Sporta ziņas pirms 90 gadiem: 1930.gada 12.maijs

2020-05-12

Tikai futbols! Vācija spēlē neizšķirti ar Angliju. Vanderers pieveic igauņu viesus. Olimpija pārspēj ASK.

Rigasche Rundschau

Vanderers pārspēj Tallinas Sportu. Skaista spēle brīnišķīgā laikā pārpildītu tribīņu priekšā. Pēc ilgāka laika atkal spēle, kas turēja skatītāju nervus zināmā sasprindzinājumā un vienlaikus sagādāja baudījumu, kas šosezon vēl nebija pieredzēts. Abas komandas bija labā formā un vadīja spēli, par kuru var teikt, ka tā apliecināja acīmredzamu progresu futbolā kā sportā. Īpaši tas bija sakāms par Vanderera komandu, kas pēc ilgāka laika pārgājusi uz pilnīgi jaunu spēles sistēmu. Salīdzinot ar pagājušā gada Vanderera spēli, tas ir īpaši uzkrītoši. Šī pilnīgā pārkārtošanās šķiet tomēr pagājušā gada trenera darba rezultāts, kas kā zināms parasti piln;ībā izpaužas vien nākamajos gados.
Sākumā Vanderers šķita mazliet neorganizēts, jo uzbrucēju rindā bija jauns izvietojums bez Šteinberga, kas nezināmu iemeslu dēļ nepiedalījās, kas bija nepierasti malējam labējam uzbrucējam Aleksandram Ābramam. Aleksejs Andrejevs spēlēja kreisā malējā pozīcijā un Novickis, kas no spēles uz spēli kļūst labāks, vidū. Rīdzinieku uzbrukuma rindās, kuras labi atbalstīja Česlavs Stančiks un Harijs Fogels, kā arī Vladimirs Plade, redzēja gatavību spēlēt ar lielāku ātrumu un spēles vienotību, kas komandas uzbrukumam deva daudz bīstamu iespēju. Tomēr tikai dažas minūtes pirms puslaika beigām Novickim no tuva attāluma izdevās pārspēt lieliski spēlējošo slaveno Tipneru un dot savai komandai 1:0 pārsvaru.
Pēc pārtraukuma Plade pārgāja spēlēt kreisajā malā, kamēr Andrejevs spēlēja kā puskreisais. Pladem izdevās parādīt, kā ir jāspēlē malējam uzbrucējam un ka malējā uzbrucēja labs sniegums var būt ar izšķirošu nozīmi spēles iznākumā. Līdz pat labajam Vanderera uzbrukuma flangam, kurā Ābrams atkal un atkal izgāzās, visas komanda bija spēles augstumā. Spēles temps vēl tika kāpināts. Andrejevam izdevās 12. minūtē no aptuveni 6 metru attāluma netverams sitiens pa zemi un rezultāts bija paaugstināts uz 2:0. Tagad Rīgas komandā sāka parādīties noguruma pazīmes. Vēl kādu laiku viņi turēja spēli atvērtu, taču pēc viesu spidiena, kuru precīzā saspēle atstāja ļoti labu iespaidu, bija vairs tikai jābremzē. Arvedam Jurgenam bija daudz darba, ar savu uzdevumu viņš galā tika meistarīgi, glābjot šķietami bezcerīgās situācijās. Vienu reizi tomēr viņam nācās kapitulēt, līdz ar to šī reti interesantā cīņa beidzās ar Vanderera uzvaru ar rezultātu 2:1.

Latvijas Sargs

Olimpija - ASK 1:0 (0:0). Vārtus liepājnieki ieguva ar 11 metru soda sitienu, ko izpildīja Skinčs. Detalizētāks apraksts - rītdien

Rīgas apgabala meistarsacīkšu rezultāti. 1.līgā žīdu Makkabi spēlēja neizšķirti ar Hakoah 1:1 (1:0), Jaunekļu kristīgā savienība uzvarēja Strazdumuižas izglītības biedrību 2:1 (0:1). 2.līgā Latvju jaunatnes - Rīgas jūrmalas sporta biedrības sacīkste beidzās neizšķirti 5:5, Universitātes Sports uzvarēja LVKA 2:1, poļu studentu vienība Reduta uzvarēja krievu Bogatiru 3:2 (0:1). Virslīga rezervju klasē: Amatieris - Unions 3:0. Vispārējā rezervju klasē: Strazdumuiža - JKS 3:3, Bogatirs - Hakoah 3:1.

Libausche Zeitung

Vācu amatieri līdzvērtīgi Anglijas profesionāļiem. Pirmā futbola sacīkste starp Vāciju un Angliju Vācijā izraisīja nebijušu interesi. Jau vairākas dienas pirms spēles 50'000 skatītājus gatavais uzņemt Grīnevaldes stadions izpārdots. Tur taču uzstājās labākie Eiropas amatieri pret Anglijas profesionālā futbola korifejiem. Skatītāju cerībām nenācās vilties, bija ļoti skaista cīņa, kurā vācieši sevi parādīja cienījami. Vācieši uzstādīja labāko iespējamo vienpadsmitnieku. Vācu reperezentācijas komandas rindās nebija neviena berlīnieša, dienvidvācieši dominēja. Arī briti uzstādīja savu spēcīgāko izlasi.
Pirmajā puslaikā nelielu pārsvaru demonstrēja angļi, kas varēja paļauties uz savu lielo tehnisko varēšanu. Vācu uzbrukumi toties atzīmējās ar lielāku spēku un mērķtiecību, tomēr lielākoties tomēr pieveica sekmīgs aizsardzības futbols. Ar 2:1 Anglijai par labu komandas devās pārtraukumā. Otrajā puslaikā vāciešiem izdevās uzspiest viesiem savu spēli un pateicoties centīgajam Hofmanam (Drēzdene) izlīdzināt rezultātu. Tāpat Hofmans bija tas, kas guva vēl vienus vārtus, noslēdzot atkārtotu vācu uzbrukumu. Angļi metās pretuzbrukumos, kurus tomēr likvidēja ar savlaicīgu darbu aizsardzībā Vācijas aizsardzības grupas spēlētāji ar vārtsargu Krecu priekšgalā. Tikai 10 minūtes pirms spēles beigās angļu uzbrukuma vadītājam Vatsonam izdevās ar netveramu sitienu ar galvu izlīdzināt spēles rezultātu. Vācijas komanda var ar šo rezultātu būt pilnībā apmierināta, jo ar visu ticību vācu spēlētāju meistarībai, neviens nebūtu ticējis, it īpaši, ja zināms, ka vācu komanda sastāv tikai no amatieriem, kamēr pretī bija angļu profesionāļu komanda. Lieki teikt, ka Vācijas futbolistu amatieru statuss tolaik bija diezgan nepatiess, bet vairāk ievērības cienīgs šajā spēlē bija tas, ka Hofmans kļuva par pirmo futbolistu ne no britu salām, kas guva hettriku pret Anglijas izlasi.