Sporta ziņas pirms 90 gadiem: 1930. gada 5. jūnijs

2020-06-05

Futbolisti atkal zaudē francūžiem. Dobelē lieliskas sacensības makšķerēšanā.

Latvis

Parīzes futbola čempions uzvarēja Rīgas čempionu 6:2 vakar sacīkstē JKS laukumā. Puslaiks gan beidzās 1:1 neizšķirti un neizšķirts 2:2 stāvoklis turējās vēl līdz otrā puslaika 24. minūtei, kad radās 3:2 stāvoklis par labu Club Francais vienībai, kas ieguva vārtus vēl arī 32., 35. un 44. minūtē. Pirmā puslaikā Rīgas čempionam bija saule acīs. To izmantoja Parīzes čempions un, lai cik ļoti centās RFK, francis to turēja savā varā. RFK nemaz neveicās saspēle. Stipri klibojošā savstarpējā saprašanās, uzbrukumā sevišķi uzbrucēja Štauvera neveicība un arī centra pussarga Šeibeļa šoreiz vājā darbība līdz ar pastarpām ne viena vien cita spēlētāja nevarību deva iespēju Club Francais vienībai pilnīgi dominēt. Nenoliedzama RFK ļaužu tomēr pašaizliedzība sagādāja arī baigus draudu brūžus Club Francais vārtiem. Bet visi šādi labi momenti, skaitā ne mazāk kā septiņi, kad lode atradās vārtu tuvākā tuvumā, ikreiz notika, ka šāviens nepadevās. 30. minūtē Tauriņu soda laukumā nogāza neatļautā kārtā, bet pelnīto vienpadsmitnieku tiesnesis nepiešķīra. Tad nāca RFK brašs uzbrukums. Tauriņš padeva "Šlumam" Štauveram, tā piespēli saņēma Pavlovs, un 31. minūtē RFK atzīmēja pirmo vārtu ieguvumu. Lai gan bija aizmugures stāvoklis, tiesnesis atzina vārtus likumīgi iesistus. Nu bija 1 pret 1 stāvoklis. Francis saviem 5. minūtē iegūtiem vārtiem šai puslaikā vairāk nevienus pievienot nespēja, kaut gan pūlējās ļoti. Pazuda franča rotaļīgi viegli vaļīgā spēle. Parīzes čempions laida darbā visu savu spēku, un iestājās pat ļoti asa spēle. Lāgu lāgiem arī ilgstošāki iniciatīvā bijis, puslaika beigās RFK bija atkal pie saviem vārtiem piespiests.
Otrā puslaika sākumā bija vienlīdzīga spēle, tad Club Francais pārsvars. RFK vārti krita 8. minūtē, bet 4 minūtes vēlāk RFK savukārt ieņēm Club Francais vārtus: Pavlovs padeva Pētersonam, kā elegants šāviens tad pārspēja franču vārtsargu. RFK stingri aizstāvējās pastāvīgi pārejot arī uzbrukumā, bet vārtus iegūt neveicās. Club Francais, turpretim, 24. minūtē tika vadošā lomā. Teicās Club Francais augstvērtīgā tehnika un tamlīdz taktika. 32. minūtē RFk vārti gan padevās aizmugures stāvoklī. 35. minūtē Vizla gan notvēra labi, bet nespēja noturēt, un piesteidzies francis to ievadīja vārtos. 44. minūtē Club Francais piespieda RFK vēlreiz kapitulēt. Stūru skaits bija 9-4 par labu Club Francais, pirmā puslaikā gan 3-1 RFK par labu.
RFK vienībā bija Vizla - Roze, Grāvelis (brašs trio) - Varakājs, Šeibelis (bija saguris un tāpēc nespēja sniegt savu citkārt tik veicīgo spēli), Kalsons - Tauriņš, Lidmanis, Pētersons, Štauvers, Pavlovs.

