Sporta ziņas pirms 90 gadiem: 1930.gada 23.aprīlis

2020-04-23

Olimpija apliecina JKS savu pārākumu. Bokseris Karnera iesaistīts cīņu sarunāšanā. Uz Berlīni brauks Daliņš un Motmillers.

Libausche Zeitung

Olimpija - JKS 3:3 (1:2) un 3:0 (2:0). Rīgas JKS, A klases komanda, kas pēdējā laikā atkal tiek dēvēta par kandidātu uz virslīgu, pirmajās un otrajās Lieldienu brīvdienās viesojās kā futbola ciemiņš Liepājā. Tā mums parādīja, ka tā māk cīnīties (ko mūsu meistari varētu no JKS sportistiem mācīties), ka viņiem ir labs komandas centrs un aizsardzības trijstūris. Pārējā īsti gatava virslīgai tā nešķita. JKS sāka pirmo spēli ļoti daudzsološi, kombinēja tīri un precīzi, daudz kontrolēja bumbu. Tikām Olimpijas uzbrukumiem bija raksturīgs plāna un atraistības trūkums. Jau drīz viesi gūst pirmos vārtus. Pēc laukuma saimnieku nesekmīga stūra sitiena bumba tiek ieraidīta tālu laukumā. Aizsargs Krūms to palaiž garām, JKS uzbrucējs uztver bumbu un dodas pretī "zilo" vārtiem. Redzams, ka vārtsargs Treilībs nav izlēmīgs - gaidīt un mēģināt atvairīt sitienu vai skriet pretī uzbrucējam? Kad viņš beidzot izšķiras par otro variantu, ir jau par vēlu. Pēc dažām minūtēm seko izlīdzinājums. Kiršfelds raida lielgabalšāvienu augšējā labajā stūrī. Vienīgais labais sitiens pa vārtiem šajā dienā. Olimpija sāk izdarīt spiedienu, bet JKS aizsardzība stāv cieši. Atkal un atkal tā atrisina bīstamās situācijas, kurās Olimpijas jaunajiem uzbrucējiem trūkst gatavības izdarīt sitienus. Tad vēl nāk pussarga Bendorfa sliktās piespēles, kurš pat A klases spēles apstākļos, izskatījās smagnējs un neiederīgs. Uzbrukuma uzbūve mājiniekiem arī bija neizskaidrojama. Kreisais malējais tika regulāri apgādāts ar bumbu, kamēr daudz uzticamākajam Holmanam bumbu neviens nedeva. Tā nav brīnums, ka vairāk vārtus Olimpija puslaikā gūt nespēja. Tikām sarkanbaltie JKS spēlētāji var pateikties Olimpijas vārtsargam par vēl vieniem vārtiem. Viegls tālsitiens iet zem pārliktņa, Treilībs izlec un ar vienu roku aizķer bumbu, ieraidot to tīklā. Puslaikā komandas dodas pie 1:2.
Pēc maiņas laukuma pusēm, zilie dodas mērķtiecīgākos uzbrukmos. Kombinācijas kļuvušas racionālākas, bet ar sitieniem pa vārtiem joprojām bēdīgi. Daudz stūra sitienu, kuru atvairīšanā rīdzinieku aizsargi veic Herkulesa vienīgu darbu. Beidzot - spēle ar roku soda laukumā. Ķikuts sit netverami. Olimpija arvien vairāk spiež uz uzvaru. Pēc zema sitiena JKS vārtsargs ielaiž bumbu vārtos. Skatītāji līksmo. Vārti? Nē. Soda sitiens par labu visiem. Spēle turpinās ar lielu Olimpijas pārsvaru, kas bieži noved pie situācijām, kad vajadzētu izdarīt sitienu, bet iekšējais trio allaž kavējas. Beidzot Ķikuts ieraida aizsardzības slikti apstrādātu bumbu ar half-volley vārtu tīklā. Neilgi pirms spēles beigām temps strauji krītas, spēle pārvēršas par bezmērķīgu bumbošanos. Taču pēkšņi JKS iegūst bumbu, izrāviens vienatnē un vārti. Spēle beidzas ar 3:3.
Ko var teikt par otro spēļu dienu? Olimpija pastiprināja komandu ar Dambrēvicu, Dudaņecu, Kronlaku, Žinu un Tīlu. Šādos apstākļos viss, ko JKS varēja darīt, bija cīnīties ar sakostiem zobiem, tā, ka arī virslīgas komanda nebūtu kritusi kaunā. Neko vairāk JKS nevarēja cerēt. Olimpijas iekšējais trio atkal un atkal apspēlēja pašaizliedzīgo aizsardzību, pie pretinieka vārtiem trenējot saspēli. Beidzot Dambrēvics ieraida bumbu vārtos pāri kritienā esošam vārtsargam. Drīzumā viņš gūst otrus vārtus. Tāpat Dambrēvics trāpa pa vārtu stabu, ir arī virkne neizmantotu iespēju. Pēc pārtraukuma rīdzinieki vairāk iesaistā sspēlē. Tikai ap otrā puslaika vidu krīt pēdējie vārti. Dudaņecs saņem no Kronlaka piespēli brīvs septiņu metru attālumā no vārtiem, ieraida bumbu pa centru. Taču arī JKS ir vairākas labas izdevības. Spēle noslēdzas ar 3:0 Vārtsargs Brands vairākas reizes neievēroja spēli ar roku.

Karnera diskvalificēts. Itāļu boksa milža Primo Karneras uzvaru gājiens Amerikā (līdz šim 15 k.o. uzvaras) ir apturēts. Vairākos štatos viņš ir ticis diskvalificēts, jo atklājies, ka lielākoties viņa cīņu iznākums bijis sarunāts. Mazliet pārsteidzīgs apgalvojums - lai arī Kalifornijā Karneru patiešām diskvalificēja, viņš vēl kādu laiku turpināja savu sekmīgo turneju pa ASV.

Lavijas Sargs

Uz Berlīnes tradicionālām skriešanas un soļošanas sacīkstēm 4. maijā vieglatlētikas savienība ar saviem līdzekļiem sūt avienu skrējēju (A.Motmilleru) un vienu soļotāju (J.Daliņu). Vairāk skrējēju savienība nesūta tamdēļ, ka sacensību programmā nav vairs pilsētu komandu skrējiena, kas Rīgu līdz šim interesēja, jo viņā mūsu komanda vienmēr ierindojās pirmā vietā. Dalībnieku sūtīšanu savienība ierobežo vēl arī tamdēļ, ka šinī sezonā paredzami vairāki ārzemju komandējumi. Minēto divu dalībnieku braukšnaas izdevumus berlīnieši pabalsta ar 100 markām. Ar saviem līdzekļiem sacīkstēs piedalās skrējēji A.Tjaks un E.Tubelis (LVKA) un soļotājs E.Dzenītis (US).