Sporta ziņas pirms 90 gadiem: 1930.gada 22.marts

2020-03-22

Vai ungāru galda tenisa meistari spēlēs Rīgā? Bīleskalns iet uz trim Latvijas rekordiem. Iespēja pieteikties Jūrmalas sporta komandās.

Rigasche Rundschau


Doktors Pelcers izsvilpts. Austrālijas prese vienbalsīgi kritizē Dr.Pelcera uzvedību un jo īpaši viņam uzbrūk, jo viņš atteicies sacensties ar Austrālijas meistaru Goldingu Sidnejā. Tādi virsraksti kā "Pelcers izsvilpts", "Pelcers samulsina vācu konsulu", "Ciemiņš nespēj attaisnot viesmīlību" redzami visos laikrakstos. Šķiet, ka visi, sākot ar istabeni un viesnīcas ķelneri un līdz pat Austrālijas sporta vadītājiem, priecājas, ka Pelcers ir aizbraucis. Piecpadsmitkārtējam Vācijas čempionam vidējo distanču skriešanā Oto Pelceram nebija viegls liktenis - viņa sportiskā karjera beidzās drīz pēc nacistu nākšanas pie varas, lai arī Pelcers centās režīmam tuvināties (pat iestājās NSDAP), viņa homoseksuālās noslieces ne pārāk labi saskanēja ar nacionālsociālisma attieksmi, kā rezultātā viņam nācās no Vācijas bēgt, taču jau 2.Pasaules kara laikā (1941.gadā) viņš tajā atgriezās un tika ievietots koncentrācijas nometnē, kur viņš arī sagaidīja kara beigas. Arī pēc 2.Pasaules kara viņam kā homoseksuālim Vācijā (kur tas bija krimināli sodāms) nebija pati vieglākā dzīve.

Nedēļas nogalē notika trīs valstu sacensības ledushokejā. Antverpenē Holande ar 4:0 pieveica Beļģiju. Anglija ar 2:0 pārspēja Velsu, bet sieviešu izlašu sacensībā anglietes uzvarēja pat ar 8:0.

Libausche Zeitung


Cīrihē noteikošajās strādnieku sporta boksa sacensībās Latvijas komanda pārspējusi ar 8:4. Latviešu smagsvars Vilis Klesbergs pārspēja vācieti Veigandu ar knockout.

Vilis Klesbergs esot kalpojis par prototipu Sargājošā partizāna skulptūrai.

Parīzes tenisa turnīrā pēc vienspēlēm sacensībā Parīze - Londona bija neizšķirts 9:9 un tikai dubultspēles deva francūžiem pārliecinošu uzvaru ar 12:9.

Berlīnes futbola savienības turnīra otrajā kārtā bija vairākas ļoti spraigas cīņas. Tennis-Borussia guva smagu uzvaru ar 5:2 pret Wedding komandu. Hertha BSC knapi izvairījās no zaudējuma pret 1. FC Neukoln, rezultāts 3:2. Vislabāk gājā Viktoria komandai, kas ir lieliskā formā un ar 8:2 sagrāva Wocker 04.

Francijas tenisa savienība nav devusi savu atļauju tenisa spēlei starp profesionāli Karelu Koželuhu un vienu no labākajiem amatieriem pasaules tenisā Anrī Košē, jo tā ir principiāli pret šāda veida sacensībām.

Jūrmalas vārds


Futbolistu ievērībai! Tuvojoties futbola sezonai, biedrībām, komandu pieteikšanās terminš izbeidzās 25. martā. Futbolisti, kuri vēlās nākošā sezonā spēlēt futbolu, nekavējoši lai paraksta reģistrācijas kartiņas un līdz
ar fotogrāfijām iesniedz biedrībā «Jūrmalas Sports» Mellužos, Vasaras ielā 39. Pēc reģistrācijas kartiņām arī turpat griesties, kuras izsniedz par brīvu katram spēlētājam. Šinī sezonā biedr. «Jūrmalas Sports» raidīs ciņā vismaz divas komandas, II ligā vienu un jaunatnes ligā vienu komandu. Kostīmu krāsa paredzama šāda: melnas bikses, oranža krekli un melnas zeķes ar oranžu atlokiem. Biedrība pašlaik cītīgi sagatavo treniņu laukumu, jo komanda pirmo reizi uzstāsies aprili.

