Sporta ziņas pirms 90 gadiem: 1930.gada 5.maijs

2020-05-05

Daliņš - Berlīnes soļošanas sacensību uzvarētājs. Virslīgas sezonu ar uzvarām sāk RFK, Unions un Amatieris.

Jaunākās ziņas

Latvijas futbola meistarības pirmo sacensību rezultāti. Vakar sākās meistarības izcīņas virslīgā. Sīvā cīņā RFK uzvarēja Vandereri ar 1:0 (0:0). Spēlē ASK laukumā noskatījās pāri par 2000 personu. Unions uzvarēja LSB ar 4:2 (3:0) un Amatieris - ASK 2:0 (1:0). Sacīkšu gaitas atreferējumus sniegsim rīt.

Libausche Zeitung

Futbola cīņa par ASK kausu. Aviācija - Divīzijas štābs 4:2 (3:1). Pēc tam, kad pagājušajā ceturtdienā Divīzijas štābs cīņā ar aviācijas komandu izmocīja knapu uzvaru ar 2:1, punktu skaits abām komandām kļuva vienāds. Tāpēc bija nepieciešama papildspēle, lai izšķirtu uzvarētāju. Un šeit 1.maija spēles uzvarētājs piedzīvoja sāpīgu zaudējumu, kas gan precīzi atspoguļo spēku samēru. Aviācijas komanda, fiziski spēcīgāka, izmantoja caurgājienu taktiku un spēlēja drosmīgi, kas tai īpaši otrajā puslaikā, deva bīstamus soda sitienus un divus vienpadsmit metru sitienus. Štāba komanda, šķiet, vēlējās pie uzvaras tikt caur kombināciju spēli, taču tam traucēja vienotības trūkums uzbrukumā. Pirmajā puslaikā Aviācija visu laiku kontrolēja spēli. Dažus Štāba izrāvienus likvidēja Lazdiņš un lieliskā lidotāju aizsardzība. Pirmajos Aviācijas vārtos vainu jāuzņemas Lēmanim. Planējoša bumba izlidoja viņam no rokām un piezemējās tīklā. Otros vārtus guva kreisais ārējais uzbrucējs ar spēcīgu sitienu gar kreiso vārtu stabu. Trešie krita no 11 metru atzīmes, līdzīgi kā Štāba gūtie vārti. Pēc pārtraukuma Štābs spēlēja asāk. Lazdiņam tagad bija darbs, taču viņš stoiskā mierā savaldīja bumbu, tikai otrs vienpadsmitmetrinieks ieiet vārtos. Arī Lēmanis tagad ir labāks un glābj vairākās kritiskās situācijās. Tikai vienu reizi Stankus ir sekmīgs. Pa lieliskai izdevībai palaiž garām Holmans un Būmeisters: pirmais ar savu vilcināšanos pie vārtiem, kamēr Būmeisters netrāpa bumbai. Izcili spēlēja Kronlaks, kas bija neapšaubāmi labākais spēlētājs laukumā. Bruno Zingers vadīja spēli korekti.

Brīvā Zeme

Latviešu zemnieka dēls uzvarējis Berlīnē slavenus sportistus. Berlīne, 5.maijā. Vakar notika tradicionālā un ievērojamā sacīkste soļošanā un skriešanā "šķērsām cauri Berlīnei". Šīs sacīkstes beidzās ar spīdošu latviešus portistu uzvaru. Kā parasts, sacīkstēs, kurās piedalījās daudzi ievērojami pasaules sportisti, tā arī reti skaistais un siltais laiks bija pulcinājis Berlīnes ielās lielu skatītāju pūli. Berlīnes atlētu kluba laukumā bija pulcējušies daudzi valdības diplomātiskā korpusa pārstāvji, starp tiem arī mūsu sūtnis Berlīnē Dr. Voits un ģenerālkonsults Krieviņš. Sacīkstē piedalījās septiņu valstu sportisti. Pirmie startēja soļotāji. Tūliņ pēc starta gājiena priekšgalā izvirzījās Valmieras apriņķa zemnieka dēls Daliņš, kurš soļoja ielu gabalu priekšā citiem sacīkstes dalībniekiem. 18. kilometrā viņam pagāja garām pagājušā gada uzvarētājs, pasaules čempions soļošanā vācietis Švābs un vēl viens soļotājs, bet tad 23. kilometrā Daliņš atkal panāca savus konkurentus un sasniedza mērķi pirmais. Visu 25 kilometrus garo distanci Daliņš nogāja 2 stundās 13 minūtēs un 9 ar pus sekundēs. Švābs pienāca 2 minūtes un 26 sekundes vēlāk.
Jānis Daliņš dzimis 1904.gada 5. novembrī Jaunzemju mājās, Valmieras tuvumā. Valmierā viņš apmeklējis skolu un pēc tam strādājis savās tēva mājās. Viņš ir Valmieras sporta biedrības loceklis. Daliņš trenējies Dūrena vadībā un jau pašā sākumā uzrādījis lielas sekmes. 1927.g. viņš ieguva soļošanā Latvijas sporta biedrības ceļojošo kausu, ko paturēja arī 1928. un 1929. g., tā iegūstot to savā īpašumā.
Skriešanas sacīkstes "Šķērsām caur Berlīni" iesākās pusstundu pēc soļošanas sacīkstes. Kā pirmais gājienu sākumā vadīja berlīnietis Brauhs, aiz viņa Bukass un Motmillers, bet ceturtā vietā soms Lāksonens. 20. kolometrā pēdējais aizsteidzās saviem konkurentiem priekšā. Viņam sekoja Motmillers un aiz tā Bukass. 25 klm garo distanci Lāksonens noskrēja 1 stundā 32 minūtēs un 24 sekundēs. Pēc 1 minūtes 16.2 sekundēm pienāca Motmillers un pēc viņa Bukass.
"Veco vīru klasē" otro vietu ieguva Tjaks. Tubelis sacīkstēs nepiedalījās, jo viņam nebija pareizi paziņots sacīkšu iesākšanās laiks un viņš nokavēja startu.