Sporta ziņas pirms 90 gadiem: 1930.gada 4.maijs

2020-05-04

Futbola sezonu atklās gan pilsoņi, gan strādnieki. Notiek Quer durch Berlin. Daudz interesantu rezultātu - rītdien!

Riga am Sonntag


Konservatorijas zālē tehniski šobrīd teicamā Latvju Jaunatnes komanda izcīnīja Rīgas meistara titulu basketbolā. Pozicionāla cīņa, piespēles, metieni, skriešana - viss tai šobrīd ir vislabāk saskaņots. Cerams, ka šī piecinieka tagadējo sportisko formu izdosies saglabāt arī nākotnē. Pelnīti LJ uzvarēja pret LSB ar 29:38 (22:14). Komandas sastāvs bija: Lidmanis, Buks, Cilinbergs, Roze un Pumpurs. Trešo vietu ieguva JKS. Iepriekš bija pretējs trijnieka sadalījums. Blakusturnīrā LSB ar graujošu 72:14 (32:8) pārspēja Latvju Jaunatni. Te trešo vietu ieņēma "Black Tut".

Latvijas Kareivis


Šodien sākas Latvijas meistarsacīkstēs futbolā. Pirmā pārī satiekas virslīgas Armijas sporta kluba un Amatiera komandas. Kausa spēles Amatierim smaidīja laime un tas pieveica klubu. Pēdējais tādēļ šodien uzstādīja savu labāko sastāvu: Degners; aizsargi — kad. Īlens un kar. Vītols; pussargi — Dumbris, kapr. Magons, kar. Dragūns; uzbrucēji — kad. Laumans, kar. Ļisakovs, d. kar. Bredersons, ltn. Bradiņš un kar. Baraks. Interesantā spēle notiks pulkst. 14 Armijas sporta kluba laukumā. Ja salīdzina šo optimālo ASK sastāvu ar tādu, kurā pirms dažām nedēļām spēlēja daudzi rezerves spēlētāji, tad šeit ierindā no vadošajiem spēlētājiem ir atgriezušies Magons un Bradiņš, kamēr Dimbiram šī, šķiet, bija vienīgā Virslīgas spēle viņa karjerā.

Riteņbraucēju cross-country braucienu cauri un apkārt Rīgai sarīko šodien sporta biedrība Marss. Starts un finišs biedrības trekā pulksten 11 no rīta. Sacīkstes notiek ik gadus un dalībnieku skaits viņās pieaug. Brauciena maršruts: "Marss" - Valdemāra iela - Māras ezers - Dzegužkalns - Ganību dambis - Mežaparks - Jahtklubs - Čiekurkalns - "Marss". A klase izcīnīs otro reizi bij. valsts prezidenta G.Zemgala dāvāto goda balvu, bet B klasei balvu ziedojis biedrības priekšnieks Vilsons.

Strādnieku avīze


1. futbola sacīkste šogad meistarturnīrā notiks šodien plkst. 5 pēcpusdienā uz "Olimpijas" laukuma starp SSS Rīgas centra un SSS Liepājas nodaļas futbola komandām. Sacīkste solās būt reti interesanta. Biedri, apmeklējiet to kuplā skaitā!

