Sporta ziņas pirms 90 gadiem: 1930. gada 28. maijs

2020-05-28

Club Francais pieveic Vandereri, nākamais rindā - Unions. Pasaules vieglatlēti rāda klasi.

Latvis

Parīzes Club Francais - Rīgas Vanderers 2:0. Divas reizes nodziedāja franču futbola gaiļi Club Francais vakar skaļi JKS laukumā un līdzi uzgavilēja arī skatītāji, izsakot atzinību par krietnu spēli, jo panākums bija gūts cīņā ar pretinieku, kas arī sniedza brašu spēli. Nebija viegli lietum līstot vadīt samikušo un tāpēc smago balonu slapjā laukumā. Glumā pamata dēļ spēlētāji jo bieži slīdēja un nespēja vienmēr dot šaujamai lodei vēlamo virzienu, tādēļ nereti pajuka saspēles kvalitātē. Centības tomēr netrūka no sākuma līdz pat beigām. Sacīkste sākās ar Vanderera varenu triecienbrāzienu. Club Francais vienība to atsita, un tad iestājās vielīdzīga spēle, līdz vairāk pārsvars teicās franču vienības pusē. Pamazām arvien vairāk pārākums nostājās par labu Vanederam, kas pretinieka vārtu priekšā turējās veselu minūti ilgi, tad nebija pietiekoši attapīgs ieņemt vārtus, kurus franči sargāja kā savu acuraugu. Tika drīz vien jo grūts darbs arī Jurgenam, kas savu uzdevumu veica spīdoši un likvidēja arī vairākus tādus pretinieka raidījumus, kas šķita it kā netverami. Vanderers šai puslaikā mācēja atsit it visus pretinieka uzmākumus un pastāvīgi sagādāt baigus draudu brīžus Club Francais vārtiem, bet likt tiem krist nespēja. 37. minūtē gan bija brīdi, kad likās, it kā franču vārti būtu jau ieņemti. Izskatījās, it kā vārtsarga rokas ar notverto lodi atrodas iekšpus līnijai. Puslaiks beidzās 0 neizšķirti, stūru skait atzīmējās 4-3 par labu Club Francais. Otrā puslaikā dominēja Club Francais un Vanderers spēja skatītājus apmierināt vairs tikai ar izrāvieniem, kas gan nereti bija it ilgstoši un dažkārt arī jo bīstami. Bija pat momenti, kad Vanderera uzbrucējs atradās vārtu priekšā neviena netraucēts, bet šāviens ikreiz gāja mērķim secen. Club Francais lika krist Vanderera vārtiem 8. minūtē. Tas bija galvenokārt centra Sekuliča nopelns. Vēl nācās Vandereram kapitulēt 29. minūtē. Arī šoreiz tas bija centrs Sekulitičs, kas izdarīja šo pakalpojumu savai vienībai. Otrais puslaiks un līdz ar to visa sacīkste beidzās 2:0 par labu Club Francais vienībai. Stūru skaits 6-6. Franči demonstrēja zemo spēli, bija ātri, kustīgi, spēles krietni sapratēji, viens par otru veiklāki tehnisk;ā ziņā. Trūka tiem gan tād grāvējspara, kāds piemita, piemēram, dāņu Fremad vienībai. Ar patiku jākonstatē franču ļoti korektā spēle. Vanderers šoreiz bija veiksmīgs 1. puslaikā. Otrā puslaikā tas vairs nebija stāvokļa kungs, nespēja uzturēt tempa straujumu, kurā franči 2. puslaikā jutās kā mājās. Club Francais vienībā bija Nicolin, Bertrand, Pierucci, Gros, Hudry, Herrera, Rigolet, Mereter, Sekoulitsch, Ross, Poujol, Vanderera vienībā: Jurgens, Zandbergs, Šteinbergs, Fogels, Stančiks, Novickis, Ābrams, Purkalns, Andrejevs, Plade, Veinbergs. Sacīksti vadīja Gotfrīds Krūmiņš.

Šodien Parīzes Club Francais - Rīgas Uniona sacīkste JKS laukumā Ķieģeļu ielā. Tātad šodien pret franču vienību uzstājas nevis kombinētā vienība, kā tas bija domāts un tāpēc vispārzināms darīts, plaši sludināts, bet atkal, tāpat kā vakar, pret Club Francais uzstājas atsevišķa kluba vienība, šai gadījumā, t.i., šovakar, Unions. Daudzās pēdējā laikā bijušās cīņas it stipri vien nogurdinājušas daudzus mūsu izcilos spēlētājus, ne viens vien elites spēlētājs ir arī nevesels un tādēļ pašlaik nav lāga iespējams uzstādīt krietnu kombinētu reprezentācijas vienību, kura vienpadsmitu kopa sniegtu labi saskaņotu spēli. Šā iemesla dēļ uzticēts šovakar pret Club Francais uzstāties Uniona vienībai, kuras prestižs šais sezonā ir visai cēlies. Unions, jaunais virslīgas loceklis, ir jo sevišķi spīdējis Latvijas meistarības izcīņā, kur tas nav nevienu cīņu zaudējis: saspēlējis neizšķirti ar RFK, Amatieri (Rīgas meistarības izcīņā saspēlējis neizšķirti ar ASK), bet uzvarējis Latvijas meistarības izcīņā čempiona titula īpašnieci Olimpiju. Arī kā gandarījumu par šo savu centību Unions nu dabūjis izdevīs sacensties ar Parīzes čempioni Club Francais.

Pēdējā brīdī

Latvija nespēlēs pret Igauniju 5. jūnijā. Latvijas futbola savienība paziņojusi igauņiem, ka dažādu neparedzētu apstākļu dēļ mūsu valsts komanda nevar ierasties uz Latvijas - Igaunijas sacīksti 5. jūnijā un likusi priekšā igauņiem noturēt šo sacīksti 2. vai 27. jūnijā.

Somu atlētu augstā forma. Sacīkstēs Helsingforsā pag. svētdienā Eino Purje uzstādījis 1500 metros lielisku laiku - 3:53.9. Pentilē metis šķēpu 68.38 metrus. 5000 metru distanci Lehtmens beidzis 15:06, bet 3000 metru skriešanā uzvarējis Tšolo 8:48.6. Diska mešanā pirmo vietu Lindstadts ar 43.51.

Liepājas sporta nedēļa. Liepājā ir ieviesies paradums ik gadus rīkot sporta nedēļu, kuras mērķis popularizēt sportu iedzīvotāju masās, radīt lielāku interesi pret sportu tautā. Šogad tradicionālā sporta nedēļa, kura notiks laikā no 29. maija līdz 7. jūnijam zem Liepājas pilsētas galvas Lapas un Liepājas garnizona priekšnieka ģenerāļa Krustiņa protektorāta, tiek organizēta sevišķi plaši, ar ļoti vispusīgu programmu.

Libausche Zeitung

Tokijā filipīnietis Toribio augstlēkšanā ar precīzi 2 metru rezultātu uzrādījis jaunu pasaules rekordu. Diska mešanā amerikānis Ēriks Krencs pārspējis pats savu rekordu (49.9 metri), aizmetot to 51.05 metru attālumā. Kamēr Ērika Krenca pasaules rekorda sakarā viss ir skaidrs, Toribio, manuprāt, būs uzstādījis labākajā gadījumā Āzijas rekordu, jo pasaules rekordistu sarakstā viņš neparādās, turklāt tobrīs pasaules rekords jau bija 2.03 metri.