Latvis


Iespējams, nenotiks paredzētā Rīgas - Budapeštas sacensība galda tenisā, kura bija jau sarunāta, taču pēkšņi Latvijas galda tenisa savienība saņēma no ungāriem telegrammu, lai izsūtot katram dalībniekam 150 dolārus ceļa naudas. Šādas naudas savienībai nemaz nav, to bija paredzēts iegūt no divu dienu sacensībām.

Lai arī ar nokavētu termiņu, Latvijas Valsts karoga apvienība tomēr nomaksājusi biedra naudu un turpinās būt Rīgas apgabala futbola savienības biedru sarakstā.

Ventspilsnieks Bīleskalns, mūsu jaunais varonis svara celšanas sportā, mēģinās svētdien 1. Rīgas atlētikas klubā Cēsu ielā 43-45 uzstādīt trīs jaunus Latvijas rekordus: 1) abrocīgā grūšanā, 2) abrocīgā raušanā, 3) vierocīgā grūšanā. Pussmagās kategorijas Bīleskalns (Ventspils Spars) dosies uzbrukumā 10 priekšpusdienā.

Tautu kausu futbolā izcīnīs 28.jūnijā - 6.jūlijā Ženēvā. Pieteikušās: Vācija, Francija, Lielbritānija, Itālija, Holande, Austrija, Spānija, Čehoslovākija, Šveice un Ungārija, katra ar savu meistarvienību. Turnīrs, par kuru te ir runa, ir 1930.gada vasarā notikušais Nāciju kauss, kas būtu uzskatāms par Eiropas Čempionu kausa priekšteci, taču norisinājās tikai vienu reizi. Ne visi tur piedalījušies klubi gan reāli bija savu valstu čempioni (un briti prognozējamā kārtā nemaz nepiedalījās), bet visas 10 turnīra dalībnieces kā minimums bija pārskatāmā pagātnē uzvarējušas savas valsts kausa izcīņā un vairākums bija arī čempionvienības. Turnīra finālā Budapeštas Ujpešt pārspēja Prāgas Slavia.


Futbola spēļu rezultāti. Austrijā: Austria Wien - Sportklub 2:2; Hakoah - WAK 1:1, Rapid - Nicholson 3:2, Simmerling - Bersthof 2:1. Čehoslovākija: Slavia - TschAFK - 11:0, Bohemians - Kladno 5:1, DFK - Košice 5:1. Anglija, stāvoklis 1.līgā: 1. vietā pašlaik Sheffield Wednesday, 2. Derby County, 3. Manchester City, 4. Aston Villa. Skotijā pašlaik 1. vietā Glasgow Rangers, 2. Aberdeen. Ungārijā: Hungaria - Nezmeti 2:1.

Segodņa


Vakar "Segodņa večerom" rakstīja, ka Latvijas futbola savienība nav pasniegusi vārtsargam Jurgenam atzinības zīmi, ar kuru apbalvoti citi futbolisti, kas piecus gadus pārstāvējuši valstsvienību. Šajā sakarā Latvijas līgas pārstāvji lūdz mūs precizēt, ka ir sanācis pārpratums. Atzinības zīme Jurgenam tika piešķirta jau pirms vairākiem gadiem, taču tās izsniegšanu kavēja vispirms Jurgenam piespriestā diskvalifikācija, be tad - viņa aizbraukšana uz ārzemēm. Taču Jurgena tiesības ir atjaunotas un atzinības zīmes izsniegšana viņam jau sen stājusies spēkā.