Šis ir vakar solītais turpinājums aprakstam par Uniona - Vanderera spēli.
Uniona - Vanderera sacīkstē uzbrukuma ierosmē vairāk bija Vanderers, bet Uniona uzbrukums totiesu bija bīstamāks. Un nāca tas jo bieži. Unions nemitīgi skaldīja Vanderera trauksmīgus triecienbrāzienus, kurus atvairot Vandereram dažkārt it kā elpa aizrāvās. Reiz Vanderers pat tā apgura, ka otrā puslaika sākumā, piemēram, ne agrāk kā desmitā minūtē tikai tika pāri centra līnijai, lai tad savukārt māktu Uniona, kas arī stipri kusa, bet vienmēr saņēmās spēkiem, līdz izdevās beidzot, atsviest pretinieku. Abu vienību cīkstoņi, cik jaudādami visi visai centās, un spēle tāpēc bija ļoiti dzīva. Ne vienam vien spēlētājam nereti uznāca "vājuma brīdis", tomēr ikviens raudzīja sniegt savu iespējamo labāko. Uniona vārti bija apdraudēti biežāk, bet vieglāk kā Vanderera vārti, kur Jurgenam gan bija mazāk, bet smagāk jāstrādā kā Kabulam. Abi vārtsargi bija sava uzdevuma augstumā. Patika Uniona ņiprums, gara možums, kas vēlēja enerģiski censties pat vēl tad, kad varēja gan jau likties, ka cīņa zaudēta. Slavējami krietno, īsti sportisko Uniona uzņēmību vainagoja panākums. Uniona vienībā aizsargos sevišķi brašs bija J.Skadiņš, labs arī Reinbahs. Pussargos šoreiz it īpaši iepriecināja kreisais. Pārējiem diviem viņu spēlē bija parastā veiksme. Uniona uzbrucēji bija naski skrējēji, ļabi sadarbībi. Ievērību izpelnījās abi visai žirgtie spārnni: labais "Puļčiks" Skadiņš un kreisais Bruniņš. Tie, katrā ziņā, bija daudz labāki kā Vanderera kreisais Veinbergs un šoreiz pagalam labais ārējais. Vanderera spēle bija bija no labākām, kādu tas šogad absolvējis. Bet vara sastapa pretvaru, un sacīkste beidzās neizšķirti. Nevarēja patikt dažu vandereru robustā spēle. Uniona puskreisais Verners cieta tik ļoti, ka tik drīz visi nevarēs būt atkal ierindā.

Dobeles vēstnesis

Makšķernieku sports. 29. maijā Dobeles ģimnāzijas skolēni sarīkoja makšķerēšanas sačīksti. Bija ieradušies 11 skolēni, skolotājs Granāts un Dr. Abramovičs. Ķesteru mežā - Bērzes krastā p. 3 zem skolēna Jakstena vadības. Pēc makšķeru izdalīšanas un tiesneša svilpiena dalībnieki iemet makšķeres ūdenī. Pulksten 5 - pēc divām stundām - tiesnesis izsludināja sek. rezultātus: pirmā godalga (skaistu makšķeri) saņem skolnieks Steinerts - 20 zivis, otro godalgu (grāmata) skolnieks Mainieks, 9 zivis; trešo godalgu skolotājs Granāts, kurš dabon visas noķertās zivis (48 gabalas). Cerēsim, ka arī uz priekšu būs piekopts šis veselīgais un jaukais sports. Viena no labākajām sporta ziņām, kādas esmu lasījis. Ja mūsdienās vēl varētu aizbildināties, ka makšķerēšana ir veselīga, jo bērni tiek svaigā gaisā, tad 1930. gada skolēni Dobelē diez vai lielāko dienas daļu pavadīja, iekštelpās blenžot viedtālruņa ekrānā.

Pēdējā brīdī

Pārbaudes sacīkstes vieglatlētiem - triju valstu sacīkstes kandidātiem Latvijas vieglatlētikas savienība rīko rīt plkst. 18 LSB laukumā 100, 1500 un 5000 metru distancēs. Obligatoriski jāierodas J.Ķīvītim, A.Rudzītim, Pētersonam, Ojam, Dimzem, Blumbergam, Behmanim, Langem, J.Rudzītim, Martinfeldam, Bērtulim, Miglam, Buceniekam, Motmilleram, Bukasam. Latvijas-Polijas-Igaunijas valstu sacīkste, kā zināms, notiks 20. un 21. jūnijā Tallinā. Līdz tam paredzētas vēl dažas pārbaudes mūsu reprezentatu izlasei.