Latvis


Dāņu futbolu vienība Boldklubben Fremad spēlēs Rīgā 15.maijā. Kopenhāgenas Goldklubben Fremad dibinātā 1910.gadā un pašlaik ieņem labu pozīciju savā klasē. Pie mums Rīgā ieradīsies 18 spēlētāji, no kuriem galvenie spēki ir: vārtsargs H.Johansens, amatnieks, garš, spēcīgs, 23 g. vecs, savas vienības cerība; vārtsargs H.Šnābelrauhs, 31 g. vecs, bankas ierēdnis, liels un drošs, sevi netaupošs, bijis bojkseris, arī skrējējs; aizsargs P.Nilsens, amatnieks, krietns sitiens, labs atvairītājs, 26 g. vecs; aizs. Oskars Starups, 25 g., bankas ierēdnis, mierīgs un inteliģents spēlētājs; centra pussargs Age Andersens, maiznieks, vienības ass, spēcīgs un izturīgs, 21 g., senioru vienībā spēlēja jau 17 g. vecumā, vadošās biedrības velti izpūlējušās dabūt viņu pie sevīm; pussargs Frode Marte, bankas ierēdnis, 31 g. vecs, sāka spēlēt vienībā jau 17 g. vecumā; pussargs Emils Franke, amatnieks, mierīgs un savaldīgs spēlētājs, 23 g.; uzbrucējs Janus Kastrups, 34 g., vecākais spēlētājs vienībā, stiprs un nenogurstošs, īpatn;ējs spēles veids, daudzus gadus varens šāvējs; uzbrucējs Bernards Henriksens, tipogrāfs, labs balles vadītājs, 20 g.; uzbrucējs Egberts Kristensens, 23 g., amatnieks, varbūt labākais uzbrukuma spēks; centra uzbrucējs J.Rilsens, tikai 17 g. vecs, mehāniķis, labākais vārtu šāvējs, pagājušajā gadā zviedru laikrakstos minēts kā dāņu valsts vienības iespējamais centra uzbrucējs; ārējais uzbrucējs Sigurds Mellers, amatnieks, mazs, bet ātrs, 25 g.; ārējais uzbrucējs J.Bahs, senākais starptautiskais, ātrs, dažus gadus atpakaļ spēlēja valstsvienībā. Spēlētāju raksturojums atzīmē tā, kā to sniedzis Boldklubben Fremad. Būtu labi, ja Latvijas sporta laikraksti būtu šādus spēlētāju raksturojumus snieguši arī par saviem sportistiem!

Mūsu atlēti Berlīnē iet šodien "Quer duch" 25 kilometru sacīkstē: skriešanā Arturs Motmillers (ASK) un Kārlis Bukass (policija) startē galvenajā klasē, Aleksandrs Tjaks (LVKA) un Eduards Tūbelis (LVKA) - savā "vecu vīru" nodalījumā, bet soļošanā piedalās Daliņš (Valmieras SB). Kā zināms, Artura Motmillera vārds jau 1 reiz atzīmēts uzvarētāju sarakstā. Ja Motmillers uzvarētu arī šogad, t.i., šodien, tad viņš iegūs ceļojošo kausu, kas pāriet tā cīkstoņa personīgā īpašumā, kam izdevies divreiz uzvarēt, kaut arī ne pēc kārtas. Šķiet, noteikums ir viegls, bet praksē tas izrādījies "smags", jo nevienam no daudzajiem tīkotājiem nav veicies balvu galīgi izmantot. Šī balva ir pēc skaita otrā, kas laista apgrozībā. Pirmā dibinātā jau ir zināma cīkstoņa īpašumā. "Quer durch Berlin" izcīņa notiek ik pavasari nu jau 10 gadus. Šodien tātad 10 gadu jubileja.

Londonā miris 75 gadu vecumā ievērojamais šaha meistars Gunsbergs. Izidora Ginsberga šahista karjeras augstākais punkts bija cīņa par pasaules čempiona titulu, kurā viņš 1891.gadā piekāpās Viljamam Stainicam.

Sociāldemokrāts


Mūsu futbols. Ar šo vasaru mūsu futbols min jaunas tekas. Līdzšinējā Latvijas futbola meistara izcīņa atmesta, jo atzīta par nepareizu. Pēc jaunās kārtības visas vienības sadalītas 2 klasēs: A un B. A klasē iedalītas sešas vienības. B klasē - visas pārējās. Ar šādu grupējumu domāts novērst tās nenormālības, kādas bija jāpiedzīvo iepriekšējos gados; proti: vienībām, kas spēlējušas jau vairākus gadus, uzrāda zināmu spēles gatavību, jāspēlē ar iesācēju vienībām. Vieni pirms spēles pārliecināti, ka uzvarēs; otri - ka zaudēs. Še atkrīt gatavošanās un sacenšanās moments, kas katrā sporta veidā ir izšķirošais. Tas ir viens no iemesliem, ka futbola sports, kas tik ļoti izplatīts mūsu ārzemju biedru organizācijās, pie mums vēl stipri vājš, izņemot nedaudz vienības. Šīs spēcīgās vienības tad nu iedalītas A klasē. Latvijas meistara nosaukumu izcīnīs: "Spēks", Liepāja, "Brīvības vārti", Centrs, Sarkandaugava un Jelgava. Spriežot pēc pagājušā gada sacīkstēm, liekas visas apmēram vienādos spēkos. Tas liecina, ka A klases sacīkstes būs sevišķi interesantas.