Sporta ziņas pirms 90 gadiem: 1930.gada 19.maijs

2020-05-19

Unions pirmais aizskrien līdz Majoriem. Olimpija pārspēj LSB.

Rigasche Rundschau

Liela Uniona uzvara. Lieliskie laikapstākļi, spīdošā saule, bija laba zīme, lai notiktu stafetes skrējiens Rīga - Majori, un īpaši laba tā padevās Uniona vienībai, kas šajā skrējienā apliecināja, ka tā vieglatlētikas sekcija, kas nesen nosvinēja savu 25. dzimšanas dienu, nenogurdināmi iegulda daudz darba. Sava darba augļus tie guva, pārliecinoši uzvarot skrējienā. Tā bija jau otrā "Uniona" uzvara. Arī pērn skrējienā Rīga-Majori Satiksmes ministrijas kausu ieguva Unions. Šoreiz pērnā gada divu komandu vietā piedlaījās veselas četras: ASK, LVKA, US un Unions, līdz ar to konkurence bija liela, un uzvaras vērtība arī.
Starta vietā pie kādreizējā jāšanas ceļa Esplanādē bija sapulcējies prāvs pulciņš atbalstītāju, vairāki kravas auto, kam bija jārūpējas par sekojošu dalībnieku uzņemšanu, pulka privātu mašīnu un motociklu, kas devās ceļā ar laika mērītājiem, žūriju un presi, un ar nepacietību gaidīja sacensību sākumu. Startā vadībā izvirzījās LVKA, kam sekoja Unions, US un Armija.
Sacensību gaitā secība mainījās, jo īpaši, kamēr skrējiens notika caur pilsētu. Unions atkāpās uz trešo vietu, tad atguva otro, uz brīdi izvirzījās vadībā, līdz to apdzina ASK, un otrajā vietā tas devās maršrutā pa Kaļķu ielu, pāri Pontonu tiltam, pa Raņķa dambi, Daugavgrīvas ielu, ārā no pilsētas ceļojumā. Pie tilta ASK līderu pārsvars jau bija ap 50 metriem. Fridrihsons, kas šeit pārņēma stafeti, centās iedzīt. Par spīti lieliem pūliņiem, viņam izdevās tik vien, kā saglabāt intervālu. Skrējiena dalībnieki izretojas, LVKA un US arvien vairāk atpaliek, un arī Unions netur armijas skrējējiem līdzi. Kilometru pēc kilometra viņi zaudē distanci, attālums pieaug no 50 uz 100, 150, 200 un pat 300 metriem, kad sasniegts 18.kilometrs. Šeit distanci pārņem Mūzis (Union), kuram izdodas satriecošā skrējienā 1000 metru distancē atgūt 270 metrus. Kā nākamais Unionam distancē devās Balodis, kas jau apsteidza armiju un izvirzīja savu komandu vadībā. Un tad nāca kārta Uniona "lielgabaliem" - Jakobsenam, Frēliham, Blūmenbaham, Kubem, Kronvaldam un kā noslēdzošajam Freidenfeldam, kurš ar aptuveni 800 metru pārsvaru finišēja Jomas ielā netālu no viesnīcas "Jūrmala". Uzvarētāju laiks bija 1 stunda 30 minūtes un 34.2 sekundes, kas par 4 minūtēm 21.9 sekundēm pārspēja pērnā gada rezultātu.
Otro vietu ieguva ASK ar 1:32,23.3, trešo LVKA ar 1:32,53,2 un pēdējo US ar 1:33,53,3.
Pēc sacensību noslēguma izskanēja baumas, ka kādu ASK dalībnieku pēc stafetes nodošanas bija notriekusi mašīna un viņš iedzīvojies dzīvībai bīstamās traumās. Patiesībā bija mazliet citādi. G.Plakanu nevis notrieca, bet gan iespieda telefona stabā, jo viņš zināmas pārdrošības dēļ brauca nevis mašīnā, bet gan stāvēja uz tās kāpšļa. Ievainojumi nav smagi un paša vieglprātības izraisīti.

