti pieveica Lī 4:6, 8:6, 6:3. Jaunais Perijs cienīgi piekāpās Kingslijam ar 7:5, 3:6, 5:7, 3:6. Ostinam pret Šarpu vajadzēja piecus setus uzvarai, rezultāts bija 4:6, 6:3, 6:1, 4:6, 6:1.

Jūrmalas Vārds


«Jūrmalas Sports» komanda noturēja treniņu sacīksti futbolā ar Tukuma JKS Tukumā. Sacīkste beidzās 1:1 (0:0) neizšķirti, lai gan jūrmalnieki bija pārsvarā. Spēles gaitu stipri traucēja lielais vējš un smilšainais laukums. «Jūrmalas Sports» uzstādīja šādu sastāvu: vārtsargs — Kreicbergs, aizsargi — Jansons, Švānfelds; pussargi — Pavlockis, Grintāls, V. Stūls. Uzbrucēji : Fr. Rogermanis, Dž. Viņķis, J. Rode, N. Štūls, K. Rogermanis. Vārtus ieguva Dž. Vinķis. Ļoti labu iespaidu atstāj komandas krāsas: oranžu krekli ar melniem atlokiem, melnas biksītes un melnas zeķes ar platiem oranža atlokiem. Jauna komanda sekmīgi aizstāvēja savas krāsas un Jūrmalas futbolistu slavu, savā pirmā atklātā sacīkstē un pie tam vēl ārpus savām mājām. Komandā loti labs bija vārtsargs Kreicbergs, kā ari pārējie komandas locekļi pēc ziemas atpūtas.

Latvis


Roberts Plūme, mūsu riteņbraucēju eksmeistars, pagājušajā gadā nepiedalījās it nevienā sacīkstē. Vai arī šogad viņš nestartēs? Būtu ļoti žēl, ja mūsu aktīvajam riteņbraukšanas sportam zustu tāds krietns spēks, kāds ir Roberts Plūme.

Cimmermanis startēs, bet Motmillers nestartēs rītdien Latvijas meistarības izcīņā cross-country skriešanā apmēram 8 kilometru distancē.

Marta Noreliusa, pasaulslavenā zviedru-amerikāņu peldētāja, kas 1929.gada beigās bija ne mazāk kā 10 pasaules rekordu īpašniece, gājusi zudumā aktīvam peldēšanas sportam tā iemesla dēļ, ka apprecējusies. Viņas vīrs, arī pasaulslavens meistars airēšanā Džo Raits, gan vēl nepāriešot no aktīva pasīvā, bet viņa, tas ir, Marta Raita, esot galīgi atteikusies. "Sievas pienākums ir ziedot visu savu interesi ģimenes dzīvei." Tā teikusi pasaules meistare. Lai arī skanot vilinoši: "Atgriezies, atgriezies vēl vienu reizi..." - viņa palikšot uzticīga savam lēmumam.