Sporta ziņas pirms 90 gadiem: 1930. gada 6. jūnijs

2020-06-06

Nekārtības futbola laukumos Jūrmalā un Daugavpilī. Rīgā gan viss, kā parasti - francūži sakauj mājiniekus.

Pēdējā brīdī

Club Francais - Riga Wanderers 2:0 (1:0). Vienpadsmit dienās uzstāties septiņās sacīkstēs Karalaučos, Rīgā un Rēvelē, kā to spējuši Club Francais spēlētāji, ir savā ziņā rekords. Tamdēļ lai nebrīnāmies, ka vakardienas vienību spēlē pret Vandereru, arī pēdējā laikā nogurdināto vienpadsmitu vienību, franči atstāja paguruma iespaidu. Viņu spējas tomēr brīžiem uzliesmoja it spilgti un sagādāja rīdziniekiem daudzus spēcīgus draudu pilnus stāvokļus. Veiklās, pat virtuozās kombinācijas, ko demonstrēja franči, viņiem tomēr nedeva rezultāta. Daudzie šāvieni vārtos vai nu izbeidzās Zandberga rokās, ka vakar ļoti sekmīgi atvietoja Jurgenu, vai slīdēja pāri šķērskokam. Vanderers vakar nebija tik veiksmīgs savā darbībā kā pirmā sacīkstē pret frančiem: trūka centības un otrā puslaikā arī izturības. Neraugoties uz to, viņam tomēr jo bieži izdevās labi izvesti gājieni, kas pie lielākas aktivitātes spēja dot panākumus. Uzbrukuma darbību jo stipri kavēja abu malējo - Veinberga un Urbāna vairāk kā vājā spēle. Franči pirmos vārtus ieguva pirmā puslaika beigās ar 11 metru soda sitienu, ko tiesnesis Šadeiko iedeva par Šteinberga "roku". Puslaiks beidzās 1:0. Otrā puslaikā vārti krita apm. 15. minūtē ar Rigulē šāvienu no ļoti neliela atstatuma. Publikas bija ap 1500. Šodien franči uzstājas Kauņā pret LFLS, bet pēc dažām dienām Berlīnē pret "Tennis Borussia".

Staņislavs Petkevičs Varšavas akadēmiskā sporta kluba sacīkstēs 3000 metru skriešanā sasniedzis 8:35.8, kas ir jauns Polijas rekords, tikai nedaudz vājāks par Nurmi pasaules rekordu. Kusotčinskis palicis otrā vietā ar 8:40.
Jautājums par Petkeviča diskvalifikāciju Starptautiskās vieglatlētikas savienības kongresā Berlīnē oficiāli nemaz nav pacelts. Privātās sarunās ārvalstu pārstāvji, iepazīstoties ar diskvalifikācijas iemesliem, atzinuši latvju sporta organizāciju uzlikto sodu par pilnīgi pamatotu un izteikuši savu atzinību par sportistu nedisciplinētās uzstāšanās enerģisku apkarošanu.

Starptautiskās studentu meistarsacīkstēs Darmštatē startēs ap 1000 studentu. Sacīkstēs piedalīsies arī Latvija ar 11 dalībniekiem.

Centra Balss

Skandaloza sacīkste. Svētdien LVKA spēlēja pret Jūrmalas sporta biedrību turnīra spēli futbolā. Pirmā puslaikā noteikts karodznieku pārsvars, krīt pirmie jūrmalnieku vārti no aša Edgara Klāva sitiena. Vairāki Stahovska sitieni no tuva attāluma pārlido visi virs vārtiem vai arī ieskrien tieši vārtsarga rokās.
Otrā puslaikā viens pēc otra atkal krīt divi jūrmalnieku vārti. Pēdējie ar visu spēku cenšas gūt "goda vārtus", tāpēc sākās ļoti rupja un asa spēle. Nekādā ziņā nevarētu domāt, ka jūrmalniekiem ir kaut mazākā jēga par futbola spēles būtību; pretinieka spēlētāju kāju dauzīšana, brutāla uzlēkšana un lamāšanās nav futbols. Spēles sekas drīzi bija redzamas - no laukuma bija jānones karodznieks Pļavnieks. Pateicoties nesaudzīgai spēlei, Jūrmalas sporta biedrības komanda guva vienīgos vārtus. Pēc tam jau sākās gandrīz laušanās uz laukuma. No skatītājiem skan: "Žmiedz tos karodzniekus, šķaidi pa kājām! Smērē pa purnu!" Un spēlētāji "žmiedz" ar, nežēlīgi sperot pretiniekam.
LVKA vārtsargu Robu spārda mugurā, kad tas ķer bumbu. Tiesnesis baidījās pret šo rupjo spēli pielietot sodus, jo kā RJSB spēlētāji, tā skatītāji viņa solīja "pa galvu un aci". Jāpiezīmē, ka tiesnesis bija jūrmalnieks un laikam zināja, ka ir iemesls no draudiem baidīties.
Ar 3:1 uzvaru guva LVKA. Ļoti jāšaubās, vai kāda futbola komanda vairs būs gatava braukt uz jūrmalu spēlēt, jo RJSB nevar valdīt savus spēlētājus un nesargā pretinieku no "publikas" rupjībām, kas gāja pat tik tālu kā - akmeņu mešanu uz karodzniekiem.