Libausche Zeitung

Olimpija - LSB 3:0 (1:0). Pēc ilgāka laika Olimpija atkal bija Rīgā, taču diemžēl pret komandu, kura šobrīd nav pieskaitāma virslīgas labākajām, proti, Latvijas Sporta biedrību. Tomēr pēc pēdējiem panākumiem, cīņ;ām ar Vandereru varēja starp abām komandām izdarīt salīdzinājumus, kas šķita interesanti. Tie nebija īsti par labu meistarkomandai, ko liepājnieki nebija ieradušies labākajās sastāvā. Viņu rindās iztrūka Dambrēvics, Stankus un Pikols, kurus aizstāja Voskoboiņikovs, Cimmers un Krūmiņš ne slikti, bet arī ne pilnvērtīgi. Īpaši pirmajā puslaikā viņi nevarēja viens otru atrast un rādīja izteikti vāju spēli. Īpaši Kronlaks nebija tāds kā senāk. Viņš īpaši lika vilties ar savu augsto un līdz ar to izteikti neprecīzo saspēli. Pilnībā patikt varēja šoreiz Blūmentāls, kura darbības rezultāts ļāva gūt divus vārtus. Skinčs nav tik labs, kamēr Dudančecs un Žins šoreiz daudz iespēju atstāja neizmantotas. Pirmajā puslaikā vārtus guva Skinčs, otrajā pa reizei Dudaņecs un atkal Skinčs, līdz ar to divus punktus Olimpija ieguva. Otrais puslaiks, kurā rīdzinieki bija vairāk noguruši, patika labāk.

Traģiska Vīnes futbolista nāve. Visi regulāri futbola sacīkšu apmeklētāji labi atcerēsies teicamo Vīnes "Hertha" vārtsargu Karlu Ostriceku. Šajās dienās no Vīnes pienāca sēru vēsts, ka šis simpātiskais spēlētājs savu dzīvi beidzis traģiskā veidā. Ciešot no neārstējamas acu kaites, kas viņam draudēja ar pilnu aklumu, šis aizrautīgais sportists nespēja iztēloties tālāku dzīvi bez sportiskas aktivitātes. Uz savas mātes kapa viņš nošāvās. Ilgā dalība futbolā un viņa vērtība visskaidrāk redzama tajā, ka tikai 29 gadus vecs, viņš bija 40 piedalījies starptautiskās spēlēs, aizstāvot sava kluba un valsts krāsas.

Aviācija - Drāšfabrika 2:2 (0:1). Retais to uzskatītu par iespējamu, bet tas tomēr notika: fabrikas komanda izcīnīja pilnīgi pelnītu neizšķirtu pret garnizonu meistarvienību. Un nebūtu viņu vārtos bijis Lazdiņš, tad, iespējams, Aviācijai nāktos piedzīvot zaudējumu. Tā bija asa, cīņas gara pārpilna spēle, kādu rādīja abas komandas. Ja pirmajā puslaikā tā bija vairāk vai mazāk līdzsvarota, tad otrajā izpaudās skaidrs Fabrikas pārsvars: tā vairāk vadīja bumbu, bija labāka tehniski, ar savām mierīgajām un pārdomātajām kombinācijām biežāk nonāca pie pretinieka vārtiem un vairākkārt radīja Lazdiņam nopietnas porblēmas. Tikai 22. minūtē pēc spiediena izdevās Doršam (Drāšfabrika) ieraidīt bumbu garām gulošajam Lazdiņam. Spēles temps pieaug, var redzēt, ka "baltie" grib izlīdzināt. Kronlaks ir visur un cīnās ar ievērības cienīgu pašaizliedzību gan kā pussargs, kur ir viņa parastā vieta, gan kā uzbrucējs. Izlīdzinājuma vārti pirms pārtraukuma tomēr nekrīt, jo arī Bortko savu svētnīcu labi sargā. Pēc pauzdes "Aviācija" uzreiz ir pie bumbas, 8. minūtē izraujas un ar augstu sitienu ar galvu, ko Bortko nespēj aizsnieg, panākts izlīdzinājums. Tagad Fabrika dodas uzbrukumā. Blūzmanis, kas pussarga pozīcijā ir labāks kā priekšējā līnijā, dod labas piespēles kreisējam malējam Balēvičam, kurš vairākkārt izraujas līdz pretinieka vārtiem, tomēr Lazdiņa drošsirdīgo aizsardzību neuzveic. 18.minūtē 11 metru soda sitienu Balēvičs netverami realizē, Fabrika atkal vadībā, taču tikai uz divām minūtēm. Lielgabala šāviens puskreisā izpildījumā, un spēle atkal neizšķirta. Puslaika otrajā pusē Fabrikai pārsvars laukumā, bet vārti nekrīt. Stūra sitienu maz, 4:2 par labu Fabrikai. Kirilovs tiesāja apmierinoši.