Latglaes Ziņas

Kādus paņēmienus pielieto sportā.31. maijā nolika Latgales meistarības izcīņas futbola sacīkste starp Latvijas Sporta biedrības un Daugavpils žīdu sporta kluba «Disk» komandām, kura beidzās ar LSB pārliecinošu uzvaru 7:0, pirmais puslaiks 5:0. Tiesāja Vit-
kovskis no «Uniona». Spēles sākums ritēja loti saistoši, bet pēc tam, kad LSB bij iesituse pretiniekam 3 vārtus, «Diska» spēlētāji, atmetuši godīgu cīņas veidu, sāka demonstrēt loti rupju spēli un lamāt tiesnesi. Pirmā puslaikā par rupju spēli un lamāšanos tiesnesis noraidīja no laukuma 3 «Diska» spēlētājus. Otrā puslaikā «Diska» spēlētāju rupjības un piedauzīga izturēšanās pret tiesnesi rādija lidz šim vēl neredzētu spēles veidu. LSB spēlētāji otrā puslaikā bij spiesti vairāk sargāt savas kājas un ķermeni no zvērisko pretinieku belzieniem un tīšiem spērieniem, nekā nodoties spēlei. Pēc šīs «savādās» sacikstes bija sagaidāms, ka Latgales apgabala futbola savienība uz visstingrāko sodīs vainīgās komandas spēlētājus, lai uz priekšu izskaustu šādas parādības sacīkstēs, un tāpēc jo lielu izbrīnu rada Latg. apg. futb. s-bas valdes lēmums šai lietā. Jāatzīmē, ka pēc visa notikušā «Diska» valde bij atraduse par iespējamu iesniegt L. apg. futb. s-bas valdei par šo
spēli protestu un prasīt pārspēli, aizrādot, ka pie ta ka vinu spēlētāji dauzījuši kājas pretiniekiem esot vainojams tiesnesis Vitkovskis un ta nebūt neesot bijuse rupja spēle, bet demonstrācija pret tiesnesi. Tas ir gan jauns un līdz šim neredzēts demonstrācijas veids pret
tiesnesi un lielu godu «Diskam» nedara, jo lidz šim bija pieņemts, ka tādos gadījumos komanda demonstrativi atstāj laukumu.
Latg. apg. futb. s-bas valde, causkatijusi savā 2. jūnija sēdē tiesneša Vitkovska ziņojumu par šīs spēles gaitu, kurā ir norādītas visas no «Diska» spēlētājiem pielaistās rupjības, tīšie spērieni un sitieni pretiniekiem un «Diska» iesniegto protestu, nolēma spēli anulēt un nozimēt pārspēli. Ar to pašu lēmumu diskvalificēti 2 «Diska» spēlētāji uz 2 mēnešiem par tiesneša apvainošanu vārdiem, bet spēlētāji par apzinātu pretinieka dauzīšanu sodīti tikai ar rājienu. Jāpiezīmē, ka tai pat sēde citas biedrības spēlētājs par sitienu pretiniekam diskvalificēts uz 2 mēnešiem. Neskatoties uz iznesto tik labvēlīgu «Diskam» un netaisno pret LSB lēmumu, sēdē klātesošie «Diska» pārstāvji
demonstratīvi atstāja sēdi, paziņojot ka viņi no pārspēles atsakās. Uz jautājamu, pret ko viņi demonstrē, nāca no «Diska» valdes priekšsēdētāja Gurviča pavisam savāda atbilde — «mēs demonstrējam pret antisemītismu». Jājautā L. apg. futb. s-bas valdei, no kādiem motiviem viņa vadījusies, iznesot šādu savādu lēmumu LSB — «Disk» sacīkstes lietā un kā vina domā reaģēt uz Gurviča kga savienībai izteikto apvainojumu — antisemitisma kultivēšanu sportā.
"Centra balss" un "Latgales ziņu" raksti ļoti labi sasaucas kopā. Diemžēl 90 gadus vēlāk ir visai grūti rekonstruēt notikumus, lai saprastu, kādā mērā laikrakstos sniegtā informācija atbilda reālajai notikumu gaitai. Bet viens ir skaidrs - emocijas futbolā tolaik sita gana augstu vilni (arī tādos, reāli sakot, sētas mačos). Interesanti, ka "Latvis" savā aprakstā par spēli Daugavpilī "Disk" atkārtoti dēvēja par JKS.